Facebook Pixel

Кабмін вирішив субсидувати постачальників енергії для населення за рахунок «Енергоатому» і «Укргідроенерго»

«Енергоатом» втрачатиме щорічно близько 3 млрд грн внаслідок нових правил поставок електроенергії для населення з ПСО з 1 червня 2021 року безпосередньо, минаючи ДП «Гарантований покупець». Збитки «Укргідроенерго» складуть 2,3 млрд грн.

Прогнозовані збитки будуть прямим наслідком затвердженої постанови Кабінету міністрів №439 від 28 квітня, заявили в компанії.

«Внесені і вже узаконені зміни містять норми, які не тільки не покращують, а навпаки — ще більше дискримінують і обмежують роботу «Енергоатому», відкриваючи шлях корупції, зловживанням і черговим схемам <...> Внаслідок таких «новацій» НАЕК буде додатково витрачати (втрачати!) мінімально 3 млрд грн на рік», — йдеться в заяві «Енергоатому».

Telegram Logo

Згідно з рішенням уряду «Енергоатом» повинен буде компенсувати постачальникам універсальних послуг (ПУП) фінансові витрати в разі, якщо вони після оплати тарифів на передачу, розподіл і постачання матимуть на розрахунки з генерацією менше, ніж 10 грн за МВт•год.

«Зараз лише у шести з 24 ПУП, з якими НАЕК повинна укласти договори, внаслідок продажу електричної енергії населенню формується позитивний залишок грошових коштів для придбання продукції у компанії. Решта ж постачальників мають негативне сальдо, тому потребуватимуть грошової компенсації з боку «Енергоатому», — наголошується в повідомленні.

НАЕК розцінює це як субсидування інших учасників ринку. У процесі постачання електроенергії побутовим споживачам вони виявляться з негативним фінансовим результатом і дефіцитом коштів. Внаслідок неплатежів «Енергоатом» допускає численні судові спори приватних постачальників і, як наслідок, арешту рахунків і блокування майна.

Також «Енергоатом» стверджує про нестачу часу на укладання договорів із ПУУ, яке закінчується 15 травня, запуск і апробацію нової моделі ПСО.

Друга, задіяна в ПСО компанія ПрАТ «Укргідроенерго» заявила, що її втрати від нової моделі спецобов’язків складуть близько 2,3 млрд грн. «Укргідроенерго» зобов'язана купувати електроенергію в торговій зоні «острів Бурштинської ТЕС» і продавати її за ціною близько 10 грн за МВт•год ПУУ в цій зоні в погодинні обсяги, необхідні для потреб побутових споживачів.

«Укргідроенерго» зобов'язали компенсувати всі витрати ПУП, що не покриваються тарифом на електроенергію для побутових споживачів, у вигляді плати за послуги із забезпечення доступності електроенергії для побутових споживачів. За попередніми підрахунками, збиток «Укргідроенерго» від продажу електроенергії за новим механізмом ПСО становить 2,3 млрд грн», — йдеться в повідомленні компанії на її сайті.

За словами заступника генерального директора з комерційної діяльності «Укргідроенерго» Богдана Сухецького, цитованого в повідомленні, нова модель ПСО не має нічого спільного з економікою і не передбачає розвитку.

«Ми змушені витрачати отриманий дохід компанії. Продавати дешевше, заради того, щоб купити дорожче у приватного виробника», — роз'яснив він.

В «Укргідроенерго» відзначили, що нова модель ПСО створює критичний ризик нестачі обігових коштів компанії, вказавши, що щодня необхідно буде авансувати понад 20 млн грн на рахунок ескроу для торгівлі на РСВ і ВСР в острові Бурштинської ТЕС, оплачувати послугу із забезпечення доступності електроенергії для побутових споживачів, а також додатково поповнювати фінансову гарантію.

«В умовах значної заборгованості з боку НЕК «Укренерго» ринку, що балансує, в розмірі 2,4 млрд грн «Укргідроенерго» опиниться в ситуації, коли не зможе виконувати свої зобов'язання не тільки зі сплати обов'язкових платежів за новим механізмом ПСО і на ринку електричної енергії, а також зобов'язання перед МФО і перед державою зі сплати податків, дивідендів та інших обов'язкових платежів до державного бюджету», — підкреслили в компанії.

Там також звернули увагу, що постановою Кабміну про нову модель ПСО не визначені джерела фінансування і порядок визначення компенсації, яка надається учасникам ринку, на яких покладаються спеціальні обов'язки, чим фактично порушені вимоги п.5 статті 62 закону про ринок електроенергії.

Контекст. Кабінет міністрів постановою №439 від 28 квітня зобов'язав постачальників універсальних послуг (ПУП), які здійснюють постачання електроенергії побутовим споживачам, а також «Енергоатом» і «Укргідроенерго», на яких покладено спецобов’язки щодо забезпечення е/е населення, до 15 травня укласти двосторонні договори на поставки в червні.

Таким чином, Кабмін виключив ДП «Гарантований покупець» з переліку суб'єктів господарювання, задіяних у ПСО з постачання е/е населенню.

Договори між ПУУ та генерацією діятимуть з 1 червня.

Згідно з постановою, ціна е/е, за якою генкомпанії продаватимуть її ПУП, визначається як різниця між середньозваженою фіксованою ціною для населення (1,68 грн за кВт•год) і тарифами на послуги з передачі, розподілу е/е і на послуги ПУП, але не менше 10 грн за МВт•год (0,01 грн за кВт•год).

До 1 травня для «Енергоатому» було встановленоий фіксований тариф у 150 грн за МВт•год, для «Укргідроенерго» 10 грн за МВт•год.

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини