Як «синдром чистих штанів» позбавляє Україну будівельників

оглядачка ринку нерухомості

На українському ринку нерухомості зберігається дефіцит кваліфікованих кадрів. Найскладніше роботодавцям знайти плиточників, грамотних електриків і зварювальників.

Причин такої ситуації кілька. Перша — відтік за кордон, особливо мулярів і монолітників. Це взагалі профі вищого рівня на пуд золота. У сусідній Польщі, наприклад, вартість їхніх робіт стартує від 3500 євро. А коли робоча сила цих спеціальностей мігрує у іншу країну, то для їх заміщення приїжджають наші фахівці на зарплату 1000-1500 євро. В Україні їхня зарплата неконкурентна і складає всього лише 15-20 тис. грн.

Друга причина дефіциту — синдром «чистих штанів». Серед молоді поширене бажання: а) бути фрілансером і працювати віддалено за комп'ютером; б) працювати в офісі в сферах, де не потрібна фізична сила.

Тому кадровий голод на ринку робочих процесів підштовхує до зростання зарплат і пошуку дійсно хороших спеців, якщо девелопер не хоче звести об'єкт. Зараз хантят і переманюють не тільки топменеджерів і проєктувальників, але й робітників з одного майданчика на інший.

Престижність робітничих та інженерних спеціальностей в країні на нулі – потрібна підтримка і від держави, і від бізнесу.

Ще один нюанс, який варто врахувати, — це низький рівень підготовки робітничих спеціальностей. У профліцеях, як не дивно, дуже мало практики – не дають випускникам ні глибокого розуміння технологій, ні знань інновацій. Погано, коли йдуть у професію за залишковим принципом: нікуди не взяли – піду в зварювальники.

Престижність робітничих та інженерних спеціальностей в країні на нулі – потрібна підтримка і від держави, і від бізнесу. Він може запропонувати якісь формати оплачуваних стажувань та інкубаторів з підготовки кадрів.

Доведеться грати на підвищення зарплат і далі, щоб хоч якось стримувати відтік робітників. Загалом по ринку середня ціна зросте на 25% приблизно. Більше пощастить монолітникам і мулярам, менше — штукатурам.

Фахівцям доведеться зрозуміти, що в Європі вище не тільки рівень зарплат, але й рівень життя. Потрібно враховувати витрати на проживання, логістику, а також умови праці. Не можна сказати, що на будівництві платять мало – іноді хороший виконроб отримує в 1,5-2 раза більше за офісного співробітника. Цінується працьовитість, експертиза та навички.

Щоб хороші кадри не спливали, важлива різнобічна мотивація: високий рівень оплати праці, хороший соцпакет, страховка у разі нещасних випадків, організація комфортного та безпечного місця роботи, а з цим у нас поки що біда.

У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Читати на The Page

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора