Facebook Pixel

Наступ російської армії на Куп'янськ: що відбувається на Харківському напрямку

Російські війська просунулися на південний схід від Куп'янська в Харківській області. Геолокаційні дані підтверджують, що вони зайняли частину села Колесникове. Крім того, російські мілітаристські блогери повідомляють, що армії рф вдалося заблокувати шосе Куп'янськ — Борова в районі Кругляківки. Про це пише видання ВВС Україна.

kupyansk-stela.jpg

Ситуація з контролем трас і українськими підрозділами

Офіційної інформації про те, що російські війська вийшли до траси на Борову, поки немає. Проте очевидно, що ця траса перебуває під вогневим контролем, що ускладнює її використання силами ЗСУ. Це свідчить про те, що армії росії вдалося розрізати український плацдарм на східному березі річки Оскіл. У результаті забезпечення підрозділів ЗСУ, що обороняються в східних передмістях Куп'янська, залежить від пошкодженого моста на трасі Чугуїв — Сватове.

Логістика виглядає ненадійною і може бути зупинена з першим точним влучанням авіабомби або ракети в опору мосту. Також надходять повідомлення про продовження російських атак на багатьох інших напрямках — на сході, південному сході та північному сході від Куп'янська.

Евакуація мешканців Куп'янська та населених пунктів

Голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов 15 жовтня оголосив про обов'язкову евакуацію всіх мешканців Куп'янська, а також населених пунктів Кондрашівка, Курилівка та Борова у зв'язку з «погіршенням військової ситуації». До початку війни Куп'янська агломерація, населення якої перевищувало 55 тисяч, була однією з найбільших у Харківській області. Куп'янськ також є важливим транспортним вузлом, оскільки через нього проходять кілька автомобільних шляхів і п'ять залізничних гілок.

Стратегічне значення Куп'янська

Місто було захоплено російськими військами на початку великого вторгнення в лютому 2022 року. Воно мало важливе стратегічне значення в контексті військових постачань, оскільки служило транспортним коридором для переміщення військ і вантажів з території Білгородської області до російського угруповання під Ізюмом. Проте у вересні 2022 року Збройні сили України розпочали контрнаступ, звільнивши Куп'янськ, що змусило російські підрозділи відступити та відійти далеко на схід, за річку Оскіл.

znimok-ekrana-2024-10-16-221315.png

Влітку 2023 року російські війська знову активізували свої дії на Куп'янському напрямку. Незважаючи на чисельну перевагу та хороше технічне забезпечення угруповання «Захід», їх просування відбувалося повільно. Проте до осені 2024 року російська армія змогла наблизитися до Куп'янська на небезпечну відстань. Місто піддається постійним обстрілам і руйнуванням, і більшість його жителів покинули його ще до офіційного оголошення про евакуацію.

Перспективи наступу російських військ на Куп'янськ

Малоймовірно, що на цьому етапі російське командування розглядає плани наступу на Харків з боку Куп'янська. По-перше, до нього ще залишилося 90 км поганих доріг та багато природних перешкод. По-друге, захопити весь Куп'янськ буде складно — більша частина міста знаходиться на високому березі, а міст через річку, напевно, підірвуть у разі наближення російських військ.

Взяття залізничної станції «Куп'янськ-Вузловий» навряд чи суттєво полегшить логістику російських військ. Хоча вона розташована на східному березі, її близькість до річки дозволяє вести вогонь з західного берега прямим наведенням. Однак ліквідація українського плацдарму на лівому березі та витіснення ЗСУ за водосховище надає російській армії можливість створити стійку оборону та зміцнити правий фланг своїх сил.

Це насправді закладає основи для зміни напрямку атак — просування на південь уздовж річки та залізниці в напрямку Слов'янсько-Краматорської агломерації.

Подякувати 🎉