155 років тому, 24 вересня 1869 року, в США вибухнула перша у світі «Чорна п’ятниця». На ринку почалася паніка і ціни на золото різко впали, коли президент Улісс Грант наказав казначейству продати великі запаси золота.
Паніка спровокувала масштабну фінансову кризу в Штатах. Змову на ринку влаштували ринкові спекулянти Джей Ґульд (до якого пізніше приєднався його партнер Джеймс Фіск) і Абель Корбін, чоловік Вірджинії Грант, молодшої сестри Гранта. Вони сформували «Золоте кільце», щоб отримати контроль на ринку золота та підвищити ціни на метал на Нью-Йоркській біржі золота.
Міністр фінансів США Джордж Баутвелл дотримувався правила продавати казначейське золото що два тижні для погашення держборгу. Ці кроки сприяли стабілізації долара і стимулювали економіку, яка ще не оговталась від виснажливої Громадянської війни 1861-1865 років.
Ґульд сподівався скористатися родинними стосунками Корбіна і переконав того познайомити його із шурином – президентом Грантом. Спекулянти у дружніх бесідах розпитали у Гранта урядову політику щодо золота, плануючи маніпуляції на ринку. Ба більше, на публіці вони постійно з’являлися поруч із Грантом, щоб додатково завоювати довіру на Уолл-стріт.
Проте не так сталося, як гадалося. Уряд сплутав всі плани змовників, а скандал, що спалахнув, підірвав довіру до президентства Гранта і економіку країни на додачу.
Як президент Грант сплутав золоті карти «бикам»-спекулянтам
На початку вересня 1869 року президент написав міністру фінансів листа, що продаж золота на відкритому ринку може зашкодити фермерам із західних штатів, тому що між «биками і ведмедями» на ринку золота точиться «відчайдушна боротьба». Цю ідею Гранту навіяли приятелі-спекулянти. Баутвелл скасував власний наказ про продаж великої кількості золота та призупинив нерегулярні продажі казначейського золота на решту місяця.
Водночас Ґульд на пару із своїм компаньйоном Фіском продовжували скуповувати золото через Золоту палату Нью-Йорка, підвищуючи ціни.
Тільки дізнавшись, що Ґульд відкрив знайомому рахунок на $500 тис. у золоті для спекуляцій на біржі, Грант нарешті зрозумів, що Ґульд і Фіск задумали. Президент благав, щоб Корбін вийшов із злочинної схеми. Коли це не допомогло, 24 вересня наказав вивести на ринок $4 мільйони золотом із скарбниці.
20 вересня змовники почали активно скуповувати золото, що підвищило ціну.
22 вересня ринок закрився на рівні $141. На той момент Фіск і Ґульд вже придбали золота на $50–60 мільйонів – приблизно втричі більше за золотий запас міста Нью-Йорк. За день цінові перегони збагатили двох змовників на $1,75 мільйона.
У четвер, 23 вересня, Ґульд зрозумів, що президент вкрай роздратований спекуляціями свого родича Корбіна і, швидше за все, у п’ятницю на ринку з’явиться велика партія золота з казначейства. Корбін вмовляв Ґульда викупити його золотий рахунок, щоб заспокоїти президента. Ґульд відмовився, побоюючись, що це спровокує колапс на ринку. Замість цього він запропонував Корбіну відсотки у $100 тис.
Тим часом Улісс Грант повернувся до Білого дому і знайшов подарунки від «Золотого кільця» на суму $60 тис. Президент негайно наказав запакувати картини та статуї в коробки та повернути змовникам явний хабар. Роздратований президент разом із міністром фінансів вирішили поламати бізнес «Золотому кільцю» та продати золото зі скарбниці, щоб ціни припинили свій нестримний зліт.
Зранку у п’ятницю, 24 вересня 1869 року, Ґульд почав тихо продавати золото. Водночас його брокери у Золотій палаті продовжували публічно купувати метал за нижчою ціною. Фіск очолював цю фальшиву купівлю
Коли ціна золота перевищила $155, президент Грант наказав Баутвеллу випустити на ринок $4 мільйони золотом. Через цей крок Гранта ціни на золото миттєво рухнули, а разом з ними – і геніальний «стартап» «Золотого кільця». За кілька хвилин ціна на золото впала зі $160 до $138. Деякі спекулянти були розорені, заробили гравці, що робили ставку на падіння цін. Корбін втратив гроші на позику, яку він взяв на покупку золота.
Ніхто не був покараний за схеми із золотом
На Уолл-стріт почалася паніка, країна провалилася у економічну кризу на місяці. Ґульд і Фіск найняли найкращих адвокатів і уникли судового переслідування.
Урядова республіканська комісія, яка розслідувала обставини золотої кризи наступного року, не знайшла у діях президента жодних ознак змови чи свідомого порушення закону. Опоненти-демократи вважали, що Грант був занадто терпимим до своїх корумпованих соратників, та натякали, що він знав про схему спекуляцій на ринку золота, якщо не брав у ній участі.
Джей Ґульд залишився вагомим гравцем Уолл-стріт, заробив $70 млн і помер у 1892-му. Джеймс Фіск погорів на любовній історії та був застрелений у 1872-му. Міністр фінансів Джордж Баутвелл продовжив кар’єру, у 1873-му був обраний сенатором від Массачусетса та пішов у відставку після одного терміну.