Facebook Pixel

Чому легкі гроші в зеленій енергетиці – це міф

Іван Надєїн
Засновник групи компаній «Укртепло»

Існує думка, що інвестори в зеленій енергетиці заробляють надприбутки.

Мовляв, «в Україні найвищий зелений тариф», «чому ми повинні комусь платити». Після того як прочитаєш частину коментарів, можна зробити висновок, що єдиний гарантований спосіб розбагатіти в Україні – вкласти гроші в сонячну або вітряну електростанцію.

Не хочу нікого розчаровувати, але це міф.

Telegram Logo

Ми реалізували багато проєктів у відновлюваній енергетиці, і можу розповісти, як все відбувається насправді.

Перше, з чого починається будь-який проєкт, – гроші.

Будівництво 1 МВт в середньому коштує: сонячної електростанції – 700-800 тис. євро, вітряної електростанції – 1,5 млн євро, електростанції на біомасі – 2 млн євро. Щоб побудувати, наприклад, сонячну електростанцію на 2-3 МВт, вам потрібно знайти 1,5-2 млн євро.

Відразу скажу: вартість грошей в Україні, напевно, найвища в Європі. Причому у нас практично немає проєктного фінансування – вас ніхто не прокредитує під грошовий потік, який генерує компанія. Банк влаштує тільки застава.

Скажімо, у вас є актив, який ви можете закласти в банку. Ефективна ставка за кредитами у євро – у середньому близько 8%. Є бажання – беріть, але всі валютно-курсові ризики – ваші.

Наступний крок – земля.

Будь-який об'єкт знаходиться на земельній ділянці, яку ще потрібно знайти, перевірити її історію, щоб не було ніяких «сюрпризів», а потім ще й отримати дозвіл у місцевої ради.

Коли справа стосується якихось дозволів, то це завжди непросто. На словах будь-яка влада чекає на інвестора з розпростертими обіймами. Але коли від слів переходиш до справи – одразу починається біг з перешкодами...

Quote«Потрібен ось такий папірець, і ще такий. Нам потрібно винести рішення на сесію ради. Ой, цього разу ми не встигли розглянути ваше питання, тепер чекайте наступну сесію через місяць».

Загалом швидше, ніж за 3-5 місяців, питання з землею та іншими дозвільними документами ви не вирішите, просто тому що «такі процедури».

Після всіх «процедур» розпочнеться будівництво. І відразу новий виклик – люди.

Не секрет, що кваліфікованих, відповідальних фахівців в Україні з року в рік стає менше. Багато хто від'їжджає. Хтось – через гроші, хтось – тому що не бачить в Україні перспектив. Унаслідок цього знайти людей дуже складно.

Але навіть якщо ви успішно пройдете ці етапи та побудуєте об'єкт, то вам потрібно подолати ще один бар'єр – підключитися до енергосистеми.

І це ще 3-5 місяців, а іноді і більше, тому що в обленерго «свої процедури», і допоки ви не пройдете всі кола, ви просто не зможете продавати електроенергію.

QuoteКоли стоїть вибір між прибутковістю 8% у Німеччині та 10-15% в Україні, то багато хто проголосує грошима за Німеччину.

Але навіть після того, як ви підключитеся, ніхто не гарантує, що ви будете вчасно отримувати гроші за відпущений товар.

Останнім часом держава в особі держпідприємства «Гарантований покупець» накопичує борги перед виробниками. Наприклад, у січні відновлювальна генерація виробила електроенергії на 2 млрд грн, але отримала лише 1,4 млрд грн.

Що це означає? Що у частини інвесторів виникнуть проблеми з погашенням банківських кредитів, виплатою зарплат, а також з іншими операційними розрахунками.

Тож коли стоїть вибір між прибутковістю 8% у Німеччині та 10-15% в Україні, багато хто проголосує грошима за Німеччину. Тому що там менше бар'єрів і більше гарантій, що правила гри не будуть змінюватися кожні кілька років.

Це головна причина, чому легкі гроші в Україні у реальному виробництві – міф.

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора

Коментарі

Всі новини