Що принесе 2020 рік

Олег Гавриш
перший заступник головного редактора The Page

Свої прогнози щодо розвитку української економіки 10 грудня надасть Ukraine Economic Outlook – дослідний центр, який три роки поспіль давав найточнішу оцінку майбутнього розвитку макроекономіки країни.

Починаючи з 2016 року, Ukraine Economic Outlook (до 2018 року носив ім'я IMF Group Ukraine) з точністю до 0,1% прогнозував економічне зростання в країні та був більш точний, ніж МВФ, у прогнозах інфляції та курсу.

Офіційні прогнози МВФ двічі «підтягувалися» під прогноз української незалежної групи.

У поточному році Ukraine Economic Outlook були єдиними, хто спрогнозував 10-20-відсоткове падіння цін на електроенергію під час введення біржового ринку 1.07.2019 року, коли прогнози інших аналітиків зводилися до півтора-двократного підвищення. Зрештою падіння ціни склало 14%.

В компаніях на кшталт «СКМ», «Метінвест», «Арселорміталл Кривий Ріг» впевнені, що проблеми вже почалися. Там скоротили колективи на третину, відклали річні премії і навіть скасували корпоративи.

Прогноз Ukraine Economic Outlook (принаймні зроблений рік тому) був досить оптимістичним. Робився він в умовах введеного військового стану і, як здавалося тоді, напередодні економічної кризи. Те, що він збувся, – або диво, або команда Ukraine Economic Outlook генії. Цього року прогноз сильно ускладнюється тим, що світова економічна криза все-таки може трапитись.

В компаніях на кшталт «СКМ», «Метінвест», «Арселорміталл Кривий Ріг» впевнені, що проблеми вже почалися. Там скоротили колективи на третину, відклали річні премії та навіть скасували корпоративи.

Промислове виробництво в Україні падає вже третій квартал поспіль. Наприклад, у жовтні воно впало аж на 5%, як порівняти з минулим роком. Будівництво стагнує. Є проблеми і в торгівлі. Прогноз зростання ВВП наступного року (зауважимо, що вже почалася економічна криза) може просто не збутися.

Тому висновки від найоптимістичнішого макроекономічного центру Ukraine Economic Outlook про падіння нашої економіки будуть означати тільки одне – ситуація дійсно погана. Ще один прогноз, який буде дано за підсумками наступного року, – курс долара. Визначити його також складно.

З одного боку, олігархи та власники промислових підприємств вимагають девальвації гривні. З іншого боку, спекулятивний капітал, що потрапив в Україну на купівлю ОВДП (близько $5 млрд), активно зміцнює її. Що в цій ситуації буде з гривнею наступного року? Одним словом, питань поки що більше, ніж відповідей.

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини

Міністр фінансів заявив, що Україна пройшла кризу

На думку міністра фінансів Сергія Марченка, Україна вже пройшла кризовий етап в економіці, що дає підстави очікувати виконання державного бюджету на 2020 рік.

В Україні відкрилися ресторани: нові правила і що потрібно знати

У зв'язку з пом'якшенням карантину в Україні, з 5 червня відновили свою роботу всі заклади громадського харчування, враховуючи і тих, які не мають літніх майданчиків. Однак це стосується не всіх регіонів. Зокрема Міністерство охорони здоров'я (МОЗ) не дозволило ресторанам Києва і тим, які знаходяться у Волинській, Житомирській, Львівській, Рівненській, Чернівецькій, Донецькій і Луганській областях відновити повноцінну роботу.

У McDonald's розповіли, де відкриють нові ресторани в Україні

У червні McDonald's відкрив новий ресторан у Дніпрі й планує до кінця року відкрити ще чотири в Києві та Одесі. Про це The Page повідомив Віталій Стефурак, директор з розвитку McDonald's в Україні, коментуючи наміри компанії запустити ще п'ять ресторанів у країні 2020 року.