Ринок і економіка: кожен йде своїм шляхом

Іван Компан
фінансист, засновник First Kyiv Investment Club

Ще один тиждень хвилювань, змішаних почуттів і повної плутанини, коли економіка і ринок живуть кожен своїм життям, продовжуючи збільшувати розрив між значенням індексу S&P 500 та Індексом економічного розвитку США, підкоряючи історичні максимуми.


Грошова ін'єкція продовжує діяти, країни починають відкриватися, ба більше, знову починаються розмови про FOMO, страх відстати від процесу, а деякі інвестори, як і раніше, з недовірою дивляться на зростання ринку на тлі катастрофічної ситуації в економіці.

Основними темами залишаються коронавірус, нафта, економіка і корпоративні дані, але думаю, що незабаром на перший план вийде трампівський торговий бліцкриг проти Китаю, який йому потрібен, як повітря, аби було чим здивувати виборця напередодні президентських виборів восени цього року.

Telegram Logo

Трамп б'є в барабан війни. На додаток до бойових випадів на адресу Китаю з приводу зараження всього світу коронавірусом президент США вирішив розвинути «китайську тему» далі і в середу прокоментував стан американо-китайської торгової угоди — так званої «Фази 1», підписаної в січні 2020 року.

Трамп заявив, що «Китай може вибрати, дотримуватися йому угоди чи ні», і пообіцяв надати більше інформації про те, який шлях вибрала Піднебесна, через тиждень або два.

Google News Logo Підписуйтесь на нас в Google News!

І хоча поки ще рано робити якісь висновки про те, чи вступили дві супердержави в нову фазу протистояння, ця тема, напевно, стане головною для інвесторів у міру того, як страхи пандемії відступлять на другий план і країни продовжать виходити з карантину.

Сезон корпоративних результатів перевалив екватор. Усі найбільші компанії вже відзвітували. Найкращі результати у технологічного сектора, і деякі професійні коментатори вже говорять про те, навіщо, мовляв, купувати індексні фонди, де «є багато всього», якщо можна обмежитися Amazon, Google, Microsoft та Facebook і спокійно дивитися в майбутнє.

Загалом же виручка і прибуток падають, за винятком окремих компаній, чия бізнес-модель націлена на дистанційне обслуговування і які тільки виграли від карантину. Глобально це веде до зниження кредитних рейтингів, і, за даними Citi, їхня кількість уже досягла історичних максимумів.

Причому ситуація однаково погана як у сегменті спекулятивних (high yield) позичальників, так і серед тих, хто володіє інвестиційним (investment grade) рейтингом. У зв'язку з цим виникає питання: наскільки грошові ін'єкції ФРС допоможуть американським компаніям перемогти неплатоспроможність?

QuoteВідповідь Citi: «Допоможуть відкласти, але не вирішити проблему».

Тож, імовірно, в інвесторів буде привід похвилюватися в міру того, як коронакриза стане витягувати назовні проблеми, давно вкорінені в американській економіці й корпоративному секторі.

Подією тижня повинен стати квітневий звіт про ринок праці, який очікується сьогодні. Поки дані про ринок праці залишаються найважливішим і найсвоєчаснішим індикатором, який дозволяє оцінювати збитки, завдані американській економіці.

Економісти, опитані Bloomberg, вважають, що в квітні американська економіка втратить 21,3 млн робочих місць. Рівень безробіття оцінюється на рівні 16% у порівнянні з 4,4% у березні. У середу був опублікований звіт ADP Research Institute, згідно з яким у квітні приватний сектор скоротив 20,2 млн робочих місць.

Зазвичай ці дані прийнято вважати індикатором того, чого можна очікувати в головному Звіті про ринок праці, хоча бувають і суттєві розбіжності. Кількість нових заявок по безробіттю, оголошена в четвер, склало 3,2 млн.

Це менше, ніж у попередні тижні, але питання в тому, хто зараз масово втрачає роботу? Оскільки офіціантів, кухарів та інших представників сфери послуг не можна скоротити двічі, то можна припустити, що поступово молох звільнень добереться і до «білих комірців». А це вже інша історія...

Нафта дорожчає. Історія з нафтою вже не виглядає такою сумною, як кілька тижнів тому. Скорочення виробництва, активні закупівлі нафти до Strategic Petroleum Reserve американським урядом і відновлення попиту, хоча й повільне, дало свої результати, і ціни на червневі ф'ючерси що на Brent, що на WTI зростали протягом п'яти днів поспіль.

Цікаво буде поспостерігати, як поведуть себе ф'ючерси напередодні 19 травня, коли настане термін закінчення контрактів і нафту потрібно буде кудись дівати. Ось тоді й подивимося, наскільки ефективними є заходи, вжиті OPEC+, і як швидко відновлюється попит.


Підсумки тижня. Головним підсумком тижня, напевно, можна вважати той факт, що дистанція між ринком акцій і ситуацією в реальному секторі стала ще більше! Вважається, що S&P 500 є відображенням того, що відбудеться в економіці через 6 місяців.

Тож якщо ґрунтуватися на історичних паралелях, саме до президентських виборів у США американська економіка повинна буде практично повністю відновитися, а з 33+ млн безробітних, які зареєстровані на сьогодні, 33 млн повернуться «до верстата». Без роботи залишиться тільки «+».

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора

Коментарі

Всі новини