Осінь 2020 року – не час інвестувати в котлован

Валерій Захаров
Видавець журналу «Заміська нерухомість», брокер/власник RE/MAX Central в Україні
Фото: anncapictures/Pixabay

Фото: anncapictures/Pixabay

Багато девелоперів зараз рапортують про поліпшення продажів і вихід на докоронакризовий рівень – такий сплеск є, але пов'язаний він насамперед із відкладеним попитом, оскільки ті сім'ї, які навесні запланували покупки, роблять їх зараз. Тому цей попит має тимчасовий характер і, найімовірніше, не повсюдний.

Окремі великі забудовники, які зарекомендували себе й добре просувають свої проєкти, дійсно можуть розраховувати на покупців навіть у такий непростий період. А взагалі поїздіть містом, подивіться – далеко не на всіх будівництвах працюють крани. Дуже багато будівництв просто зупинилися — це видно неозброєним оком.

І коли я бачу, що крани стоять і не працюють, або працюють, але на будівництві не 200 чоловік, а 20, я як покупець розумію, що на об'єкті проблеми з фінансуванням, і мені легше домовитися про знижку.

Telegram Logo

Але знову ж таки в такому разі варто враховувати й ризики недобудови. Тому зараз працюватимуть тільки ті компанії, які мають доступ до дешевого ресурсу, які десь ззовні можуть отримувати гроші на весь обсяг робіт і не залежати від споживача.

Отриманий завдяки відкладеному попиту фінансовий ресурс поки дасть змогу забудовникам тримати ціни на попередньому рівні й навіть йти від акцій. До виборів, до того ж не тільки українських, а й американських, ціни будуть стабільними. Але перед Новим роком ми знову можемо побачити акційні пропозиції зі знижками до 20%.

Google News Logo Підписуйтесь на нас в Google News!

Дуже хотілося б, але поки не можна сказати, що ринок житлової нерухомості вийшов із кризи, бо він насправді в кризу тільки входить. Зупинення продажів, пов'язане з коронакризою, – це була, найімовірніше, пауза перед початком глобальних процесів і системної економічної кризи, яка ще не прийшла.

Зниження кількості нових об'єктів цьому підтвердження. Багато компаній із числа топ-10 не стали виводити проєкти на ринок, а деякі навіть почали потихеньку пропонувати свої майданчики з документами на продаж.

Тобто той факт, що на ринку з'являються майданчики з документами, говорить про те, що ніхто не хоче сьогодні ризикувати, а всі мають намір концентруватися навіть не на розширенні проєктів, а на завершенні споруджуваних.

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора

Коментарі

Всі новини