Facebook Pixel

Мільйони стволів на руках. Чи зможуть українці легально купувати пістолети

Фото: un-perfekt/Pixabay

Фото: un-perfekt/Pixabay

На руках в українців знаходиться величезна кількість незареєстрованої зброї. На початку лютого Центр дослідження безпеки «СЕНСС» опублікував результати моніторингу незаконного обігу та використання зброї в 2020 році.

Базою для дослідження стали звіти Нацполіції, СБУ, статистика Генпрокуратури, постанови судів і повідомлення ЗМІ про порушення правопорядку з використанням нелегальної вогнепальної зброї.

З документа випливає, що минулого року були скоєні 752 кримінальних правопорушення з використанням зброї та боєприпасів, 395 з яких — з використанням вогнепальної зброї, 162 — з використанням боєприпасів і вибухових речовин.

Telegram Logo

Як ми до цього дійшли

За даними дослідження Швейцарського незалежного центру Small Arms Survey, станом на кінець 2017 року в Україні на руках у цивільних осіб перебувало близько 4,4 млн одиниць зброї.

На зростання кількості нелегальної зброї у населення великою мірою впливає війна на Сході України. Вчинення злочинів із використанням таких «військових трофеїв», як гранати або гранатомети, вже не є чимось незвичайним, зазначає Владислав Грищенко, радник кримінальної практики Ario Law Firm.

Ще один фактор збільшення кількості нелегальної зброї в Україні — непроста криміногенна обстановка в країні в зв'язку з неякісною реалізацією реформи правоохоронних органів, загального економічного спаду тощо. Все це впливає на озброєння криміналітету та сприяє тому, щоб законослухняні громадяни купували нелегальну зброю для самозахисту.

Владислав Грищенко

Владислав Грищенко

Член Асоціації правників України

Існує кілька каналів збуту нелегальної зброї. Зброю можна купити на даркнеті, через посередників, дізнатися про яких можна завдяки кримінальним знайомствам, або зібрати самостійно, купивши запчастини в інтернеті.

Більшість продавців, які намагаються посередницькі продавати зброю через інтернет, як правило, потрапляють під ковпак спецслужб, які намагаються відстежувати ці речі.

Сергій Шабовта

Сергій Шабовта

Експерт з питань безпеки

Владислав Грищенко
Владислав Грищенко
Член Асоціації правників України

Про вартість короткоствольної нарізної зброї я можу судити, виходячи з адвокатської практики — у мене є клієнти, які через свою діяльність були змушені купувати «стволи» з метою самозахисту. Ціна оригінального короткоствольного нарізного вогнепалу на чорному ринку починається від $1 тис. Якщо ж йдеться про переробку, то, залежно від якості, ціна в середньому варіюється від $300 до $500.

The Page
Коментар The Page

Ціна оригінального короткоствольного вогнепалу починається від $1 тис.

Де ж контроль

Роботу поліції в цьому напрямку експерти оцінюють по-різному.

У ситуації, що склалася, поліція робить все, що в її силах, вважає керуючий адвокатським бюро Олександр Кудрявцев.

Поліція кілька разів на рік проводить місячники добровільної здачі зброї. В такому разі кримінальна відповідальність для власника нелегальної зброї не настає. Звичайно, за умови, що його зброя не фігурувала в кримінальних процесах. Але кількість добровільно зданої зброї невелика. Крім того, час від часу порушуються кримінальні справи за ст. 263 КК, яка передбачає відповідальність за носіння, зберігання, придбання або збут вогнепальної зброї (крім гладкоствольної мисливської), бойових припасів, вибухових речовин/пристроїв без передбаченого законом дозволу.

Олександр Кудрявцев

Олександр Кудрявцев

Керуючий адвокатським бюро «Олександра Кудрявцева»

За інформацією Офісу генерального прокурора України, у 2020 році 5116 кримінальних правопорушень були кваліфіковані як незаконне поводження зі зброєю, боєприпасами та небезпечними речовинами.

Діяльність поліції в цьому напрямку вкрай негативно оцінює голова наглядової ради Української асоціації власників зброї Георгій Учайкін. Ця імітація бурхливої діяльності з боку Нацполіціі та МВС маскує реальний стан речей та є проявом популізму, підкреслив він у коментарі The Page.

Георгій Учайкін
Георгій Учайкін
Глава наглядової ради Української асоціації власників зброї

Часто звучать заяви: «На місячниках здачі зброї було зібрано 5-6 тис. якогось старого мотлоху». Безумовно, 5-6 тис. — це добре, але у нас в країні — близько 5 млн одиниць незареєстрованої зброї. З такою швидкістю ви будете 1000 років збирати? Всім зрозуміло, що це так не працює.

Цілком ймовірно, що наявність 263 ст. КК, яка карає людей за незаконне поводження зі зброєю (незважаючи на те, що законного не існує), дає можливості поліції будувати непрозорі корупційні відносини з тими, у кого виявили зброю.

Тобто, цілком можливо, що комусь пропонують не отримувати тюремний термін, а вирішити питання в інший спосіб.

The Page
Коментар The Page

В Україні — близько 5 млн одиниць незареєстрованої зброї.

Чи є шанс на зміни

Як показує досвід багатьох розвинених країн, із впровадженням ліберального законодавства в частині володіння та носіння цивільної зброї злочинність у таких державах різко знижувалася. І навпаки: там, де громадян обмежували в їхньому праві на самооборону, зростала кількість злочинів на душу населення.

Владислав Грищенко
Владислав Грищенко
Член Асоціації правників України

Наведу приклад США та Великої Британії. Так, у Штатах друга поправка до Конституції наділяє громадян правом зберігати та носити зброю. І, незважаючи на те що правові акти та закони окремих Штатів вносять деякі корективи, судова практика США визнає, що друга поправка захищає право американців на використання зброї для самооборони. Так, за кількістю зброї на душу населення США посідають перше місце в світовому рейтингу. За даними дослідження Клек і Герца, щорічно в Штатах відбувається більш 2,5 млн випадків застосування зброї для самозахисту (зокрема, і без стрілянини). З дев'яностих років XX століття кількість злочинів із використанням зброї зменшилася приблизно на 30-40%.

Водночас у Великій Британії в 1997-му істотно посилили умови володіння громадянами нарізної зброї. Внаслідок цього за пару років кількість злочинів збільшилася майже вдвічі.

The Page
Коментар The Page

З 1990-х кількість злочинів із використанням зброї в США зменшилася приблизно на 30-40%.

Разом з тим варто розуміти, що в країнах, де «короткоствол» легалізований, продовжує існувати й ринок нелегальної зброї, пояснює експерт.

Справа в тому, що зловмисник, який планує злочин, не використовуватиме для цього офіційно куплений та зареєстрований пістолет. По-перше, зброя залишає слід. По-друге, будь-яка зброя, яка продається офіційно, перед цим відстрілюється, а кулі та гільзи з неї відправляються до кулегільзотеки.

Перше, що вилучають на місці злочину — це кулі та гільзи, які звіряють із базою кулегільзотеки. Тому знайти власника легальної зброї для правоохоронних органів не особливо важко — кожна зброя залишає унікальні сліди на кулях і гільзах. В Україні вже десятиліття діє кулегільзотека при МВС.

Quote«Тому наявність легального обігу зброї на існування чорного ринку ніяк не впливає. А ось законослухняні громадяни, які не мають наміру чинити злочини, а потребують її як засіб самозахисту, у нас в Україні її придбати офіційно не можуть», — пояснив The Page Грищенко.

На думку Олександра Кудрявцева, необхідно дозволити громадянам легально купувати хоча б цивільну вогнепальну короткоствольну зброю з дозволу поліції. Це допоможе для початку вести облік легальної зброї, тому що і з цим в Україні є проблема. Звісно, умови видачі дозволу повинні бути жорсткими, вважає він.

На сьогодні обіг цивільної вогнепальної зброї законодавчо врегульований у всій Європі та в більшості пострадянських країн. Обіг короткоствольної вогнепальної зброї дозволений в Естонії, Латвії, Литві, Молдові, Білорусі. Досвід пострадянських країн Балтії, Грузії та Молдови доводить, що забезпечення права на самозахист за допомогою цивільної вогнепальної зброї протягом року з моменту ухвалення відповідних законів знижує вуличну злочинність на 40-60%.

Олександр Кудрявцев

Олександр Кудрявцев

Керуючий адвокатським бюро «Олександра Кудрявцева»

Змінити ситуацію, що склалася, можна тільки одним способом — потрібно зупинити попит людей на незареєстровану зброю, впевнений Учайкін.

Для цього є тільки один шлях — надати можливість купувати за схваленим Верховною Радою законом зброю самозахисту, зокрема, пістолети та револьвери. Якщо ми схвалимо законопроєкт 4335-1 (авторства Андрія Шараскіна), то найближчим часом побачимо істотне поліпшення ситуації з обігом незареєстрованої зброї та зі злочинністю в цілому. Показники будуть дійсно приголомшливими. Іншого способу не існує: повинен бути закон і саме в ньому має бути передбачене право громадян володіти та носити з метою самозахисту короткоствольну нарізну зброю.

Георгій Учайкін

Георгій Учайкін

Глава наглядової ради Української асоціації власників зброї


Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини