Не намагайтеся воювати з центробанками

Іван Компан
фінансист, засновник First Kyiv Investment Club

Тиждень був сповнений оптимізмом, і всі три основні індекси впевнено підкорювали історичні максимуми.

Це вкотре доводить, що уповільнення глобальної економіки, труднощі в міжнародній торгівлі, великі обсяги боргу, показники виробничого сектора, які падають у багатьох розвинених країнах, зменшення прибутковості компаній та інші негативні фактори – все це ніщо проти ефекту дешевих грошей, які центральні банки з ентузіазмом роздають по всьому світу.

Скільки ще триватиме ера дешевих грошей – невідомо. Але на рівні центральних банків розвинених країн все частіше лунають голоси, що монетарного стимулювання економіки явно недостатньо для забезпечення економічного зростання і заданих рівнів інфляції.

Цього тижня, а саме 5 листопада, Банк Австралії прийняв рішення залишити ставку незмінною – на рівні 0.75%. На думку вершителів австралійської монетарної політики, «цілком доцільно припустити, що австралійській економіці знадобиться більш тривалий період низьких процентних ставок, щоб досягти повної зайнятості на ринку праці та заданих інфляційних показників».

Також Банк Австралії заявив, що «готовий до подальшого пом'якшення монетарної політики, якщо це буде необхідно для забезпечення стійкого зростання економіки».

Через два дні потому аналогічний підхід продемонстрував і Банк Англії, залишивши ставку на рівні 0.75%. За це проголосували сім з дев'яти членів комітету з монетарної політики. Також одноголосно було прийнято рішення продовжити в колишньому обсязі програму викупу центробанком корпоративних і державних облігацій.

За даними Bloomberg, у жовтні сумарне співвідношення боргу до ВВП в США, Європі, Японії і Англії зросло на 0.6% – до 35.7%. Це найбільше зростання з березня 2017 року.

Скільки ще триватиме ера дешевих грошей – невідомо. Але на рівні центральних банків розвинених країн все частіше лунають голоси, що монетарного стимулювання економіки явно недостатньо для забезпечення економічного зростання і заданих рівнів інфляції. Тому необхідно активніше застосовувати методи фіскального стимулювання.

США і Китай готуються до підписання договору про «першу фазу» торгової угоди. Станом на четвер США і Китай начебто домовилися розглянути можливість скасування чинних тарифів.

Радник Трампа з економіки Ларрі Кадлоу підтвердив: якщо «перша фаза буде успішною, то будуть і договори щодо тарифів і концесій». Звичайно ж, ринки зраділи, хоча й ненадовго.

QuoteЗапал трохи охолов після того, як радник з торгівлі Пітер Наварро заявив, що «досягнення договору з «першої фази» торгової угоди не передбачає скасування наявних тарифів. Є тільки одна людина – Президент Трамп, яка може прийняти таке рішення».
Однією з основних тем тижня залишався сезон корпоративних результатів. Більшість компаній вже відзвітувала, і близько 76% з них зуміли перевершити прогнози. Як наслідок, ціна на акції 66% компаній, які вже оприлюднили звіти, за даними Fact Set, зросла. І один, і другий показники є найкращими за останні 5 років.

Важко сказати, чим все закінчиться, адже в цій війні траплялося багато несподіваних поворотів. Але, схоже, що Трампу вже час бодай щось пред'явити виборцям, і це щось, яке зветься «першою фазою», ми незабаром побачимо.

Ще однією приємною подією для ринків стала заява Голови Європейської комісії Жан-Клода Юнкера про те, що Президент Трамп не буде наступного тижня підвищувати тарифи на європейські машини, як це планувалося раніше. Історія з автоімпортом почалася ще в травні, коли Трамп заявив, що імпорт європейських автомобілів становить загрозу для національної безпеки США.

Звісно, однією з основних тем тижня залишався сезон корпоративних результатів. Більшість компаній вже відзвітували, і близько 76% з них зуміли перевершити прогнози. Як наслідок, ціна на акції 66% компаній, які вже оприлюднили звіти, за даними Fact Set, зросла. І один, і другий показники є найкращими за останні п'ять років.

Ба більше – ті компанії, чиї результати виявилися гіршими за прогнозовані, не зазнали особливої гіркоти розчарувань. Вартість їхніх акцій після оголошення результатів знизилася в середньому на 2.1%, хоча протягом останніх п'яти років середнє падіння становило 2.6%.

QuoteТож, як самі бачите, всі сповнені оптимізмом і вірою у зростання ринку. Ера дешевих грошей триває в усьому світі, провокуючи зростання ринку акцій, вкотре підтверджуючи народну фінансову мудрість – не намагайтеся воювати з центробанками.

Хороших всім вихідних і вдалих інвестицій!

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини

ДТЕК звинуватили в монополії, але дали час на виправдання

Антимонопольний комітет попередньо оцінив дії «ДТЕК Західенерго» і «Д. Трейдинг» (входить в групу ДТЕК) у зоні «Бурштинського енергоострова» як монопольне зловживання. Відомство вже завершило збір і аналіз доказів щодо цієї справи.

Хто очолить Ощадбанк: Мінфін обрав фіналістів

Міністерство фінансів визначило п'ять фіналістів конкурсу на посаду голови правління державного Ощадбанку. Крім Геннадія Хелемського, Галини Пахачук і Сергія Наумова, за даними джерела zn.ua, на посаду претендують також Антон Тютюн і Сергій Магдич.

Карантин відібрав прибуток у шести з десяти українських компаній

Пандемія COVID-19 вплинула на доходи, кількість працівників та інвестиції компаній. З усіх членів Американської торговельної палати 64% зафіксували зниження доходів. І тільки 5% мають підвищення доходів.