Фінансова грамотність підлітків в Україні – на низькому рівні: що робитиме уряд

Фінансова грамотність підлітків в Україні – на низькому рівні: що робитиме уряд. Фото: Всеосвіта

Українські підлітки мають початковий рівень фінансової грамотності. Середній рівень правильних відповідей на завдання, які НБУ дав учням 14-17 років у межах дослідження, – 46,6%, або 3 бали за 12-бальною шкалою.

Про це повідомили у Нацбанку.

Як НБУ оцінив рівень фінансової грамотності українській підлітків

У межах дослідження НБУ у партнерстві з ГО Junior Achievement Ukraine підлітки проходили 21 кейсове завдання, яке складалася за прикладом Програми міжнародного оцінювання учнівства з фінансової грамотності (PISA).

Також діти відповідали на 20 запитань анкети, які показують фактори впливу на їхні академічні результати.

Середній рівень правильних відповідей на кейсові завдання серед підлітків – 46,6%, або 3 бали за 12-бальною шкільною системою оцінювання.

Найкращі результати під час дослідження показали учні з:

  • Дніпропетровської області – 57,4%;
  • Івано-Франківської – 53,7%;
  • Києва – 50,4%.

Водночас найнижчі результати були у:

  • Кіровоградській області – 37,4%,
  • Миколаївській – 39,7%;
  • Чернівецькій – 41,4%.

Дівчата показали дещо кращі результати (47,4%), порівняно з хлопцями (45,6%). Показники міських та сільських школярів – 48% і 40% відповідно. Водночас жоден підліток не надав 100% правильні відповіді на всі запитання-кейси.

Низький рівень фінансової грамотності особливо характерний для підлітків із родин з низьким соціально-економічним статусом, показало дослідження.

Проте дослідження показало, що фінансова грамотність підлітків зростає завдяки:

  • плануванню витрат, веденню бюджету, заощаджень, досягненню фінансових цілей;
  • спілкуванню з батьками на тему грошей;
  • самостійному вивченню фінансової грамотності через книги та інтернет.

Понад понад три чверті (77,6%) опитаних підлітків вважають, що в школах потрібно запровадити предмет з фінансової грамотності.

Що відомо про дослідження НБУ про рівень фінансової грамотності українській підлітків

У квітні 2024 року НБУ провів дослідження перед впровадженням нового предмету «Підприємництво і фінансова грамотність», який з 2025-2026 навчального року стане обов’язковим для учнів всіх 8 класів і викладатиметься у 9 класі.

У 2027 році мають провести другий цикл дослідження, щоб порівняти результати та оцінити ефективність методик викладання нового предмета, повідомили у НБУ.

В опитуванні взяли участь 3139 учнів віком 14 – 17 років із 97 шкіл у 19 областях України та Києві.

«Фінансова грамотність українських підлітків на критично низькому рівні. Шкільний курс «Підприємництво і фінансова грамотність», для якого спеціалісти НБУ розробили навчальну програму та написали підручник, має потенціал суттєво змінити ситуацію», – сказала директорка Департаменту комунікацій Нацбанку Юлія Євтушенко.

Водночас батьки відіграють не менш важливу роль. За словами Євтушенко, для дітей поведінка батьків із грошима є прикладом для наслідування, і саме вдома вони отримують свої перші фінансові уроки.

Нагадаємо, The Page зробив добірку дитячих книжок про гроші для дітей середнього шкільного віку та підлітків, які хочуть започаткувати власну справу.

Читати на The Page