Facebook Pixel

Аваков — гудбай. Як Монастирський зміцнить вплив Зеленського на МВС

Фото: facebook.com/arsen.avakov.1

Фото: facebook.com/arsen.avakov.1

Верховна Рада 15 липня звільнила Арсена Авакова з посади міністра внутрішніх справ. За відповідне рішення проголосував 291 депутат. Чи варто чекати реформування установи зі зміною його керівника? Які відносини тепер будуть у МВС і ОП?


Чому Аваков пішов саме зараз

Аваков написав заяву про звільнення 13 липня. Політик обіймав посаду міністра з лютого 2014 року. Під його керівництвом пройшла одна з наймасштабніших реформ України — створення Національної поліції. Водночас не обійшлося й без скандалів.

Одним із найгучніших і корупційних стала так звана справа про «рюкзаки Авакова». Так, у 2015 році прокуратура почала розслідування зловживань під час закупівлі рюкзаків для МВС і Нацгвардії. ЗМІ повідомляли, що рюкзаки придбали через підприємства, підконтрольні Олександру Авакову, синові міністра внутрішніх справ.

Telegram Logo

Відставку Авакова неодноразово ініціювали різні політичні сили. У червні 2020 року у Верховній Раді було навіть зареєстровано проєкт постанови про його відставку з посади міністра. Ініціаторами були 55 народних депутатів від фракцій «Голос» і «Слуга народу».

Як повідомила в коментарі The Page голова партії «Голос» Кіра Рудик, Арсен Аваков уже давно заслуговував на відставку, і на це є ціла низка причин:

  1. Реформа правоохоронних органів відбувається неефективно.
  2. Поліція так і не стала ефективним державним інститутом і не завоювала довіру суспільства.
  3. Резонансні злочини, вчинені співробітниками поліції, на жаль, залишаються нерозкритими.

«На це не можна й далі закривати очі, такі справи мають розслідуватися, доводитися до суду й завершуватися справедливими вироками для винних».

Кіра Рудик

Кіра Рудик

Голова партії «Голос»

На думку політолога Володимира Фесенка, причиною відставки стали два чинники.

«Передусім Офіс президента вирішив узяти під контроль головну силову структуру в країні — МВС. Там вирішили, що Володимир Зеленський уже набрався досвіду та сил, до того ж ефект санкцій зіграв дуже важливу роль. Публічно це стало помітно на великій пресконференції президента в травні. І там це проявилося в незавершеності справи про вбивство журналіста Павла Шеремета. Це друга причина, яка стала міною уповільненої дії під Арсеном Аваковим. І вона спрацювала, адже постійно підіймалося питання щодо політичної відповідальності міністра за цю ситуацію».

Володимир Фесенко

Володимир Фесенко

Політолог

Що буде далі з МВС

Після відставки міністра на нас чекає не тільки розгул якихось необґрунтованих обшуків, а й політичний тиск через МВС, заявив The Page член політради партії «Демократична сокира» Тарас Котов.

За його словами, відомство зараз перебуває в дивній ситуації, коли воно запустило багато зовнішніх реформ у вигляді дорожніх камер, мотополіції та іншого, але водночас у нього дуже серйозна проблема з внутрішніми реформами, оскільки воно цілеспрямовано займалося візуальною картинкою.

Водночас відчувається найжорсткіший некомплект слідчих, говорить Котов. Наприклад, у Києві всі, хто займається розслідуванням злочинної діяльності, перевантажені роботою.

«У нас перша позиція в будь-якому райвідділі — не відкривати (не реєструвати) справу, наскільки це можливо. А потім, якщо відкрили, нею не займатися. Це все було посилено й тим, що нові кадри, які мали створювати в громадян картинку якихось реформ, почали отримувати вищу зарплату. Тому впродовж усього періоду був конфлікт патрульної поліції з кадрами МВС, зарплати яких так і не зросли».

Тарас Котов

Тарас Котов

Член політради партії «Демократична сокира»

Монастирський на заміну

Посаду керівника МВС, найімовірніше, отримає Денис Монастирський — голова парламентського комітету з правоохоронної діяльності від президентської партії «Слуга народу». Голосування за його кандидатуру відбудеться в п'ятницю, 16 липня.

Дениса Монастирського називають оптимальною й компромісною фігурою для переходу влади в системі МВС.

Ця людина завжди демонструвала свою відданість, дисциплінованість і лояльність до Володимира Зеленського, зазначив у коментарі The Page Фесенко.

«Він — голова профільного комітету, що дуже важливо, і не потрапляв у жодні скандали. Призначення Монастирського означатиме різке й суттєве посилення впливу Офісу президента на МВС. Оскільки за Авакова це була самостійна імперія».

Володимир Фесенко

Володимир Фесенко

Політолог

Але в Монастирського є особисті зв'язки й з командою Авакова, додає політолог. Ще до того, як стати депутатом, він працював помічником Антона Геращенка в Раді та в Інституті майбутнього, одним із творців якого також був Геращенко.

Тому кінець кінцем прогнозувати, чи залишаться у Авакова важелі впливу на місце своєї колишньої роботи, поки що складно.

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter Cmd + Enter Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини