Facebook Pixel

Цей день в історії. 8 березня – Міжнародний день боротьби за права жінок

8 березня у світі відзначають Міжнародний день боротьби за права жінок. The Page нагадує, які історичні події відбулися 8 березня в Україні та світі.

У 1169 році князь Андрій Боголюбський, син Юрія Долгорукого, почав чотириденну облогу Києва проти сил свого небожа Мстислава Ізяславовича, а взявши столицю князівства, разорив місто.

У 1764-му російська імператриця Катерина II секуляризувала (вилучила) значну частину церковних володінь в імперії. У підсумку залишилось близько третини монастирів з понад 950.

У 1817 році була заснована Нью-Йоркська фондова біржа.

Чому 8 березня – це день боротьби за права жінок

8 березня 1857 року у Нью-Йорку відбувся «марш порожніх каструль», який вважається першопочатком відзначення Міжнародного жіночого дня. Американські текстильниці вимагали рівної оплати жіночої праці з чоловіками, поліпшення умов праці, 10-годинного робочого дня.

8 березня 1908 року в Нью-Йорку «соціалістичні жінки» вийшли на демонстрацію з вимогами права голосу, за поліпшення умов праці жінок та заборону використання дитячої праці. Демонстрації жінок ставали все більш численними, і у серпні 1910 року Соцінтерн у Копенгагені ухвалив проведення Міжнародного жіночого дня. Дату 8 березня запропонувала німецька соціалістка та журналістка Клара Цеткін запропонувала визнати 8 березня Міжнародним жіночим днем – днем солідарності жінок у боротьбі за повні політичні, економічні та соціальні права.

У 1910-му французька авіаторка Раймонда де Ларош першою з жінок отримала ліцензію пілота.

У 1917-му в Петрограді та інших містах імперії жінки вийшли на демонстрації з закликами до «хліба і миру». За юліанським календарем, до речі, це було 23 лютого.

В Україні останніми роками жінки 8 березня не очікують на подарунки. Замість цього вони у вихідний день 8 березня виходили на марші рівності із закликами ратифікувати Стамбульську конвенцію проти домашнього насильства, рівних умов та оплати праці.

Цей день в історії. 8 березня – Міжнародний день боротьби за права жінок. Фото з маршу жінок — Андрій Баштовий для The Village, 2019

Цей день в історії. 8 березня – Міжнародний день боротьби за права жінок. Фото з маршу жінок — Андрій Баштовий для The Village, 2019

У 1944 році НКВС за наказом Сталіна масово депортував балкарців до Казахстану та Киргизії.

У 1950-му СРСР офіційно визнав наявність атомної бомби.

У 1983 році Рональд Рейган назвав СРСР «Імперією зла».

У 2006-му США скасували обмежувальну зовнішньоторгівельну поправку Джексона–Вейніка відносно України. Ця поправка, ухвалена у 1974 році проти комуністичного блоку, обмежувала фінансові та торговельні стосунки Штатів із країнами, де порушуються права людини, зокрема, обмежується вільна еміграція громадян.

У 2005-му спецпідрозділом ФСБ росії у підземному бункері в селищі Толстой-Юрт був підірваний президент Чеченської Республіки Ічкерія Аслан Масхадов.

У ніч на 8 березня 2014 року над Південнокитайським морем зник з радарів літак Boeing 777-200ER Малайзійських авіаліній. 239 осіб на борту загинули. Пошуки уламків літака тривали до червня 2016 року, але не дали результатів. Пізніше було встановлено, що на авіалайнері невідомі особи відключили системи зв'язку. Літак істотно відхилився від курсу та перебував у повітрі ще не менше 7 годин, перш ніж впасти в Індійський океан.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉