У місті Фастів Київської області реалізовано проєкт модернізації системи управління відходами завдяки грантовому фінансуванню у розмірі 960 тисяч євро. Впровадження нового обладнання та вдосконалення процесів управління відходами привели до покращення якості послуг і умов праці для мешканців та працівників міської влади. Крім того, підвищилась обізнаність фастівчан щодо принципів сталого розвитку. Проєкт реалізовано в рамках Програми модернізації систем водопостачання Інвестиційної платформи сусідства (NIP) в Україні, що фінансується ЄС і виконується під управлінням НЕФКО.
Фастів — місто в центральній Україні, що знаходиться за 75 км від Києва. Тут проживає близько 44 000 осіб, серед яких більше 3000 внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Після повномасштабного вторгнення рф у лютому 2022 року комунальна техніка, яка роками використовувалася для збору сміття у Фастові, була передана в інші постраждалі від війни міста Київської області. Це обладнання було застарілим, зношеним і малоефективним, спричиняючи значні викиди забруднюючих речовин і потребуючи постійного ремонту. Однак без нього місто не могло повноцінно забезпечити місцевих жителів та переселенців, які прибули навесні 2022 року, основними послугами, зокрема збором і утилізацією відходів.
«До російського вторгнення наше підприємство використовувало техніку, що була у поганому стані. З лютого 2022 року частину обладнання було направлено на укріплення фортифікаційних споруд, а потім – на допомогу постраждалим громадам у процесах управління відходами, – розповідає Юрій Авраменко, т. в. о. начальника КП «Фастівська ЖЕК». – Це призвело до збоїв у графіках вивезення сміття, внаслідок чого біля контейнерних майданчиків почали з’являтися стихійні сміттєзвалища, а незадоволеність мешканців зростала. Крім того, відчувався брак працівників. Тому питання оновлення техніки та реформування системи управління відходами стало дуже актуальним».
У відповідь на потребу Фастова у більш ефективному управлінні відходами грантові кошти, які були виділені в рамках Програми модернізації систем водопостачання NIP в Україні за фінансування ЄС і реалізації під управлінням НЕФКО, були перенаправлені з проєкту модернізації системи очищення стічних вод на проєкт управління відходами. У межах бюджету в 960 тис. євро місту було передано 600 нових сміттєвих баків, чотири сміттєвози та один бульдозер.
Впроваджуємо ефективне управління відходами на вулицях Фастова
Нові технології вже сприяли покращенню якості послуг з управління відходами та умов праці для працівників місцевих органів влади. Крім того, вдалося зекономити паливо, що, своєю чергою, допомагає знизити викиди парникових газів.
«Вже в перші тижні після запуску обладнання стало помітно позитивні зміни, – зазначає Юлія Комендант, в. о. директора КП ФМР «Фастівська керуюча компанія». – По-перше, території навколо контейнерів стали чистими, адже вони завжди закриті кришками. По-друге, нова техніка забезпечила безперебійність у графіках вивезення сміття. Найбільш значні зміни відбулися у приватному секторі. Сьогодні в мікрорайонах міста встановлено понад 300 контейнерів європейського зразка, і мешканці приватних домоволодінь отримали можливість регулярно вивозити сміття».
Чистіші мікрорайони – щасливіші мешканці
Фастівчани вже відчули покращення від реалізації проєкту.
«У нашому місті управління відходами суттєво покращилось у порівнянні з тим, що було раніше, – розповідає Лілія Холодницька, голова комітету самоорганізації населення мікрорайону Заріччя. – Раніше сміття вивозили лише раз на місяць у мішках, що створювало певні незручності. З новими сміттєвозами та контейнерами, які з’явилися у нас, процес збору побутових відходів значно оптимізувався. Тепер сміття вивозять вісім разів на місяць, а нові баки виявилися дуже зручними у використанні».
Олена Зєвако, голова комітету самоорганізації населення мікрорайону Казнівка, погоджується з цим, підкреслюючи, як проєкт заохотив мешканців до належної утилізації відходів. «До реалізації проєкту побутові відходи збиралися без контейнерів, і мешканці не дуже серйозно ставилися до цього процесу, внаслідок чого сміття часто викидали на берегах річки та в лісі. Після впровадження проєкту ця ситуація значно покращилася. Тепер мешканці активно виявляють бажання, щоб кількість контейнерів у мікрорайоні зросла».
Надихнути молодь бути більш екологічно свідомою
Цілі фастівського проєкту виходили за межі лише модернізації управління відходами в місті. Він став складовою частиною більш широких зусиль, спрямованих на підвищення обізнаності мешканців щодо екологічних проблем, таких як переробка, сортування та утилізація твердих побутових відходів. Щоб залучити дітей до цього процесу, багато шкіл і дитячих садків отримали контейнери для переробки сміття з трьома відділеннями. Проєкт також спонукав місто продовжити впровадження сучасних підходів до утилізації сміття, зокрема сортування відходів безпосередньо на місці їх утворення.
Щоб підвищити обізнаність громадян, міська влада провела конкурс серед молоді на створення логотипу, який стане екологічним символом Фастова. Переможницею стала шістнадцятирічна Валерія, яка через своє мистецтво прагнула відобразити «початок більш чистого і приємного Фастова».