Facebook Pixel

Україна конфіскувала 58 компаній, пов’язаних з країною-агресоркою

Як Україна вилучає бізнес, пов’язаний з країною-агресором

Як Україна вилучає бізнес, пов’язаний з країною-агресором

Від початку повномасштабного вторгнення 58 компаній, які належали підсанкційним особам, були передані у власність України. З них 13 бізнесів належали росіянам. Засновники решти 45 компаній мали тісні зв’язки з агресором або підтримували агресивну війну проти Україні. Про це повідомляє Опендатабот.

Україна відслідковує компанії, власниками яких на початок повномасштабного вторгнення були громадяни російської федерації. Всі ці компанії було вилучено у власність України через внутрішні санкції. Процес вилучення майна підсанкційних осіб доволі складний. Спочатку РНБО ухвалює рішення про застосування санкцій до конкретної особи, яке вводиться в дію указом Президента України. Якщо санкція передбачає блокування активів, Міністерство юстиції звертається до Вищого антикорупційного суду (ВАКС) із заявою про стягнення активів підсанкційної особи на користь держави. У цьому випадку держава може стягнути не лише активи, які прямо належать цій людині, але й ті, якими вона може розпоряджатися через інших осіб.

Заступник міністра юстиції України Інна Богатих зазначила, що механізм стягнення, який використовує Україна, є унікальним у світовій практиці. У таких справах важливо дотримуватися міжнародних норм та національного законодавства, аби рішення не були оскаржені в міжнародних судах.

Процес доведення зв'язків підсанкційної особи з конкретними активами також є складним. Зазвичай у таких випадках роблять все можливе, щоб максимально «замаскувати» активи, використовуючи для цього все більш креативні способи.

Quote«Процес збирання доказів та подання позовів є непростим. Розгляд позовних заяв на практиці також є тривалим процесом. До прикладу, наразі маємо у роботі справу, щодо якої вже відбулося 38 судових засідань. Лише позовна заява Мін’юсту з додатками складається з 45 томів. Натомість загальна кількість томів, які наразі перебувають на розгляді в суді, вже більше 150 — з урахування доказів, що подали всі учасники процесу. Від початку повномасштабного вторгнення Міністерство юстиції України подало 48 позовних заяв. З них 40 вже задоволено на користь держави, а рішення по 1 справі поки не набрало законної сили. Ще 7 подібних справ натепер перебувають на судовому розгляді. Ще 7 справ за позовами Мін’юсту нині знаходяться на розгляді ВАКС та Апеляційної палати ВАКС. Загалом можна сказати, що 98% позовних вимог, заявлених щодо стягнення активів, судом задовольняється», — зазначила Інна Богатих.

Нагадаємо, що станом на день повномасштабного вторгнення Опендатабот виявив в українських реєстрах 18 940 компаній з російськими власниками.

Наразі всі стягнуті судом активи знаходяться у власності Фонду державного майна України. Надалі вони можуть бути приватизовані або продані на відкритих публічних аукціонах в системі «Prozorro.Продажі». Кошти від їх реалізації мають піти до Фонду ліквідації наслідків російської збройної агресії.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉