Facebook Pixel

Ще можна встигнути повернути частину сплаченого у 2020 році податку на прибуток: інструкція

Для отримання податкової знижки треба подати декларацію. Фото: Pixabay

Для отримання податкової знижки треба подати декларацію. Фото: Pixabay

Частину сплачених податків держава може повернути українцям, до того ж домогтися цього зовсім не важко.

Відразу пояснимо, що повернення податків у цьому разі — це лише зменшення податкового зобов'язання зі сплати податку на доходи фізосіб (ПДФО чи податку на прибуток). Отже, наприклад, ФОП не можуть розраховувати на цю податкову пільгу.

Відповідно до закону, з більшості доходів українці зобов'язані сплачувати ПДФО, часто за них це робить той, хто нараховує доходи. Тому податок, пропорційний сумі доходу, майже автоматично йде до бюджету.

Telegram Logo

Проте сукупні доходи фізособи протягом року можуть бути зменшені на суму певних витрат. Якщо повідомити про ці витрати податківцям, то фізособі повертається частина суми сплаченого ПДФО.

На які витрати може бути зменшено суму доходів фізособи

Віднімаються з суми річного доходу:

  • кошти, сплачені за навчання власне або члена сім'ї першого ступеня споріднення (батьків, чоловіка чи дружини, дітей, але якщо вони не отримують зарплату) в установах дошкільної (дитсадки), позашкільної (центри, студії, школи мистецтв, спортивні школи тощо), загальної середньої (початкові школи, гімназії, ліцеї), професійної та вищої освіти, зокрема приватних;
  • плата за договором оренди житла платником податку, якій має статус внутрішньо переміщеної особи, розмір якої не перевищує 30 мінімальних заробітних плат;
  • кошти, сплачені за лікування власне або члена сім'ї першого ступеня спорідненості, зокрема за придбання ліків (донорських компонентів, протезно-ортопедичних пристосувань, виробів медичного призначення для індивідуального користування осіб з інвалідністю);
  • відсотки, сплачені за користування іпотечним кредитом на будівництво або купівлю житлового будинку (квартири, кімнати) як основного міста проживання;
  • благодійні внески тощо.

Докладніше про це йдеться в статті 165 Податкового кодексу.

Хто може отримати повернення податків

Щоб розраховувати на повернення частини сплачених податків, потрібно:

  • бути резидентом України;
  • мати номер облікової картки платника податку (або дозвіл використовувати для податкових цілей реквізити паспорта);
  • отримувати офіційну заробітну плату.

Товари чи послуги, вартість яких планується долучити до податкової знижки, мають бути придбані у вітчизняних підприємств.

Витрати мають бути підтверджені платіжними документами (квитанціями, чеками, договорами тощо).

Крім того, сума повернення не може перевищувати суму сплаченого людиною ПДФО.

Як отримати повернення податків

Податки повертаються за підсумком року, тобто у 2021-му можна отримати повернення за платежі, виконані у 2020 році.

Для цього потрібно до 31 грудня подати до податкового органу декларацію, в якій вказати розмір отриманих доходів, сплачений з них податок, розмір понесених видатків та розрахувати в такій декларації скоригований дохід, що підлягає оподаткуванню (доходи мінус витрати), а також розмір податку з такого скоригованого доходу.

До декларації потрібно додати копії документів, що підтверджують понесені витрати.

Декларацію можна подати як у паперовому вигляді до податкової інспекції, так і через електронний кабінет платника податків. Щоб скористатися другим варіантом, треба мати електронний цифровий підпис (нині є багато сервісів для його отримання).

До електронної декларації додаються скан-копії необхідних документів (договори, квитанції, документи, що підтверджують ступінь спорідненості). Їх краще об'єднати в один pdf-файл.

Гроші повертаються на рахунок, який вказав платник податків.

Коментарі

Всі новини