Нові санкції США: стагнація економіки Росії триває

Фото: Peggy und Marco Lachmann-Anke/Pixabay

Фото: Peggy und Marco Lachmann-Anke/Pixabay

Жорстка реакція адміністрації Байдена на брязкання російським гнилим залізом біля кордонів України вилилася не тільки в масування стратегічних сил розвідки в регіоні та попередження Кремля, що доведеться заплатити високу ціну. Вона вилилася в наступний етап санкцій проти державного боргу Російської Федерації.

Що б там не казали про «Іскандери», що сміються, та про те, що імпортозаміщення зробило економіку РФ сильнішою, режим у Москві побоюється саме посилення санкційного тиску.

Бо про те, як багатіє Іран, де 60 млн осіб отримують допомогу на паливо, і як багатіє Куба, де зарплати в $40, усі в курсі. В курсі, безсумнівно, і в Кремлі.

Telegram Logo

Варто тільки послухати щорічний виступ Путіна — кудись зникли виконані завдання в Сирії, найбільша геополітична катастрофа XX століття та зовнішня політика. Залишилися материнський капітал, газ, дороги, компенсації за Covid-19 та інша суто внутрішня повістка.

Санкції зробили РФ багатшою

Раптово, коли доходить справа до карток на їжу й того, що населення скорочує споживання м'яса та фруктів, казками про батьківщину православ'я Сирію вже не обійдешся. При тому, що виступ Путіна переносили із січня й нічого особливо проривного не озвучили. Банально тягнули час. Паралельно ганяючи туди-сюди 58-му армію з Кавказу та показуючи шоу висадки з великих десантних кораблів на мисі Опук. Одночасно всередині країни Мінсільгосп розподіляє квоти між заводами на виробництво цукру й точаться дебати про те, що потрібно обмежувати постачання автомобільного пального за кордон. Криза серйозна, і вона наростає.

Google News Logo Підписуйтесь на нас в Google News!

А Захід, крім найбільших навчань «Захисник Європи», знову вдарив росіян по гаманцю. 15 квітня США в рамках пакета санкцій за втручання у вибори, кібератаку Solarwind і вправи зі зброєю масового ураження (а «Новачок» — саме ЗМУ) вислали десяток дипломатів, викотили пакет проти 16 організацій і 16 фізичних осіб.

Крім того, США ввели пряму заборону своїм компаніям безпосередньо купувати будь-які російські боргові зобов'язання (незалежно від того, випущені вони Мінфіном, Фондом національного добробуту чи Центральним банком).

Очікування ринку

На тлі напруги на Сході України та в очікуванні санкцій 7 квітня рубль штурмував річні максимуми з минулої осені. І це тоді, коли нафта вже перевалила $65 за барель. Не було б геополітичної напруги й загроз нового пакета раз на квартал, «дерев'яний» цілком міг би торгуватися за 71. Але рубль скаче до 78 на піку і стрибає в коридорі 75-76 — амбіції кремлівського режиму потрібно оплачувати.

Крім того, будь-які заяви чиновників США на тему, наприклад нещодавній коментар держсекретаря Ентоні Блінкена про готовність «вжити заходів у відповідь у разі, якщо російська влада й далі здійснюватиме бездумні та агресивні дії», теж підкидають дров у багаття для нерезидентів та іноземних фондів.

Облігації федеральної позики

Але головне — це, звісно, заборона на купівлю облігацій федеральної позики. Відтік коштів із РФ триває — $11,8 млрд за перший квартал. Історичний рекорд у $4 млрд за березень 2020 року ще не побито, але він уже близько. Росіяни дмуть щоки в ручних ЗМІ, що все це не має значення й інвестори можуть купувати папери через «прокладки», віддаючи частку банку-контрагенту. Але загалом — це гарна міна при поганій грі.

Частка нерезидентів РФ в ОФП зараз — майже 23%, а ще недавно була 33% — досить серйозний відсоток, на який не можуть не вплинути обмежувальні заходи. Крім того, Вашингтон і далі тримає в рукаві дійсно жорсткі речі.

Нафта в обмін на продовольство, ембарго на вуглеводні, відключення від системи SWIFT, заборона страхування суден під національним прапором, санкції проти банків-нерезидентів, які допомагають обходити заборони. Це не фантазії — це все те, чим США вже користувалися в новітній історії.

Ісламська республіка затягує паски

Прикладом того, як «не працюють» секторальні санкції, є Іран. Девальвація реала, який із 1979 року втратив щодо долара майже 600% з усіма ефектами для населення, — іпотека 18% річних, курс долара на «чорному» та офіційному ринку відрізняється втричі, кредити на весілля.

Подолання імпорту бензину та дизельного палива — тільки до 2019 року, і то з допомогою введення квотування внутрішнього ринку — найбільша країна ОПЕК обмежує автомобіль 60 л пального на місяць, вводить мито на іноземні авто у розмірі 120% їхньої вартості.


Отже, заяви офіційного Вашингтона в Москві слухають, до того ж слухають уважно. Американська політика щодо агресії РФ у Східній Європі, як і раніше, виглядає як батіг і пряник. Серйозні речі бережуть на випадок загострення, а економіка тримається в стагнації регулярними уколами та очікуваннями ринку. Але якщо батіг — це дійсно батіг, то пряник — це розповіді про те, наскільки пряник солодкий, смачний і корисний — жоден пакет фактично не було ослаблено або скасовано. Це означає, що політика РФ у регіоні, як і раніше, є далекою від деескалації.

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини