Facebook Pixel

Юридичні проблеми, з якими зіткнувся український бізнес у 2024 році, та очікування на 2025 рік

Злата Симоненко
Радниця Sayenko Kharenko

Можна довго дивитися на вогонь, як горять дедлайни та мости можливостей, але справжній успіх приходить до тих, хто будує нові шляхи навіть у найбуремніші часи. Український бізнес є яскравим прикладом та підтвердженням, що рухатися вперед та розвиватися можливо, навіть якщо триває війна та постійні обстріли.

За три останні роки український бізнес навчився працювати в умовах економічної та юридичної бурі. З точки зору економіки, підприємці зіткнулися з низкою викликів: руйнуванням інфраструктурних об'єктів, відтоком кваліфікованих кадрів за кордон, подорожчанням енергії та транспортування, зростанням цін та складнощами в отриманні кредитів.

Однак, окрім економічних проблем, українські компанії зіткнулися і з юридичними проблемами: оподаткування, неможливість отримання компенсації за руйнування, зміни в митних процедурах у зв’язку з обмеженнями на експорт та імпорт товарів, тіньовий ринок контрафактної продукції, а також активний тиск з боку органів правопорядку.

Наразі можливо окреслити два ключових напрями роботи органів правопорядку: кримінальні провадження пов’язані зі злочинами проти основ національної безпеки, до яких відносяться будь-які дії, об’єкти чи суб’єкти, пов’язані з державою-агресором, та кримінальні провадження щодо ухилення від сплати податків.

Часті кримінальні кейси серед клієнтів:

  1. Група компаній, де корпоративна структура, господарські операції або менеджмент, пов'язаний з державою агресором або контрагентом, який виступає посередником такої кооперації.
  2. Кримінальні провадження за фактом ухилення від сплати податків у воєнний період, господарські операції з компаніями з офшорних територій, розгалужена кооперація з ФОПами.

Щодо першої категорії справ, то для доведення обставин кримінального провадження та збору інформації були залучені органи державної влади (в тому числі Міністерство юстиції України, Антимонопольний комітет України тощо). Отримувалась інформація від країн-партнерів, виписки з різних державних реєстрів, документи з фінансових установ щодо перерахування коштів, а також показання колишніх співробітників. Водночас більшість компаній були фактично заблоковані змінити корпоративну структуру саме внаслідок відкриття кримінального провадження та накладення арешту на корпоративні права, що суттєво вплинуло на ведення бізнес-процесів. Однак є непоодинокі випадки скасування арешту корпоративних прав компаній та, як наслідок, залучення додаткових інвестицій в Україну.

Друга категорія кримінальних проваджень характеризувалась активною роботою Бюро економічної безпеки України та Офісу Генерального прокурора на підставі аналітичного продукту, який готувався співробітниками Бюро. Варто відзначити, що вказаний аналітичний продукт не є експертним висновком, не погоджується з податковими органами та часто містить загальні положення, однак саме на підставі нього арештовувалися корпоративні права, банківські рахунки, проводились обшуки та вилучався товар зі складських приміщень. Саме з Бюро бізнес найчастіше має кримінально-правові конфлікти. Активну роль у стабілізації взаємовідносин між бізнесом та органами правопорядку відіграє Рада з питань підтримки підприємництва в умовах воєнного стану, бізнес-асоціації та безпосередньо керівництво органів правопорядку, однак до сьогодні залишаються кримінальні провадження, які не містять обґрунтованих підстав для продовження строків їхнього розслідування та предмету розслідування.

Що очікувати від 2025 року для бізнесу?

Насамперед, зміни щодо санкційної політики в Україні та настання юридичної відповідальності у випадку порушення вимог щодо санкцій. Наразі вже є зареєстрований законопроєкт, і скоріш за все найближчим часом він буде проголосований. По-друге, це наростання глобальних економічних та юридичних викликів. Є очевидним фактом, що найближчим часом можливі рецесійні явища у світовій економіці, геополітичні зміни, які впливають на міжнародну торгівлю. По-третє, посилення податкового навантаження на бізнес. Окрім запровадження підвищених податків, активність податкових органів та органів правопорядку тільки зростатиме, і предметом перевірки будуть господарські операції, які не є стандартними для роботи компаній чи фізичних осіб-підприємців.

Саме тому, попри те, що український бізнес демонструє високу стійкість і адаптивність до війни, важливо продовжувати інтеграцію світових практик щодо комплаєнсу, посилювати конкурентоспроможність та максимально здійснювати юридичний контроль всіх процесів в умовах глобальних викликів.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]