Facebook Pixel

Дядько Сем в Україні — 2020. Як США допомагають Україні з обороною

Фото: David Mark/Pixabay

Фото: David Mark/Pixabay

Загальна сума допомоги США Україні під крилом Конгресу 2020 року склала майже $700 млн.

Через кілька активних програм (Ukraine Security Assistance Initiative, Department of Defense Appropriation Act 2020 і State Foreign Operations and related programs) Держдеп заводить до нашої країни військову допомогу, зокрема летальну, послуги з навчання персоналу, кібербезпеки, проводить будівельні роботи.

Крім того, за лінією міжурядових іноземних військових продажів (Foreign Military Sales — FMS) минулого фінансового року Україна побила власний рекорд, уклавши угоду на $510 млн. Щоправда, її не можна розглядати як безпосереднє постачання — ця угода ближче до відкритого портфеля продукції військового призначення. Виконуватися вона може й кілька років — за планом виробництва або відповідно до того, як надходитимуть транші з його оплати.

Telegram Logo

Але в будь-якому разі сума серйозна. Україна витрачає на ремонт і закупівлі для ЗСУ понад $700 млн на рік. І постачання через Пентагон, й іноземні військові продажі — це, як і раніше, ще один наш бюджет на придбання техніки.

Як ця допомога впливає на Україну? Куди спрямовані точки докладання зусиль? Чого хочуть домогтися США, вкладаючи сюди під час кризи значні кошти, — за сумами все ще не Ізраїль, але вже досить близько до Йорданії. Які можливості це дає нашій країні? Кирило Данильченко — для The Page.  • Зв'язок — нервова система будь-якої сучасної армії. Тільки минулого року ВСУ та НГУ отримали засобів зв'язку на $55 млн. Цифрові захищені УКХ-станції — як ранцеві, так і для транспорту, комплекти щоглових систем, акумуляторів, антен і наборів гарнітури.

Плюс супутникові системи для вищих штабів — судячи зі зростання їхньої кількості в номенклатурі постачання, Україна орендувала в НАТО супутник і отримала канал. Можливість зберігати управління та захищений зв'язок, зокрема голосовий і текстовий, надає стратегічну перевагу.

Крім того, програма SATCOM, коли «космічні» країни НАТО діляться своїми технологіями із союзниками, стосуватиметься в найближчому майбутньому й України.

Фото: МО США

Фото: МО США

  • Розвідка — супутникова, агентурна та з допомогою стратегічних БПЛА RQ-4 Global Hawk з бази на Сицилії. Ставши партнером розширених можливостей Альянсу нарівні з Грузією, Йорданією та Швецією, Україна отримала доступ «до швидкого обміну інформацією та розвідувальними даними».

Пару разів на місяць «птахи» із 40-метровими крилами злітають із бази Сигонелла й кружляють над лінією зіткнення на Донбасі, здійснюючи моніторинг логістики, роботи РЛС і засобів ППО, ротацій та багато чого іншого. Можливість проаналізувати картинку зі супутників і радара Global Hawk, які будуть поза досяжністю будь-якого можливого противника в регіоні, є неоціненною в плані стримування ескалації та стабільності в Східній Європі.

Фото: Northrop Grumman Corporation

Фото: Northrop Grumman Corporation

  • Летальне озброєння — для України все починалося зі снайперських гвинтівок або техніки зберігання колишнього Варшавського пакту, обмежуючись пайками та наметами.

Минулого року вже цілком рутинно зайшло третє покоління ПТРК FGM-148E Javelin «вистрілив — забув» і 150 ракет до них. А цієї весни 5 катерів «Айленд» від США стануть у стрій зі зброєю від Дядька Сема.

І замовлені катери Mark VI (ті, які США виготовили для себе станом на 2021 рік в кількості 12 одиниць, а нам планують поставити 16) — щодо їхнього оснащення високоточними ракетами щосили йдуть дискусії.

Берегова оборона, протитанкове озброєння (якого немає і не буде в наших опонентів ще багато років) і переговори щодо елементів ПРО — напрямок руху вселяє оптимізм.

Фото: МО США

Фото: МО США

  • Інфраструктура — бійці 133-го будівельного батальйону США ще 2019 року відновлювали аеродром у Миколаєві, змінюючи ЗПС, а в жовтні 2020 року будівельні частини ЗСУ отримали спеціальне обладнання для ремонту (компресори, відбійні молотки, генератори).

Також тривають активні роботи над базою флоту в Очакові та Південному: водолазні та гідрографічні роботи, реконструкція причалів і пірсів. До того ж однозначно зрозуміло, що після Sea Breeze 2020 і «Об'єднаних зусиль 2020» і оперативний центр, і ЗПС розширюють під безпосередню взаємодію з Альянсом.

Фото: МО США

Фото: МО США

Крім того, прямі постачання до війська бронеавтомобілів для ССО, катерів для десантно-штурмової роти батальйону морської піхоти, водолазного обладнання, санітарних автомобілів, контрбатарейної РЛС, ПНБ і оптики.

Фото: Посольство США в Києві

Фото: Посольство США в Києві

Загалом США й надалі дотримуються своєї нової Національної оборонної стратегії, яка розглядає Китай і РФ як два основні суб'єкти «міждержавної стратегічної конкуренції». Конфлікти з ними можуть виглядати як протистояння в «сірій зоні», кібератаки або континентальна війна.

Збільшення асигнувань на оборону союзників Альянсу принаймні до 2% ВВП, підтримання союзників поза НАТО та стримування амбіцій Пекіна та Москви, що зростають, — завдання, озвучені Вашингтоном ще 2018 року.

Нарощування можливостей України в протитанковій боротьбі, зв'язку, розвідці, санітарній евакуації, контрпропаганді, інфраструктурі та береговій обороні — довготривалі оперативні цілі.

І те, що нова адміністрація та новий Держсекретар Ентоні Блінкен виступають за посилення допомоги Україні, включно з летальною, — сигнал, що це не ситуативне рішення. Київ отримує технології, техніку та інфраструктуру, США — стабільність на східному фланзі НАТО.

Коментарі

Всі новини