Що буде з ринком житла через другу хвилю COVID-19

Вікторія Берещак
оглядачка ринку нерухомості
Фото: MobyMotion/Pixabay

Фото: MobyMotion/Pixabay

Пандемія значно вплинула на загальну ситуацію на ринку житлової нерухомості, посиливши певні тренди та змусивши девелоперів у режимі реального часу переформатувати роботу.

Найголовніший виклик — абсолютна невизначеність через багато змінних: чи буде жорсткий локдаун, як відреагує покупець, зокрема спекулятивний інвестор, як поводитимуться постачальники будматеріалів тощо.

Сьогодні вже зрозуміло, що ринок первинної нерухомості переживе другу хвилю пандемії значно простіше, ніж навесні.

Telegram Logo

По-перше, забудовники вже звикли до нових реалій, підлаштувалися під них, перевели шлях клієнта від самого початку й до кінця в онлайн.

По-друге, компанії з адекватною позицією виробили антикризову стратегію на випадок повністю мертвих продажів і періодів застою.

Google News Logo Підписуйтесь на нас в Google News!

Їм зрозуміло, чим потрібно займатися, щоб пережити пік падіння з найменшими втратами. Згадаємо хоча б про фінансові важелі: тривала розстрочка з мінімальним першим внеском, стримувальний курс, спецумови надаватимуть емоційну підтримку, і частина попиту таки збережеться.

Інша справа, що покупець дістанеться не всім. Потрібна сильна концепція і стабільна динаміка на об'єкті. Унаслідок нерівномірного попиту відбудеться розрив між середньозваженою вартістю квадрата та окремими форматами в категорії комфорт+.

Проєктам бізнес-класу доведеться знову чекати на кращі часи: їхній покупець, часто топменеджер або власник бізнесу, зараз не поспішатиме з розв'язанням квартирного питання, очікуючи стабільнішого періоду.

Водночас якщо падіння ставок за депозитами та висока волатильність гривні збережуться, варіант залити гроші в ліквідний бетон може стати рятівною стратегією.

Ставки за доларовими депозитами є близькими до нуля, тримати долари під подушкою ніхто не буде, інвестувати в бізнес зараз не найкращий час, фондовий ринок наразі теж не вселяє стабільного оптимізму.

Падати середня ціна на первинному ринку не буде: волатильність гривні, інфляція тягнуть вгору собівартість будівництва. Ніхто не будуватиме собі в мінус, лише самогубці.

Занижена ціна — хороший індикатор замислитися, провести юридичний і репутаційний аудит компанії, вивчити історію будівництва. Не забуваємо про те, що механізм захисту прав інвесторів у нас поки тільки обговорюють, його немає.

У вторинного ринку є два шляхи: цінове плато та реальний попит, який є близьким до нуля через впертість власників і небажання йти на дисконт або перегляд цінників, рівень знижок у розмірі до 15%, а в разі занадто завищених історій — і до 20%.

Краще йтимуть справи у вчорашнього первинного ринку — новобудов, які тільки-но введено в експлуатацію.

Це психологічно важливий момент для багатьох: стати власником нової квартири без бекграунду, але в повністю готовому будинку, куди можна заїхати хоч завтра.

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора

Коментарі

Всі новини