Facebook Pixel

Кабмін спростив умови будівництва газових ТЕС для балансу нестабільної роботи ВДЕ

Кабмін спростив умови будівництва газових електростанцій. Скриншот: youtube.com

Кабмін спростив умови будівництва газових електростанцій. Скриншот: youtube.com

Конкурси на будівництво високоманеврових генерувальних потужностей будуть прискорені для забезпечення балансової надійності енергосистеми в наслідок зростання частки ситуативної генерації у вигляді сонячних і вітрових електростанцій.

Відповідну постанову «Про внесення змін до Порядку проведення конкурсу на будівництво генеруючої потужності і виконання заходів з управління попитом», яку Міненерго розробило спільно з НКРЕКП і НЕК «Укренерго», схвалено на засіданні Кабінету Міністрів України 6 жовтня.

Зміни ухвалено у зв'язку з потребою в додаткових резервах високоманеврових станцій генерації для забезпечення балансової надійності енергосистеми.

Telegram Logo

«Нині в структурі генерувальних потужностей суттєва частина базової генерації, а також сонячних і вітрових електростанцій зі змінним графіком виробництва електроенергії. Тому важливо забезпечити оперативні терміни проведення конкурсу на будівництво генерувальної потужності та виконання заходів з управління попитом», — пояснюють у Міненерго.

На думку енергетиків, такі кроки привернуть якомога більше потенційних інвесторів для будівництва високоманеврових станцій генерації. Управління попитом сприятиме забезпеченню операційної безпеки об'єднаної енергетичної системи України та підвищить ефективність режимів її функціонування.

Змінами до Постанови вдосконалені умови конкурсної процедури:

  • скорочені терміни проведення різних етапів конкурсу;
  • спрощена процедура участі в конкурсі потенційних інвесторів;
  • уточнено механізм визначення граничної ціни (із залученням НКРЕКП);
  • передбачено надання інвесторам додаткових гарантій щодо забезпечення своєчасної плати за розвиток генерувальних потужностей тощо.

Нагадаємо, зазначений Порядок був затверджений для виконання статті 29 Закону України «Про ринок електричної енергії» постановою Кабінету Міністрів від 10.07.2019 №677 для врегулювання питань покриття прогнозованого попиту в разі очікуваного дефіциту генерувальної потужності.

Контекст. ВДЕ у вигляді сонячних і вітроелектростанцій — вкрай нестабільні джерела генерації. Простіше кажучи, електроенергія може вироблятися не тоді, коли вона потрібна, а коли цьому сприяють природні умови — світить сонце та дме вітер. Для згладжування коливань у роботі ВДЕ потрібні додаткові високоманеврові джерела генерації електроенергії.

Найбільш прийнятний вид високоманеврової генерації — газопоршневі електростанції. Це система генерації, створена на основі поршневого двигуна внутрішнього згоряння, що працює на природному або іншому пальному газі. Під час її експлуатації можлива когенерація — отримання двох видів енергії: тепла та електрики. А може бути і тригенерація — отримання крім зазначених видів ще й холоду.

Коментарі

Всі новини