Амбіції – це чудовий союзник, коли йдеться про досягнення кар’єрних вершин та життєвого успіху. Однак на цьому шляху він може вимагати від нас більше, ніж ми можемо віддати. І тоді є небезпека опинитися в ситуації, коли мрія вже в руках, але вона не має жодного смаку або сенсу. І цього варто уникати, адже успіхом потрібно насолоджуватися.
Вигоряння – це не лінощі чи втома
Коли мова заходить про вигоряння, мало хто може сказати точно, що ж це таке. Внаслідок цього почало побутувати багато міфів. Деякі з них перебувають на протилежних полюсах, але не наближають до істини.
Є хибна думка, що вигоряння – це «хвороба» лінивих і неуспішних людей, однак це зовсім не так. Я на власній практиці бачив «вигорівших» керівників великих компаній, менеджерів, бізнесменів та інших успішних людей.
Вигоряння також помилково ідентифікують як втому, і от в цьому випадку причини є, адже при вигорянні робочі обов’язки не просто виснажують, а виходять за межі робочого дня. Відтак, хронічна втома може бути одним з проявів вигоряння. Вони перебувають в одній орбіті, але доречніше буде розуміти їх як точку перетину. Проблему з втомою можна вирішити відпусткою, а у випадку з емоційним вигорянням потрібен глибший підхід.
Науковці виділяють три характерні ознаки, які свідчать про вигоряння:
- фізичне та емоційне виснаження впродовж 2-3 тижнів;
- деперсоналізація (віддалення від колективу, спустошеність, втрата відчуття сенсу своєї діяльності, замикання у собі);
- відчуття винуватості через невиконання своїх обов’язків.
І ця симптоматика є пасткою. Через втому втрачається ефективність, завдання накопичуються, і почуття вини загострюється. Ця петля щоразу веде все нижче і нижче, і потрібно докладати негайних зусиль, аби виходити з цього замкнутого кола.
Хто застрахований від вигоряння
Відповідь коротка – абсолютно ніхто. Якою б не була ваша роль у компанії, посада та зона відповідальності – вигоряння підступно підкрадається до кожного, хто не піклується про себе.
Проблема часто полягає у тому, що вигоряння не трапляється одразу, це дуже поступовий процес. Скажу з власного досвіду – воно може накопичуватися декілька місяців, а то й років. Все починається з виходу робочих обов’язків за рамки звичного робочого дня. З часом активність у позаробочі години стає нормою, і через брак часу на особисте життя ми починаємо змінювати час сну, а то й узагалі менше спати.
Втома накопичується, ефективність падає, кількість робочих завдань зростає, і ось людина вже відмовляється від планів на вихідні, тому що «мусить закінчити роботу». Знайома ситуація? Впевнений, в ній зараз багато людей впізнали себе, але хизуватися, на жаль, тут немає чим. Якщо ви вигоріли – звертайтеся до фахівців, а якщо ні, то обов’язково візьміть у фокус кілька активностей, які допоможуть йому запобігти.
Над якими звичками треба працювати
Найперше – вчіться говорити слово «ні». Це важлива навичка, яка ґрунтується на усвідомленні себе, тобто свої тілесних, емоційних та духовних потреб. Для вас стане сюрпризом, що багато людей готові до відмови, а великій кількості завдань не загрожує абсолютно нічого, якщо за них візьметеся не ви. Це зовсім не означає, що потрібно відмовлятися від всіх пропозицій та завдань, але «так» потрібно казати лише на те, що відповідає вашій стратегії, цілям та цінностям. Вміння казати «ні» грає роль не лише профілактичного засобу від вигоряння, а й допомагає правильно розставити життєві пріоритети.
Окрім того, потрібно регулярно працювати у таких напрямах:
- Формуйте свій характер. Ця активність зробить вас більш стресостійкими, а відтак – допоможе запобігти вигорянню. Спробуйте дослідити себе, розвинути справедливість, критичне судження, виваженість, хоробрість, гуманність, цілісність, колаборацію, драйв. Не обов’язково кидатися на все й одразу, працюйте лише з однією чеснотою на тиждень. Вивчайте поширені практики, досвід відомих людей або ваших кумирів. Дослідження показали, що розвиток лідерських якостей позитивно впливає на стресостійкість.
- Прислухайтеся до себе. Коли прокидаєтеся, обов’язково запитуйте себе: «Що для мене важливо сьогодні зробити? Що б я хотів/хотіла?». Це постійна дилема, і правильна відповідь зекономить ваш час та допоможе рухатися у правильному напрямку. Неправильна відповідь на таке «тривіальне» питання приведе до неефективного розподілу часу, це запустить ланцюжкову реакцію з перепрацюванням, стресом та недосипом, а що станеться далі – ви знаєте. Не уникайте підказок, які дає внутрішній критик.
- Обов’язковий моніторинг часу. Часто трапляється, що люди приділяють дрібницям та прокрастинації на кшталт соцмереж багато свого часу. Їм видається, що все під контролем, а соцмережі не забирають так багато часу. Пам'ятайте, що час – це ваш головний ресурс, ваші цінності, ваші можливості, шанс не тільки реалізувати себе, а й насолодитися життям.
- Пам’ятайте про щастя. Що б ми не робили, усі зусилля повинні бути спрямовані на одну мету – бути щасливими. У кожного своє означення для цього поняття, і важливо знати «свою» версію та завше тримати її у фокусі. Вигоряння, депресія та інші проблеми насамперед позбавляють відчуття щастя, тож оберігайте його, щоб власними руками не загнати себе у пастку негативу.
Ясна річ, це лише загальні рекомендації, але цей комплекс є дієвим та апробованим. Деякі речі можуть здатися банальними, але фокус у тому, що саме вони і роблять різницю. Не треба шукати чарівних пігулок там, де вистачає послідовної турботи про себе.
Вигоряння руйнує, персональний бренд – будує
Профілактика вигоряння тісно взаємопов'язана із персональним брендом. Це логічно, оскільки персональний бренд спрямований на імідж, репутацію та професійний стиль, які допоможуть вам сягнути омріяних вершин меншими зусиллями.
Розуміння свого унікального образу дозволяє не тільки виділятися у галузі, залучати увагу і будувати довіру, а й глибоко пізнати свої мотиви, з’ясувати внутрішні прагнення та чітко відповісти на запитання «Що я хочу?» і «Які речі роблять мене щасливим?».
Вигоряння негативно позначиться на вашому персональному бренді та спричинить втрату інтересу до кар’єри, для розвитку якої ви доклали так багато часу та зусиль.
Отже, інвестиція у свій персональний бренд не лише сприяє професійному успіху, але й може служити важливим інструментом у запобіганні вигоряння. Правильний баланс між роботою та особистим життям дасть поштовх новим ідеям та досягненням, які неодмінно приведуть до успіху. І ви заслуговуєте на те, щоб ним насолоджуватися.