Понад 100 громадських організацій закликають не проводити вибори під час війни. На їхню думку, ця ідея є вкрай небезпечною. Про це інформує громадянська мережа «Опора».
«Ця ідея вкрай небезпечна та призведе до втрати легітимності як процесу, так і виборних органів, а з високою імовірністю — і до значної дестабілізації держави в цілому», — йдеться в повідомленні.
Чому громадськість проти проведення виборів під час війни?
- Вибори самі по собі не дорівнюють демократії, а формальний акт голосування не є безумовним підтвердженням демократичності режиму.
- Законодавство забороняє проведення виборів під час воєнного стану. Частина 4 статті 83 Конституції України прямо забороняє припиняти повноваження парламенту й автоматично продовжує їх до обрання нового скликання після війни.
- Проведення виборів під час війни здатне підірвати національну єдність.
- Правовий режим воєнного стану законодавчо обмежує права і свободи, тоді як вибори потребують їх розширення та захисту. Згідно зі статтею 64 Конституції України, в умовах воєнного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод, внаслідок чого під час війни неможливо повністю забезпечити свободу слова і преси, що є запорукою вільної та чесної конкуренції на виборах.
- Перед Україною постануть екстремальні безпекові та операційні виклики, які неможливо подолати жодними змінами до законодавства. Необхідно забезпечити право голосу більше як 7 млн громадян, переміщених за кордон і всередині країни, та понад 1 млн захисників. В умовах війни складно залучити поліцію як частину Сил оборони — для охорони виборів. Також громадські організації нагадують, що приблизно 20% території України окуповані або є місцем бойових дій, ще близько 20% — в зоні безпосередньої досяжності артилерійських установок. Це створює безпрецедентні та невиправдані ризики.
- Українці підтримують продовження строку повноважень обраних органів влади до закінчення війни.
Заяву вже підписали Громадянська мережа ОПОРА, Центр політико-правових реформ, ГО «Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ», Мережа захисту національних Інтересів «АНТС», Transparency International Ukraine, Рух ЧЕСНО, ГО Fight For Right і не тільки.
Долучитися до ініціативи можна за посиланням.