Зима 2024-2025 стане найсуворішою для України внаслідок російських атак на енергетичну інфраструктуру. Відключення світла можуть сягнути 8-20 годин на добу. Зараз Україна здебільшого покладається на ядерну енергетику, яка досі не захищена від ракетних атак. Про це пише Politico.
У якому стані українська енергетика напередодні зими 2024-2025
Енергетична система України втратила половину своїх потужностей з виробництва електроенергії внаслідок численних атак росії. Зараз країна здебільшого покладається на ядерну інфраструктуру, яка залишається незахищеною від ракетних ударів.
Керівний директор Центру досліджень енергетичної галузі Олександр Харченко сказав, що українці можуть зіткнутися з відключеннями електроенергії на 20 годин на добу за умов нормування енергії, значних заходів та руйнівних ударів рф по атомній енергосистемі.
Зараз Україна шукає зовнішню допомогу від міжнародних партнерів, щоб запобігти надкритичної ситуації. Союзники України також прогнозують негативний сценарій для української енергетику на цю зиму.
«Більш ефективними за додаткову генерацію є додаткові поставки зброї для ППО та великі запаси компонентів, а також постійна гуманітарна допомога, яка знадобиться, якщо дефіцит енергії стане серйозним», – сказав Геннадій Рябцев, головний науковий співробітник Національного інституту стратегічних досліджень України.
Лише наприкінці серпня москва випустила понад 200 ракет і безпілотників по енергетичних об’єктах країни. З початку 2024-го потужності виробництва електроенергії в Україні скоротилися на понад 9 гігаватів, нагадав Рябцев.
За його словами, втрачено вісім електростанцій і понад 800 об’єктів теплопостачання. За найбільш реалістичним сценарієм для України, цієї зими світло вимикатимуть 8-14 годин на добу.
Аналітик Харченко вважає, що атаки на українські АЕС будуть особливо серйозними. Зараз реактори України забезпечують 60% загального виробництва електроенергії в країні, і будь-які ракетні удари по енергетичній інфраструктурі, що підтримує ці станції, можуть вивести їх з ладу.
Енергетична ситуація загострюється, зокрема, через те, що інші запаси палива в Україні скорочуються. Постачання газу в країні може бути недостатнім для задоволення попиту цієї зими. Західні трейдери і компанії не бажають закачувати газ у сховища України через російські атаки та менш привабливу маржу, сказала Аура Сабадус, експерт з енергетичних ринків Східної Європи в консалтинговій компанії ICIS.
Нагадаємо, наприкінці жовтня 2024-го європейська електромережа ENTSO-E оголосила, що планує на цю зиму збільшити експорт електроенергії до України і Молдови до 2,1 гігавата (ГВт) з 1 грудня 2024 року з поточного ліміту у 1,7 ГВт.