Facebook Pixel

Чим загрожує термобарична бойова частина в «Шахедах», які рф запускає по Україні

ТБ БЧ-50 — боєприпас об'ємного вибуху, який рф встановлює на дрони типу Shahed-136 для атак на міста, спрямованих на вбивство цивільних осіб України. Масове використання термобаричної бойової частини на таких дронах розпочалося нещодавно, хоча відомо про її наявність ще з квітня 2024 року. Ця бойова частина становить значно більшу загрозу при ураженні будівель і часто використовується під час атак на українські міста. Про це пише defence-ua.

Зазначимо, що деталі щодо цієї бойової частини стали відомі завдяки зламу серверів російської «Алабуги» в Татарстані, де здійснюється виготовлення та модернізація цих дронів. Згідно з отриманими даними, ТБ БЧ-50 важить 52,4 кг і, окрім термобаричного ефекту, має також уламковий ефект завдяки 2306 уражаючим елементам у вигляді кульок діаметром 9 мм.

Цей термобаричний боєприпас є прикладом сучасних технологій і працює за однотактовим принципом. Якщо порівнювати з попереднім поколінням, яке використовувало двотактну систему (де спочатку розпилювалась вибухонебезпечна речовина, а потім здійснювався її підрив), то сучасні боєприпаси мають іншу конструкцію. Після активації ініціатора ударна хвиля спричиняє переміщення термобаричної суміші, яка вступає в реакцію з повітрям і сама з собою, утворюючи «вогняну хмару» температурою 2400-2600 °C. Ця хмара поширюється на великій площі, супроводжуючись ударною хвилею, що має руйнівний вплив на легені, органи слуху та інші частини тіла.

Термобаричні боєприпаси виявляють свою найбільшу ефективність у закритих приміщеннях, оскільки їхня «хмара» може охопити кілька кімнат. Саме тому Росія використовує «Шахеди» з термобаричною бойовою частиною БЧ-50 для атак на міста, прагнучи знищити цивільне населення України. Через це, зокрема, Київ опиняється під ударами російсько-іранських дронів в першу чергу.

У разі вибуху термобаричної бойової частини в житловому приміщенні укритися від його впливу набагато складніше. Вогняна хмара охопить всю квартиру, на відміну від осколково-фугасного боєприпасу, де можна застосувати правило «двох стін». Тому до цього відомого правила, згідно з яким у разі неможливості потрапити до укриття слід перебувати в приміщенні, яке захищене від вулиці хоча б двома стінами, варто додати ще одне: зачиняти міжкімнатні двері. Це створює умовне розмежування кімнат і частково зменшує поширення термобаричної суміші по квартирі.

Подякувати 🎉