Який ринок землі хочуть бачити аграрії

Олег Гавриш
перший заступник головного редактора The Page

У середу, 6 листопада, мені довелося побувати на «Агробатлі» — круглому столі, який влаштував радник прем'єр-міністра з аграрної реформи Олексій Мушак. В цілому досить цікавий захід, який насправді дуже добре демонструє рівень напруги, який сьогодні викликає земельна реформа.

Найцікавіше тут — реакція учасників заходу. Як на мене, вона показова. Постараюся коротенько переказати позиції сторін.

Іван Слободяник
Іван Слободяник
голова об'єднання «Агро-Продовольча Рада» (представляє інтереси фермерів)

Ринок землі в Україні вже фактично діє. Тільки він сірий і нелегальний. Безумовно, його варто було б легалізувати для того, щоб фермерам було легше залучати фінансування та кредити під заставу землі.

Але українські фермери — проти того, щоб до ринку допускалися іноземні компанії, які зможуть дуже швидко викупити всю землю і знищити нинішніх фермерів як клас. На ринку залишаться тільки великі іноземні гравці. Тому заборона на продаж землі іноземцям повинна діяти ще мінімум 10 років.


Юрій Крутько
Юрій Крутько
Керівник господарства «Славутич-Агро» (позиція українських фермерів)

Зараз фермери позичають гроші у агрохолдингів мінімум під 14% річних. Якщо ринок землі буде введено, то її можна буде використовувати як заставу перед банками, таким чином позики можуть стати дешевшими — під 7-8%.

Це дуже сильно полегшить роботу. Тим не менш, фермери бояться повного відкриття ринку і просять, щоб його вводили поступово. Інакше агрохолдинги, банки і західні компанії викуплять землю і знищать бізнес фермерів.


Лілія Тімакіна
Лілія Тімакіна
Директор з юридичних питань «Астарта Київ» (позиція великих українських агрохолдингів)

Ринок землі потрібно відкривати. Тим більше, що якщо його не запустять добровільно, ринок буде відкритий через європейські суди, які вже Україна почала програвати.

Агрохолдинги будуть готові інвестувати в землю чималі гроші, як тільки вона опинеться у їхній власності.


Катерина Рибаченко
Катерина Рибаченко
Генеральний директор «Агро-регіону»

Іноземні компанії інвестували в українську землю ще тоді, коли АПК був, по-суті, розвалений. Зараз «Агро-регіон» платить із кожного гектара 110 доларів податків щомісяця. Це вкрай вигідно державі.

Потрібно припинити демонізацію західного агробізнесу, який працює в Україні. І дозволити агрохолдингам купувати землю. Чому взагалі іноземний капітал треба обмежувати? Для цього немає жодних раціональних причин.


Олексій Сидоров
Олексій Сидоров
Директор зі стратегії та розвитку компанії Agromind (позиція західних аграрних компаній, що працюють в Україні)

Україна вже програла від того, що ринок землі був закритий. Країна недоотримала сотні мільйонів доларів інвестицій. Мало того, немає реальної оцінки вартості землі. Ніхто не знає скільки вона насправді коштує. Іноземні компанії працювали тут на свій страх і ризик.

Якщо тих іноземців, хто вже прийшов, позбавлять права купувати землю, яку вони обробляють, її дуже швидко розберуть місцеві аграрні рейдери і феодали. Компанії з іноземним капіталом розоряться, будуть змушені звільняти людей і підуть з ринку. Ніколи вже сюди не повернуться.

Потрібно дозволити тим іноземним компаніям, які вже працюють в країні, купувати землю, яку вони обробляють. Державну землю можна продавати тільки українським покупцям.


Григорій Пуга
Григорій Пуга
Генеральний директор компанії з іноземними інвестиціями «Краєвид Поділля» (позиція західних аграрних компаній, що працюють в Україні)

Компанія «Краєвид Поділля» із західним капіталом обробляє 10 тисяч гектар землі. Чесно платить всі податки і дає робочі місця. Навіщо її обмежувати у праві купувати землю?

Таке рішення — просто несправедливе. Адже ми робимо для країни не менше інших. Необхідно дозволити західним компаніям вільно купувати землю.


Дмитро Мотузко
Дмитро Мотузко
Засновник компаній «Полісся Зернопродукт» та «Орлик Зерно». Комерційний директор компанії AdamPolSoja (позиція західних аграрних компаній, що працюють в Україні)

Ринок землі повинен бути повністю лібералізований. Навіть якщо відкриття ринку призведе до появи західного спекулятивного капіталу, це не страшно, тому що за спекулятивним капіталом підтягнуться й інвестиції.

Зрештою, це збільшить вартість землі до $2 тис за гектар, що вкрай вигідно її власникам. Країни Балтії пройшли цим шляхом, і там близько 15% землі належить спекулянтам. Решта — у власності фермерів і агрокомпаній.


Як бачимо, думки учасників дискусії — прямо протилежні. Всі зацікавлені сторони висловлювалися, і напруга в залі все більше зростала.

Думаю, виходячи з того, що вдалося почути, можна точно зробити один висновок: нас чекає чимало сюрпризів і дуже яскраві баталії під час прийняття законопроєкту про відкриття ринку землі.

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини

Статки мільярдера Потаніна за день зменшилися на $1,5 млрд через аварію на ТЕЦ у Норильську (РФ)

Статки одного з основних власників комбінату «Норнікель» Володимира Потаніна за день, 4 червня, зменшилася на $1,5 млрд через аварію у Норильську на ТЕЦ, що належить компанії. Таку оцінку наводить Forbes Real-Time.

Прокурор пропонував «кришу» банку і попався на $100 тис. – ДБР

Правоохоронці затримали прокурора однієї з місцевих прокуратур Києва під час отримання $100 тис., які він вимагав за розв'язання питання про закриття кримінального провадження, повідомила пресслужба Державного бюро розслідувань (ДБР).

«Укрзалізниця» запустила перші поїзди в напрямку заходу України

У перші рейси після карантину 4 червня вирушили такі поїзди далекого прямування: