Facebook Pixel

Бізнес на благо: п'ять кейсів успішних соціальних підприємств під час повномасштабної війни

Василь Назарук
Директор програми соціального інвестування Ukraine-Moldova American Enterprise Fund (UMAEF)

Повномасштабне вторгнення росії призвело до збільшення в Україні вразливих категорій населення, яке чи не найбільше страждає від наслідків цієї війни. Вже сьогодні в нашій країні нараховують майже 5 млн внутрішньо переміщених осіб та понад 3 млн людей з інвалідністю. На жаль, через бойові дії та ракетні удари кількість постраждалих лише зростатиме. А ще, за оцінками уряду, після закінчення війни в Україні може бути близько 4 млн ветеранів.

Велика війна та проблеми, з якими зіткнулися українці, стали каталізатором для розвитку соціального підприємництва. Саме цей вид бізнесу націлений не на максимізацію прибутку, а на соціальний вплив та допомогу суспільству.

Зараз, за різними даними, в Україні функціонує близько тисячі соціальних підприємств. Деякі з них створюють робочі місця для уразливих груп населення або фінансують окремі види послуг, а деякі — частину прибутку спрямовують на підтримку благодійних організацій чи фондів. Яким би чином не допомагав такий бізнес, але головна його мета — розв'язати проблеми суспільства та покращити життя громади.

Пекарня «Горіховий дім»

Пекарню «Горіховий дім» заснували у Львові ще у 2012 році. Її метою було фінансування Центру для жінок, які опинилися у кризових ситуаціях. Спочатку саме мешканки центру займалися випічкою солодощів. Зараз пекарня займається кейтерингом, має власну кондитерську та кафе. Частину отриманих від продажів коштів підприємство спрямовує на допомогу соціально незахищеним львів’янам.

На початку повномасштабної війни соціальна складова «Горіхового дому» розширилася. Окрім реабілітації жінок та благодійної діяльності, пекарня готувала гарячі обіди та безплатно роздавала їх переселенцям на вокзалі у Львові. Також у фокусі уваги опинилися жінки, які постраждали від війни. Наприклад, їм допомагають стати економічно незалежними. Зокрема, це участь у групах психосоціальної підтримки, тренінги з працевлаштування чи започаткування та створення власної справи.

Ukrainian Puzzles

Соціальне підприємство з виготовлення картонних і дерев’яних пазлів виникло у квітні 2022-го, а вже у липні була надрукована перша партія цих ігор. Картинки на пазлах символічні – зруйновані та пошкоджені під час війни пам’ятки, а також об’єкти культури. Серед них АН-225 «Мрія», Чернігівська бібліотека, Маріупольський драмтеатр, Святогірська лавра, Харківський університет Каразіна тощо. Ідея проєкту в тому, щоб за допомогою розваги долучитися до їхньої відбудови.

Прибутки від продажів тематичних пазлів будуть спрямовувати на відновлення конкретної пам’ятки. Якщо ж власного фонду об’єкт не має, то кошти передають до Українського культурного фонду на відбудову. Також команда «Ukrainian Puzzles» проводить змагання та бере участь у фестивалях, де збирають кошти та передають на благодійність.

Медичний центр «AnVita clinic»

«AnVita clinic» з’явилася у прифронтовому Добропіллі на Донеччині у 2020 році та продовжує працювати зараз. Спочатку клініка надавала лише послуги лікарів-спеціалістів, згодом отримала кредит від UMAEF, який спрямувала на придбання обладнання, реагентів та запуск сучасної лабораторії.

Від початку існування медичний центр має соціальну складову: працевлаштовують ВПО, у лабораторії дітям із інвалідністю надають безкоштовні послуги або зі знижками, а на початку повномасштабного вторгнення медики проводили безоплатні онлайн-консультації. Також частину доходів клініка передає на благодійність для різних соціальних ініціатив. Приміром, співзасновники соцпідприємства долучилися до гуманітарного штабу Добропільської громади, передавали для вимушених переселенців медикаменти та реалізували проєкт з евакуації літніх людей.

Піцерія Pizza Veterano

Pizza Veterano запрацювала 2015 року в Києві, а потім заклади відкрилися в інших містах: у Борисполі, Львові, Вінниці, Тернополі, Одесі, Дрогобичі. Її засновник Леонід Остальцев був учасником АТО. Тому й концепція піцерії мала за основну мету повернення ветеранів до мирного життя та їхнє працевлаштування. А ще популярною серед відвідувачів стала «підвішена піца», яку передають пораненим захисникам у госпіталі. Згодом у Veterano з’явився ще й кавовий напрямок — Veterano Coffee.

У лютому 2022-го Остальцев поставив бізнес на паузу і повернувся на фронт. Тимчасово приміщення закладу перетворили на таку собі базу, де збиралися бійці та захисники Києва. Утім, за кілька місяців Pizza Veterano відновила роботу. Заклад надалі працевлаштовує ветеранів та надає знижки своїм відвідувачам-військовослужбовцям.

Дніпровський УТОС

Дніпровське навчально-виробниче підприємство Українського товариства сліпих надає роботу людям із вадами зору та містить інфраструктуру для їхньої реабілітації. Двічі підприємство отримувало позики від UMAEF, щоб розширити та модернізувати виробничі потужності та покращити умови праці для співробітників. Сьогодні завод виробляє різноманітні комплектуючі для «Укрзалізниці», профілі для гіпсокартону та тактильне покриття для тротуарів.

Після 24 лютого 2022-го на базі УТОС створили притулок для вимушених переселенців, який може прихистити близько 120 осіб. Загалом за час функціонування через нього пройшли тисячі людей, що тікали від війни.

Цінності не вимірюються грошима

Із початком великої війни українське суспільство активізувалося, почало більш масово та усвідомлено жертвувати кошти на важливі справи, а соціальний бізнес став трендом. «Горіховий дім», «Ukrainian Puzzles», «AnVita clinic», Pizza Veterano, УТОС з Дніпра – лише частина тих підприємств, які сьогодні змінюють суспільство, ефективно розв'язують проблеми тих, кому потрібна допомога і підтримка, та що головне – наближають нас до перемоги.

Хотілося б, аби ця тенденція не зникла, а лише набирала обертів та набувала нових форм. Адже розвиток такого бізнесу говорить не лише про готовність людей брати відповідальність за розв’язання суспільних проблем, але й є запорукою розвитку економіки. А це так важливо на шляху до нашої перемоги.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]