Європейська Бізнес Асоціація, Американська торговельна палата в Україні та Союз українських підприємців звернулися до Верховної Ради з проханням переглянути підходи до регулювання нікотиновмісних виробів, викладені в законопроекті №14110-д. Йдеться про нікотинові подушечки.
Довідка. Нікотинові подушечки (паучі, нікпеки) — це безтютюнові вироби для вживання нікотину, що являють собою невеликі пакетики з нікотином, ароматизаторами та целюлозою, які розміщуються між губою та яснами. Вони забезпечують доставку нікотину без диму, пари та горіння. Популярні бренди включають VELO, ZYN і Vika.
За оцінкою об'єднань підприємців, законопроєкт містить істотні недоліки.
1. Фактична заборона замість регулювання. Законопроєкт передбачає обмеження вмісту нікотину в нікотиновмісних виробах для орального застосування на рівні 1 мг на порцію. На практиці це унеможливлює виробництво, імпорт та реалізацію більшості таких виробів, які сьогодні легально представлені на українському ринку. Наразі найпоширенішими в Україні є вироби з вмістом нікотину 3-20 мг.
2. Можливі негативні економічні наслідки:
- скорочення надходжень до держбюджету від акцизного податку та ПДВ. За оцінками, втрати можуть становити близько 1,2 млрд грн на рік — це підтверджують розрахунки Міністерства фінансів — з подальшим зростанням до 1,5–2 млрд грн щорічно;
- зростання тіньового ринку через існуючий попит. Попередній досвід заборони ароматизованих електронних сигарет підтверджує це — за даними дослідження KANTAR, частка нелегальної продукції на ринку електронних сигарет становила 94% у 2025 році, а щорічні втрати бюджету лише від несплати акцизного податку перевищують 5 млрд грн.
3. Невідповідність міжнародній практиці. Нікотиновмісні вироби для орального застосування регулюються в більшості країн ЄС і в США. Але в багатьох державах встановлені значно вищі допустимі рівні вмісту нікотину, ніж пропонується законопроєктом №14110-д. Так, у 10 країнах ЄС верхня допустима межа нікотину становить 16-25 мг, у США — 9 мг.
4. Регуляторні неузгодженості:
- зміна визначення «тютюнових виробів» із включенням до нього нікотиновмісних продуктів без тютюну, що не узгоджується з Директивою ЄС 2014/40/ЄС;
- введення стандартизованої упаковки та вимоги про розміщення медичних попереджень на 65% поверхні упаковки. Це перевищує підходи країн ЄС (де для таких виробів діє норма 30%).
Автори звернення закликають народних депутатів до доопрацювання законопроєкту та впровадження збалансованого регулювання.
Головне від The Page
Дякуємо, що підписалися на The Page.
Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Читайте також