Міністерство фінансів з початку року від розміщення облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) залучило до бюджету 48,8 млрд грн, що вдвічі більше, ніж за відповідний період минулого.
«Обсяг розміщення Міністерством фінансів ОВДП з початку року склав 48,8 млрд грн, що майже вдвічі більше, ніж на відповідну дату минулого року, і становить близько 11% від річного плану розміщень державних цінних паперів на внутрішньому ринку», — повідомив глава Ради НБУ Богдан Данилишин.
Він уточнив, що на популярність серед покупців українських ОВДП вплинула зростаюча прибутковість цінних паперів.
«Вартість державних запозичень у гривні продовжує зростати і за результатами двох аукціонів лютого склала 11,72%, що перевищує як показник січня (11,29%), так і показник лютого минулого року (9,79%)», — написав Данилишин.
Глава Ради НБУ вважає, що ситуація, що склалася з суверенними борговими паперами, свідчить про слабкість монетарної трансмісії в цьому сегменті. Це визначається низькою глибиною внутрішнього ринку, яка збільшує ризики інвестування в ці фінансові інструменти і вимагає вищої прибутковості.
«Відсутність дієвих кроків щодо вдосконалення функціонування вторинного ринку державних цінних паперів буде посилювати ризик «фіскального витіснення», що призведе до відповідних негативних наслідків для механізму монетарної трансмісії і процесів кредитування реальної економіки», — зазначив Данилишин.
Контекст. Обсяг ОВДП у руках нерезидентів досяг 100,1 млрд грн, що є найбільшим значенням з червня 2020 року. При цьому обсяг ОВДП в портфелі НБУ скоротився з початку року на 2,5 млр грн, до 322,1 млрд грн.
За підсумками 2020-го Мінфін України залучив до державного бюджету 382,3 млрд грн шляхом розміщення ОВДП.
Коментарі