17 липня у світі відзначають Всесвітній день справедливості, або міжнародного кримінального правосуддя, Всесвітній день емодзі, Міжнародний день фірґун – щирого духу, в Південній Кореї – День конституції, а в Словаччині – День проголошення незалежності.
нагадує, які історичні події відбулись 17 липня в Україні та світі.
У 709 до н. е. китайський астроном Чу Фу зробив перший відомий опис повного сонячного затемнення. Сучасні астрономи провели розрахунки та підтвердили: затемнення, яке спостерігали у місті Цюй-фу, столиці царства Лу, було дійсно повним.
270 років тому, 17 липня 1754 року, у Нью-Йорку відкрився Королівський коледж – десять студентів та один професор. За тридцять років він змінив назву на Колумбійський. Колумбійський університет – один з найпрестижніших у США вишів.
У 1902-му американський інженер Вілліс Керріер зі штату Нью-Йорк зібрав перший у світі кондиціонер.
У ніч з 17 на 18 липня 1917 року вояки Другого українського полку імені гетьмана Павла Полуботка та членів Українського військового клубу імені Полуботка почали збройний виступ із метою проголошення самостійності України. Заворушення охопили близько 10 тис. озброєних військових та майже всіх киян. Проте Центральна Рада швидко скоординувалася з керівництвом Київського військового округу для придушення виступу. Його учасників вислали на фронт.
У 1933-му з Києва до Херсона вийшов у перший рейс вниз по Дніпру пасажирський пароплав. Під час будівництва ДніпроГЕС на Дніпрі були ліквідовані пороги, що заважали великому судноплавству.
17 липня 1945 року в німецькому місті Потсдамі голови держав-союзників Вінстон Черчилль, Гаррі Трумен і Йосип Сталін зустрілися на конференції, щоб вирішити майбутнє переможеної Німеччини.
У 1998-му на конференції було ухвалено Римський статут Міжнародного кримінального суду. Таким чином, в Гаазі було засновано постійний міжнародний суд для судового переслідування осіб за геноцид, злочини проти людства, військові злочини та злочин агресії.
Як росіяни захоплювали українські судна ще до початку відкритої агресії
17 липня 2013 року російські прикордонники на Азовському морі потопили баркас українських рибалок. Катер берегової охорони прикордонної служби рф кілька разів протаранив українське судно, а потім відкрив вогонь по баркасу за начебто порушення кордону на морі та браконьєрство.
Вижив один рибалка з п’яти – Олександр Федорович. МЗС України спростувало факт браконьєрства. Федоровича захопили росіяни, йому загрожувало до 2 років ув’язнення. Після судових та дипломатичних зусиль рибалку повернули в Україну на початку листопада 2013 року. Цей інцидент фактично передував російській агресії 2014 року.
Після захоплення росіянами 17 липня 2013 року Олександр Федорович повернувся додому тільки в листопаді – відео
Десять років тому, 17 липня 2014 року, проросійські бойовики з російського армійського ЗРК «Бук» неподалік Тореза Донецької області з окупованої території терористичної організації «днр» збили рейсовий пасажирський літак Boeing 777 компанії Malaysia Airlines, який виконував рейс MH17. Загинули всі пасажири та екіпаж – загалом 298 осіб, громадяни 18 країн. Уламки впали поруч із селищем Грабове. «Бук» належав 53 зенітній ракетній бригаді з Курська.
17 листопада 2022 року за результатами заочного суду в Гаазі двох росіян і українського сепаратиста визнали винними у вбивстві всіх 298 осіб на борту рейсу MH17. Нідерландський суд також постановив, що росія контролювала сепаратистські сили, які в той час воювали на сході України.