Що чекає на покупців житла після виборів

Валентин Яроменко
CEO White Sales і засновник сервісу Creators.City

Давайте після виборів. Після другого туру. Після парламентських... Це три ключові фрази клієнтів, які погубили рекордну кількість угод на ринку нерухомості (і не тільки). І ось всі вибори закінчилися, і що ж станеться з цінами і попитом на житлову нерухомість?

А що відбувалося під час виборів? До виборів вже впродовж кількох років у великих містах тривала плавна динаміка зростання цін на первинну нерухомість. З перших днів весни покупці нерухомості значно збавили темп покупок. Дзвінки, відвідування відділів продажів тривали, але покупку клієнти почали відкладати. Власне, з початку весни до середини літа всі, хто міг дозволити собі не купувати, а почекати — чекали. Якщо покупці чітко визначилися зі своїм вибором і резервували квартиру в ЖК на фінальній стадії, де залишилося не так багато, — їм доводилося купувати. Страх втратити те, що було таким трудом обрано, перевищував страх невідомих ризиків після виборів або можливої втрати невідомої вигоди. Але більшість клієнтів первинної нерухомості хочуть або купити квартиру для себе дешевше, живучи в арендованій (чи з батьками), або просто інвестують з метою продати пізніше (чи здати в оренду). В обох випадках страх невідомості перевищував бажання покупки, і вони чекали. Назвемо це стриманням покупців.

Що довелося робити девелоперам? Спочатку просто чекати, але вже з травня багато почали запускати безліч акцій, роблячи знижки або вигідні пропозиції з розстроченням. Власне, після інавгурації нового президента почався довільний ринковий демпінг. Девелопери не готові були чекати підсумків парламентських виборів, адже будівництво йде. Що отримали клієнти? Можливість купувати за максимально низькою ціною, особливо нові проекти. На додаток до всього легке просідання долара також зробило житло більш доступним, чим почали користуватися забудовники.

Telegram Logo

Що відбувається зараз? Девелопери — голодні й жадні до продажу, і думаю, що на серпень заплановані щедрі знижки та акції для виконання планів продажів. Разом з тим покупці бачать результати виборів, спокій президента на пляжі в Одесі і старанне навчання нових законотворців у Трускавці. І найголовніше — далі вже немає причин відкладати, адже період очікування і нестабільності «завершений». І тому втомлені від тривалого утримання клієнти почнуть активно відновлювати свою купівельну активність на ринку нерухомості. І коли вони піднімуть голови на борди — побачать знижки, низький долар, черги, і почнуть резервувати і купувати. Активність і черги привернуть увагу навіть тих, хто не планував купувати. І девелопери почнуть продавати...

Але багато продавати за знижкою невигідно, тому припускаю, що більшість вже в серпні почне гальмувати знижки і планувати підйом ціни на початок осені.

Google News Logo Підписуйтесь на нас в Google News!

Резюме. Насичена передвиборна гонка заморозила ринок великих покупок, особливо нерухомості. Виснажені девелопери всім ринком почали демпінгову війну за залучення грошей. Зміна влади призведе до зростання попиту з боку покупців і водночас до продовження демпінгу продавцями. Швидше за все, серпень стане рекордним з продажу, але вже з вересня я очікую поступове зростання цін. І це виправдано, адже будувати гарне житло за поточними цінами складно.

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини