Facebook Pixel

Суд під тиском. Що потрібно знати про дискримінаційний штраф АМКУ

Марина Жила
Адвокат ПАТ «Укрнафта»

Напередодні чергового засідання в справі щодо визнання недійсним рішення Антимонопольного комітету України від 31.03.2021 року № 178-р активізували свою роботу громадські активісти. Цим рішенням ПАТ «Укрнафта» визнано винним у так званій «картельній змові», за що до нього застосовано безпрецедентний за розміром штраф — 2,4 млрд грн. Оскільки інформація, що зараз активно поширюється, є дещо спотвореною, непогано було б освіжити в пам’яті обставини справи АМКУ, за підсумками якої було застосовано цей штраф.

Передусім варто нагадати, що рішення № 178-р є рекордсменом не лише за розміром застосованого штрафу, а й за кількістю учасників «картельної змови». Усі ці компанії реалізують українське пальне, виготовлене єдиним в Україні виробником (який теж, на переконання АМКУ, є учасником «змови») із сировини, видобутої на території України. Водночас ціни на таке пальне (принаймні на АЗС «Укрнафти») чи не найнижчі на ринку, що робить якісне вітчизняне пальне доступним для соціальної сфери, сільського господарства та пересічного споживача. Оце так у нас підтримують національного виробника.

Саме рішення № 178-р, попри те що Комітет працював над ним аж 5 років, є відверто незаконним. Констатація фактів, що не відповідають дійсності, використання неналежних і неприпустимих доказів у вигляді персональних даних без забезпечення вимог закону щодо їхнього опрацювання та використання, незаконне використання матеріалів НАБУ, недотримання Методики визначення монопольного становища щодо визначення товарних меж ринку, маніпуляції з показниками реалізації пального, спрямовані на завищення частки на ринку, відсутність доказів погодження підходу у формуванні цін продажу нафтопродуктів — це лише невелика частина порушень, допущених АМКУ під час формування рішення № 178-р.

Telegram Logo

А тепер щодо розміру штрафу. Лише вдумайтеся в колосальну різницю між цими цифрами.

АМКУ застосував щодо «Укрнафти» штраф у розмірі 2,4 млрд грн замість максимально можливих 400 млн грн. Причиною тому є маніпуляції Комітету щодо застосування, точніше, незастосування власних Рекомендаційних роз’яснень (ухвалених, до речі, на виконання Угоди про асоціацію з ЄС). Так, за підставу для обрахунку штрафу Комітет узяв загальну виручку «Укрнафти» за 2020 рік, до складу якої входили як гуртові продажі нафти, так і продаж природного газу НАК «Нафтогаз України» у 2020 році, а також дохід, отриманий від надання інших послуг. Проте, ухвалюючи два роки тому рішення щодо «картельної змови» безпосередніх конкурентів «Укрнафти» на ринку роздрібної реалізації пального, Комітет таки застосував уже згадані Рекомендаційні роз’яснення (про що прямо зазначив у самому рішенні від 14.05.2019 року № 329-р) й обрахував розмір штрафу з огляду на розмір доходу (виручки), винятково пов’язаного з порушенням (від реалізації бензину марки А-95 і дизельного палива). Фактично орган, який основним завданням має недопущення вчинення антиконкурентних дій, сам вчинив заборонену законом антиконкурентну дію, створивши для «Укрнафти» несприятливі та дискримінаційні умови відповідальності, як порівняти з іншими учасниками ринку.

Очевидно, що за таких умов «Укрнафта» змушена захищатися в суді, використовуючи всі процесуальні можливості для доведення незаконності рішення №178-р. В іншому разі питання буде переведено в площину доцільності збереження для компанії такого напрямку діяльності, як АЗС.

А прояв інтересу окремих активістів до судової справи в переддень судового засідання — зовсім не випадковий збіг обставин, як могло б здатися на перший погляд. Це ні що інше, як намагання тиснути на суд у перевірений часом спосіб. Водночас опонент «Укрнафти» в судовій справі вже три місяці поспіль (замість 15 встановлених судом днів) не може подати навіть відзив на позовну заяву, вочевидь, не знаходячи коректного виправдання своїм діям.

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора

Коментарі

Всі новини