Facebook Pixel

Прогноз на тиждень: ринкам час вертатися до середнього

Іван Компан
фінансист, засновник First Kyiv Investment Club
Фото: Free-Photos / Pixabay

Фото: Free-Photos / Pixabay

Як написав Barrons, «минулий тиждень пережили, тепер потрібно пережити цей». Влучно написано. Минулий тиждень, дійсно, дав «прикурити»: ціни на вуглеводні злетіли, зі «стелею» боргу якось викрутилися, але ненадовго, звіт щодо ринку праці відверто розчарував. Чого чекати на цьому тижні, адже багато проблем так нікуди й не поділися?!

Звіт про ринок праці поставив більше питань, ніж надав відповідей. У вересні було створено лише 194 тисячі робочих місць, хоча очікувалося 500 тисяч. На думку експертів, велику роль могли зіграти сезонні коригування, через що, власне, показник і виявився таким низьким. І наступними місяцями ми цілком можемо побачити уточнення, які суттєво його збільшать, як це часто буває. З іншого боку, опитування домогосподарств, що включає і фермерські господарства, продемонструвало, що створено 500 тисяч нових робочих місць, і загальний рівень безробіття знизився до 4,8%, хоча очікувалося 5,1%. Ось і спробуй розберися, добре це чи погано. І спробуй, як, знову ж таки, написав Barrons, «ухвалити в таких умовах інвестиційне рішення». А задуматися є над чим: нинішній рівень безробіття вищий, ніж до пандемії, але люди відмовляються від роботи, навіть попри те, що зарплата зростає. А уявляєте, як воно буде ФРС, коли доведеться ухвалювати рішення щодо скорочення програми викупу облігацій!?

Ціна на енергоносії й надалі зростає. Прийшла біда — відкривай ворота! Затяжні дощі та повені в Китаї змушують закривати вугільні шахти, не даючи Піднебесній підготуватися до опалювального сезону й штовхаючи ціни на вугілля ще вище. За даними Bloomberg, в провінції Шаньсі, де видобувається близько 30% усього китайського вугілля, довелося закрити 10% працюючих шахт. В умовах форс-мажору китайський уряд навіть дозволив підвищити ціни на електроенергію, щоб збільшити обсяги виробництва на тлі зростаючих витрат. Запроваджено й низку інших заходів, зокрема скасування карбонових квот, головною метою яких є збільшення видобутку вугілля за будь-яку ціну, аби уникнути відключень електрики. Але, навіть з урахуванням вжитих заходів, дефіцит пропозиції вугілля може становити від 30 до 40 мільйонів тонн у четвертому кварталі. Це так само, за оцінкою UBS Group, трансформується в 10 — 15%-ний дефіцит електроенергії для індустріального сектора й спровокує уповільнення таких галузей, як сталеплавильна, хімічна й цементна на 30%. Як ви розумієте, китайські події вплинуть і на інші джерела енергії та зміну їхніх цін на світових ринках. У всякому разі, вранці понеділка, 11 жовтня, ціни на нафту й натуральний газ (в США) зросли, відповідно, більше, ніж на 2% і 4%. Привіт інфляція!

Telegram Logo

Сезон корпоративних результатів починається по-справжньому. Цього тижня звітують банки: JP Morgan, Bank of America і Citigroup. За їхніми результатами ми судитимемо, наскільки сильна економіка, як люди витрачають, чи охоче беруть кредити й чи впевнено дивляться в майбутнє. Загалом очікується, що зростання прибутку в фінансовому секторі в третьому кварталі становитиме 18%. На думку інвесторів, нинішній сезон дуже відрізнятиметься від попередніх і навряд чи варто очікувати великих «перемог». За даними FactSet, останнім часом кількість знижень прогнозів фінансових результатів компаній аналітиками перевершує кількість підвищень. Загалом очікується, що зростання прибутку становитиме в середньому 20%, як порівняти з третім кварталом попереднього року, але темпи зростання водночас сповільнюються. А з урахуванням того, що середнє форвардне P/E компаній з S&P 500 становить 21,5, то права на помилку в компаній просто немає. А діяти безпомилково в ситуації, коли величина практично всіх витрат неухильно зростає, з'їдаючи прибуток, дуже непросто. За даними RBC Capital Markets, тільки 25% опитаних інвесторів очікують, що прибутковість компаній у третьому кварталі збільшиться, а 36% очікує, що знизиться. Для порівняння, у другому кварталі ці показники становили, відповідно, 39% і 19%. Схоже, що для ринку настає час повертатися до середнього.

Гарного всім тижня та відмінних інвестицій!

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора

Коментарі

Всі новини