Facebook Pixel

Дашборд Офісу Генпрокурора як інструмент контролю рівня тиску на бізнес

Сергій Бойко
адвокат, радник VB Partners

31 липня Офіс Генпрокурора запустив бета-версію Дашборду зі статистичними даними проваджень проти бізнесу. Йдеться про провадження, в яких:

  • розслідується діяльність компаній або їх керівництва;
  • такі компанії є потерпілими;
  • розслідується посягання на порядок господарської та інвестиційної діяльності.

Розробка такого Дашборду стала одним із наслідків тривалого публічного обговорення проблеми тиску з боку слідства на підприємництво. Ідея Дашборду — прозорість та звітність правоохоронців у відносинах із бізнесом. З його допомогою можна проаналізувати:

  • Кількість проваджень проти бізнесу, тенденції росту/зменшення кількості таких проваджень.
  • Ефективність проваджень, різних органів слідства — через статистику повідомлених підозр, обвинувальних актів, розмір відшкодованих збитків.

Бета-версія Дашборду містить статистичні дані щодо проваджень стосовно бізнесу за останнє півріччя. Планується доповнення його даними за попередні періоди та розширення функціоналу.

5 ключових висновків за результатами аналізу даних Дашборду:

1. ОГП лише незначну частину проваджень щодо злочинів у сфері економіки та господарювання ідентифікує як провадження проти бізнесу — 5492 провадження (2% із загальної кількості за відповідними статтями КК).

За даними Дашборду, цього року було зареєстровано 1945 проваджень проти бізнесу. Однак аналітичний портал Опендатабот ще у середині липня цього року повідомляв про реєстрацію у 2024 р. 23 971 провадження проти бізнесу.

Яка причина більш ніж десятикратної різниці у кількості проваджень — незрозуміло.

2. Наразі лише третина проваджень проти бізнесу розслідуються БЕБ — 1853 з 5494. При цьому, саме БЕБ ідеологічно повинен бути єдиним органом слідства у провадженнях щодо бізнесу.

3. Як реакція на ініційований Президентом України аудит проваджень проти бізнесу — за останні 6 міс. зареєстровано всього 1905 проваджень щодо бізнесу, тоді як закрито — аж 1591. Аналогічна статистика у провадженнях БЕБ: зареєстровано 604 провадження, закрито — 500.

Однак серед закритих проваджень значна частка тих, що безрезультатно тривали роками.

4. За останні пів року БЕБ скерувало до суду 156 проваджень проти бізнесу (29% усіх переданих до суду проваджень у справах проти бізнесу).

При цьому кількість проваджень, переданих до суду за останні 2 міс., значно перевищує кількість проваджень, переданих до суду за перші 4 міс. 2024 р.

Це свідчить про значну активізацію слідства та бажання показати ефективні результати проваджень саме в останні звітні місяці.

5. БЕБ — єдиний орган слідства, який у провадженнях проти бізнесу ініціював питання звільнення осіб від кримінальної відповідальності (22% від загальної кількості скерованих до суду справ). Решта органів скеровували до суду виключно обвинувальні акти.

Це свідчить про намагання БЕБ отримати швидкі відшкодування заподіяних збитків (наприклад, щодо податкових злочинів). Зрештою, опубліковані у Дашборді дані вказують, що сума відшкодованих у справах БЕБ збитків майже ідентична встановленому в ході слідства розміру збитків.

Недоліки бета-версії Дашборду

З недоліків бета-версії Дашборду можна відзначити те, що опублікована в ньому інформація все одно не дає повної та об’єктивної картини тиску слідства на бізнес. Зокрема, перша версія Дашборду не містить даних про:

  • кількість проведених обшуків та НСРД в межах проваджень проти бізнесу;
  • обсяги арештованого майна, тривалість таких арештів;
  • тривалість слідства.

Публікація таких показників забезпечить ще більшу прозорість та відкритість правоохоронних органів та повністю відповідатиме суспільному запиту.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]