Накопичити на старість: що таке недержавні пенсійні фонди і як вони працюють

Структура матеріалу

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив про те, що через 15 років Україна не зможе виплачувати пенсії українцям. І вже зараз необхідно вводити накопичувальну пенсійну систему додатково до чинної солідарної.

Дійсно, з пенсіями в Україні все досить сумно. За даними Пенсійного фонду, середній розмір пенсії в Україні становить 3 414 грн. Дефіцит Пенсійного фонду за підсумками дев'яти місяців 2020 року вже досяг 17,2 млрд грн. У 2021-2023 роках в Україні з'явиться другий рівень пенсійної системи, а українці, які працюють, повинні будуть робити відрахування на пенсію.

Проте отримати гідну пенсію можна завдяки власним накопиченням. Альтернатива – відкрити рахунок і робити внески до недержавного пенсійного фонду (НПФ).

Telegram Logo

The Page розбиралося, що таке приватні пенсійні фонди і як вони працюють в Україні.

1

Що таке приватний пенсійний фонд

Приватний, або недержавний, пенсійний фонд – це неприбуткова організація, метою якої є накопичення пенсійних внесків, їхнє збереження і виплата надалі. На відміну від державного пенсійного фонду людина відкладає власні кошти на свою старість, а не сплачує зі своїх податків пенсію іншим. Розмір пенсії залежить не від держави, а від суми вкладу клієнта НПФ.

Google News Logo Підписуйтесь на нас в Google News!

НПФ можуть бути відкритими (учасниками такого фонду можуть бути будь-які фізичні особи, внески на їхню користь можуть робити будь-які фізичні та юридичні особи); корпоративними (учасниками такого фонду можуть бути юридичні особи-роботодавці); професійними (учасниками фонду можуть бути організації роботодавців, профспілки, об'єднання громадян і об'єднання роботодавців).

Як повідомив у коментарі для партнера The Page – тижневика «Перша Шпальта» керуючий локальними активами групи ICU Григорій Овчаренко, сьогодні в Україні працюють 63 недержавні пенсійні фонди, кількість учасників яких становить майже 880 тис. осіб.

2

Як працює недержавний пенсійний фонд

НПФ – це чітка структура, яка регулюється законодавством і складається із чотирьох складників:

  • фонду, який приймає вклади та відповідає за їхнє збереження;
  • адміністратора, з яким клієнт укладає контракт. Ця особа веде облік пенсійних рахунків і займається бухгалтерією;
  • компанії з управління активами (КУА) – це інвестиційна компанія, яка керує вкладами клієнтів. КУА може інвестувати гроші клієнта в депозити, цінні папери тощо для того, щоб уберегти вклади від інфляції;
  • банка-зберігача, у якому НПФ відкриває рахунок і в якому зберігаються цінні папери та гроші фонду.

Щоб відкрити рахунок у НПФ, клієнтові потрібно вибрати фонд, ознайомитися з його програмами, укласти контракт і робити внески згідно з договором. Фонд проведе розрахунок і повідомить приблизну суму пенсії.

3

Чи може НПФ збанкрутувати

Не може. Згідно із законодавством України, НПФ не може стати банкрутом. Однак його можуть ліквідувати — тоді гроші вкладників можуть перевести до іншого фонду. Для того щоб дізнатися, чи все гаразд в обраного фонду, Нацкомфінпослуг зобов'язав НПФ розкривати інформацію про показники прибутковості та про те, куди були інвестовані гроші вкладників.

«Питання довіри є складнішим. Недовіра до недержавних пенсійних фондів залежить від довіри населення до фінансових інститутів. Майже 60% українців не довіряють банкам в Україні. А 54% населення не хочуть вкладати заощадження в недержавні пенсійні фонди. Ми знаємо, що в України були складні часи й багато банків збанкрутувало. Але після криз довіра до фінінститутів змінюється. Наприклад, після кризи в США рівень недовіри до банків зріс майже втричі, але через п'ять років він зменшився», – повідомив Овчаренко.

4

Які є надійні приватні пенсійні фонди

За даними фінансової групи ICU, серед п'яти лідерів за прибутковістю — два пенсійні фонди під управлінням «ОТП Капітал»: НПФ «Магістраль» та ОТП «Пенсія» і три під управлінням групи ICU: «Династія», «Емеріт-Україна» та «Взаємодопомога».

Фото: ICU

Фото: ICU

Лідером за кількістю учасників упродовж останніх років залишається «Магістраль», а лідером за приростом учасників став НПФ «Золота осінь».

5

Якими є плюси та мінуси приватних пенсійних фондів

Серед переваг НПФ: розмір пенсії залежить від клієнта, а не від держави. За даними Нацкомфінпослуг, середній розмір одноразової виплати становить 7,5 тис. грн. А ще учасники фондів мають податкові пільги: вклади не обкладаються податком на доходи. Крім того, вклад можна забрати достроково, якщо в клієнта проблеми зі здоров'ям. До того ж пенсію в НПФ можуть успадкувати діти клієнта.

З мінусів: активи НПФ поки що малі, а практика НПФ не є поширеною в Україні. За словами Григорія Овчаренка, стати учасником недержавного пенсійного фонду можна тільки у великих містах.

Фото: Нацкомфінпослуг

Фото: Нацкомфінпослуг

«Деякі банки вже почали працювати з інструментом НПФ. Наприклад, «OTP Банк» або Приватбанк. Стати учасником або отримати такі послуги сьогодні можна й у деяких банківських мережах», – додав він.

6

НПФ: досвід країн

За словами Григорія Овчаренка, є багаторівневий механізм захисту пенсійних заощаджень: диверсифікація, нагляд із боку держави, розподіл функцій із контролю за діяльністю. Ефективність роботи НПФ визначається роботою цих інструментів і відсутністю гучних скандалів.

«Сьогодні ми бачимо, що є необхідність завчасного заощадження фінансів. Перший крок, який було зроблено в Британії напередодні реформування пенсійної системи, — це заява прем'єр-міністра Тоні Блера про те, що чинна система не здатна забезпечити прийнятний рівень пенсій у майбутньому. Тому ми сьогодні бачимо, що й у нас прем'єр-міністр також наголошує на необхідності реформування солідарної системи, яка є в Україні», – повідомив Овчаренко і додав, що є безліч позитивних і негативних прикладів роботи НПФ. Їх потрібно аналізувати та розуміти.

У Британії накопичувальну систему пенсій ввели 2012 року. Спочатку 1% вкладав роботодавець і 1% – працівник. Після п'яти років, коли довіра зросла, розмір внесків збільшили спочатку до 3%, а потім до 5%.

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини