Ізоляція до 2023 року: як вакцинується світ і хто разом із Україною опиниться в «червоній» зоні

Фото:  Gerd Altmann/Pixabay

Фото: Gerd Altmann/Pixabay

17 грудня стартувала вакцинація від ковіду у Великій Британії — першою в світі країна дозволила застосовувати препарат BioNTech/Pfizer. У 20-21 році британці отримають 40 млн доз за середньою ціною $15,5 за одну ін'єкцію — для досягнення стійкого імунітету потрібно два введення.

Були вакциновані понад 1,4 млн осіб, включно з принцем Філіпом та королевою Єлизаветою.


Програма ЄС

З 27 грудня 450 млн жителів ЄС також охоплені програмою вакцинації від німецької корпорації та її американського партнера. У найближчі три роки за контрактом до Європи будуть відвантажені 300 млн доз — вони обійдуться в 4,6 млрд євро.

Telegram Logo
Фото:  Jeyaratnam Caniceus/Pixabay

Фото: Jeyaratnam Caniceus/Pixabay

Крім цього, фінансуватимуться центри вакцинації зі спеціальними холодильними установками та рефрижераторний транспорт, здатний здійснювати логістику за необхідних наднизьких температур — мінус 70 для зберігання не можуть забезпечити стандартні потужності.

Центри в колишньому аеропорту, мобільні станції в автобусах, колишня льодова арена — досить серйозні інвестиції.

Google News Logo Підписуйтесь на нас в Google News!
QuoteУ найближчі три роки за контрактом до Європи будуть відвантажені 300 млн доз.

Якщо врахувати оплату бригад вакцинації, контейнери з сухим льодом, відсоток зіпсованих партій і оплату транспортного плеча від Лісабона до Софії (це кілька тисяч вильотів літаків), програма може перевищити 10-12 млрд євро.

У зв'язку в цим буде закуповуватись і вакцина від американського виробника Moderna, що не вимагає таких жорстких заходів із логістики — приблизно 150-160 млн доз.

Земля Обітована

Активно вакцинується й Ізраїль — там, узагалі, б'ють рекорди за кількістю прищеплених на планеті. Судячи з усього, до середини квітня 2021 року ізраїльтяни планують отримати від ковід-19 захист ледь не усією країною — можливо, виключаючи якісь зникаючі відсотки відмовників або ультраортодоксів.

Населенню Ізраїлю почали видавати «ковідні паспорти» — даркон ха-ярок.

Ніяк інакше пояснити 18% населення, охоплених першою ін'єкцією на перший тиждень січня 2021, 60% літніх, яким уже ввели вакцину та заяви, що після квітня Ізраїль повернеться до звичного життя, просто неможливо.

Також населенню Ізраїлю почали видавати «ковідні паспорти» — даркон ха-ярок. Поки що у вигляді електронного застосунку на мобільний. Цей «зелений паспорт» буде завантажуватися тим, хто отримав другу дозу вакцини та може звільнятися від карантину або отримувати право відвідувати масові заходи.

У перспективі ж електронний документ буде обов'язковим для виїзду та в'їзду до країни — теж одним із перших у світі. Хочеш на курорти Ізраїлю, скористатися медичним туризмом (лікувати онкологічне захворювання) або працювати за однією з найвищих у регіоні часових ставок? Будь ласкавий пройти вакцинацію або мати позитивний тест на антитіла.

Нова реальність

Це формує абсолютно нову економічну ситуацію як у країнах МЕNА, так і в перспективі на планеті.

Якщо (хоча б гіпотетично) був шанс уникнути поголовної вакцинації та її суворого обліку, то Ізраїль, де 6% персоналу з усього ринку праці задіяні в туризмі, прагнув би це зробити.

QuoteТією чи іншою формою механізм обліку отримувачів імунітету буде реалізований.

Але витрати на імунізацію та запуск паспортів, а тільки після цього відкриття галузі, де сотням тисячам людей з минулої весни виплачують 70% зарплати — це визнання нової реальності.

Реальності, де доводиться запускати туризм із найжорсткішими обмеженнями, а на спортивні заходи пускати глядачів із відміткою про вакцинацію. Чи буде це додаток, що генерує код, як планують реалізувати в США, або реєстр, як в Іспанії, не так важливо.

Але, схоже, що тією чи іншою формою механізм обліку отримати імунітет буде реалізований.

Червоний дракон

Китай продовжує перти як паровоз у боротьбі з пандемією — на 10 січня в країні безкоштовно ввели 9 млн доз вакцини Sinopharm і Sinovac. Абсолютно окремий препарат використовується для армії: крім того, що він розробки китайсько-канадської CanSino Biologics, про нього мало що відомо.

Фото: fernando zhiminaicela/Pixabay

Фото: fernando zhiminaicela/Pixabay

Але те, що НОАК активно застосовувалася в епіцентрі епідемії для постачання, авіаційного моста та працювала з бригадами військових лікарів, а спалаху в військах їм вдалося уникнути — досить красномовний факт.

Пекін робить ставку на збереження керованості системи, а не на збереження життів.

Як і те, що, незважаючи на локдаун у цивільному секторі минулої весни, потужності ОПК були широко мобілізовані на виробництво масок, витратних матеріалів та засобів дезінфекції. І хоча у відсотку до населення Пекін — далеко не лідер, за абсолютними цифрами він точно рекордсмен.

На відміну від ЄС, де захищають вразливі групи населення, Пекін працює з працівниками охорони здоров'я, митниці, робочими на транспорті — роблячи ставку на збереження керованості системи, а не на збереження життів.

Україна

На цьому тлі Україна зі своїми обіцянками закупити 1,9 млн доз китайської вакцини та чекати дії механізму COVAX, виглядає не просто блідо. Вона максимально ілюструє тезу — «багаті в кризу стають багатшими, а бідні — біднішими».

Якщо намалювати карту можливого доступу до вакцин, в Європі буде всього кілька «червоних» зон — Боснія, Молдова, Албанія та ми. У доступі в аптеках — в кращому разі восени 2021, широка вакцинація — між 2022 і 2023 роком.

vaktsiny-dostup.png

Складається не просто ситуація, як із поліомієлітом або правцем, коли одні країни перемогли хворобу, а інші страждали десятиліттями.

Складається ситуація, коли люди без «паспорта вакцинацій», можливо, не зможуть подорожувати, вчитися за кордоном і просто вести бізнес. До квітня-травня Ізраїль почне повертатися до звичайного життя. У другому кварталі Україна тільки отримає перші партії вакцини.

Природно, середні витрати на людину в охороні здоров'я Ізраїлю $2000, і ледве $200 в Україні — важко порівнювати.

вакцинация укр-r0.png

Але водночас, наприклад, Маген Давид Адом («швидку допомогу») курирує служба Тилу — інакше й не можна в країні, де постійні теракти та уповільнений військовий конфлікт.

QuoteНавіть якщо ми почнемо ворушитися, буде 2-3 роки вікна, коли наші сусіди вже вакциновані, а ми — ні.

А ще близько 700 солдатів-парамедиків у 300 відкритих по країні пунктах вакцинації допомагають прищеплювати більше 150 тис. осіб на добу. У місті Шохам поблизу аеропорту Бен Гуріон уряд розгорнув логістичний центр із величезним холодильником. Це зроблено ВЖЕ. Чисто адміністративні заходи і вони працюють.

В Україні ж іде дискусія — в лютому або березні перші дози китайської вакцини прибудуть до Борисполя, і ходять чутки про програми віп-вакцинацію в приватних клініках. А холодильники почнуть прибувати тільки протягом декількох тижнів — у наявності тільки 1 на 250 тис. доз.

Тобто, якщо навіть ми рушимо з місця, знайдемо інвестиції, отримаємо вакцини вчасно, відкриємо регіональні центри вакцинації та проведемо достатньо адміністративної роботи, вже буде 2-3 роки вікна, коли наші сусіди вже вакциновані, а ми — ще ні.


Як би не хотілося писати хороші новини про вакцинацію, але локдаун різного ступеня жорсткості, обмеження під час спалахів і поразки в правах свободи переміщення тих, хто не зможе отримати вакцину, Польща, яка заманює нашу робочу силу безкоштовною вакцинацією, та благодійними програмами — найближча реальність для України.

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини