З вересня через систему Prozorro було укладено угоди на 2,8 млрд грн для закупівлі обладнання, яке сприятиме подоланню енергетичного дефіциту. Станом на 12 грудня в системі також триває понад 500 тендерів на постачання такого устаткування загальною вартістю 1,4 млрд грн. Про це повідомляє проєкт DOZORRO TI Ukraine.
З початку року загальна сума контрактів на закупівлю обладнання для забезпечення під час блекаутів у системі Prozorro перевищила 8 мільярдів гривень. Розподіл коштів між різними видами устаткування залишився незмінним порівняно з попереднім аналізом експертів. Найбільше грошей було спрямовано на високовартісні когенераційні установки – 3,2 мільярда гривень (40%). Друге місце посіли генератори та газопоршневі установки – 2,6 мільярда гривень (31%). Третє місце зайняли акумулятори та зарядні станції – 1,9 мільярда гривень. На сонячні станції та панелі витратили менш ніж 0,5 мільярда гривень.
Протягом осені понад 46% від загальної вартості укладених контрактів припало на генератори. Листопад став піковим місяцем за обсягами таких закупівель у 2024 році – було укладено угод на суму 729 млн грн. Із них 587 млн грн витратили на закупівлю генераторів і послуг з їх встановлення для КП «Харківводоканал». Зокрема, у листопаді підприємство придбало 19 газових генераторів (газопоршневих установок) загальною потужністю 21 МВт на суму 580 млн грн.Водночас було законтрактовано ще 4 генератори потужністю 10 МВт, однак цей договір пізніше розірвали.
Влітку КП «Централізована закупівельна організація Харківської міської ради» намагалося придбати обладнання для «Харківводоканалу». Було укладено сім договорів на поставку газопоршневих установок для підприємства, проте після моніторингу Держаудитслужба зобов’язала розірвати ці угоди через виявлені невідповідності у пропозиціях переможця – ТДВ «Броварський завод котельного устаткування Арденз». З тієї ж причини були розірвані ще три договори, які стосувалися закупівлі когенераційних установок для «Харківводоканалу».
У сфері закупівель когенераційних установок – обладнання, що виробляє одночасно електроенергію та тепло – лідером залишається КП «Київтеплоенерго» з обсягом контрактів 1,3 млрд грн. Проте за осінь друге місце зайняв Львів. 12 вересня КП «Львівтеплоенерго» підписало угоду на придбання та підключення чотирьох газопоршневих когенераційних установок загальною потужністю 20 МВт на суму 470,7 млн грн. Загальна вартість угод «Львівтеплоенерго» на це обладнання за рік перевищила 0,5 млрд грн.
За осінь найбільше угод із зарядними станціями та акумуляторами було укладено в Києві. КП «Центр організації дорожнього руху» придбало 250 шаф резервного живлення на суму 74 млн грн. Це обладнання призначене для забезпечення роботи світлофорів, дорожніх контролерів, освітлення та відеокамер під час відключень електроенергії. Лідерство за загальними витратами на обладнання для блекаутів у 2024 році утримують Київська (4,2 млрд грн) та Харківська (1,1 млрд грн) області. Третє місце займає Львівщина, де загальна сума контрактів досягла 627 млн грн.
З 17 листопада в Україні відновили погодинні відключення електроенергії. За прогнозами аналітичної компанії DiXi Group, такі відключення можуть тривати цієї зими, навіть за умови помірної температури та відсутності нових атак на енергосистему.