Facebook Pixel
Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×

Реальна ситуація в будівництві та Doing Business: точки дотику

Вікторія Берещак
оглядачка ринку нерухомості

За п'ять років Україна піднялась у рейтингу Doing Business на 82 позиції. Перемога? Швидше, перевалочний пункт. Вершини попереду, і щоб до них дійти, потрібно ще багато чого змінити — зокрема, в будівельному секторі.

Найважливішими змінами, які реально спростили життя будівельному сектору, я б назвала скорочення процедур отримання дозволів з 55 до п'яти, а також зменшення періоду очікування. Раніше доводилося чекати до півтора року, зараз — 60 днів. Вплинула також на ситуацію зміна порядку присвоєння поштових адрес – щоб не було зловживань і штучного затягування процедури.

Спрощення реєстрації декларації про готовність об'єкта також зіграло свою роль. Не забуваємо і про комплексну реформу ДБН, яка тривала останні пару років.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!

Нагадаю, що зараз ми на 30-му місці за показником отримання дозволів на будівництво, що вже дуже добре. Але не ідеально.

Найголовніший показник паралелі між зміцненням позицій України та поліпшенням ситуації у сфері будівництва – все ж таки попадання в топ-30 за отриманням права на будівництво. Це дуже великий крок вперед. Скасування пайової участі, яку нещодавно прийняли, може ще посунути нас уперед у цьому рейтингу. Але відкритим все ж таки буде питання з інфраструктурою міст.

Підписуйтесь на нас в Google News!

Інші проблемні моменти — теж як на долоні. По-перше, відсутність генплану Києва та заполітизоване питання розробки ДПТ (коли їх створюють під конкретного забудовника). Зараз отримання містобудівних дозволів — ще один корупційний канал.

Другий момент — підключення до мереж. Органи місцевого самоврядування повинні збудувати нормальну модель взаємин з електро-, водо-, газопостачальними організаціями. Мережами повинні займатися вони, але ніяк не забудовник. Адже продаж ресурсів – це їхній профільний бізнес.

Підключення до мереж варто проводити у спрощеному порядку. Для цього потрібен генплан, щоб (знову ж таки) забудовник розумів, що він може собі дозволити будувати на тій чи іншій території, а що — ні. Тоді він буде подавати заявку у межах вимог.

Сьогодні забудовник зобов'язаний сам і за свій рахунок будувати або реконструювати трансформаторні підстанції, прокладати комунікації. Щоб це зробити, доводиться пройти десять погоджень. Так бути не повинно.

В особистих бесідах гравці ринку не приховують, що зараз бізнес-клімат у секторі — не найблагодатніший. Насамперед, не сприяє цьому турбулентний політичний період, який розпочався на початку року і ніяк не завершиться. Спочатку — вибори у два підходи, потім – зміна держструктур. Все це не могло не позначитися на реальному бізнесі. Окремі компанії не змогли витримати політичні гойдалки та спад активності покупців і поки що заморозили свої об'єкти.

Звичайно ж, вихід із ситуації є. Але коли ти, наприклад, звик будувати за гроші інвесторів і продавати з котловану, то в настільки невизначений час доведеться затягнути пояси та шукати внутрішні резерви. Будемо вірити, що вони є. Потрібен комплексний аудит і аналіз майданчиків, інвентаризація техніки та матеріалів, фінансовий аудит.

Повернемося на п'ять років назад: 2014 рік називають бумом для будівельної галузі. Тому що саме в той період прийшли гроші з Донбасу та Криму: люди продавали все там, переїжджали та вкладали в будівництво тут. Але через два-три роки цей ресурс дещо спорожнів, сподіватися на вільні гроші інвесторів вже просто так не доводиться.

Щоб житло користувалося стійким платоспроможним попитом, потрібно будувати сучасні та популярні формати. Це можуть бути багатофункціональні житлові комплекси, ЖК за принципом «місто в місті», екопроєкти в мегаполісі, де робиться ставка на рекреаційну складову.

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Коментарі

Всі новини