Facebook Pixel

Інженерна та IT-концепція в девелопменті. Чому інженерні системи не дружать одна з одною?

Данііл Слізінов
СЕО DJIN & GREENHUB

Будівлі громадського та промислового призначення вже понад 20 років перестали бути лише поєднанням бетону, скла, сталі та оздоблюваних матеріалів. Сучасні будинки налічують безліч інформаційних систем всередині, починаючи від лічильників з автоматичною передачею даних і закінчуючи домофонією, контролем доступу, відеонаглядом тощо.

В «ідеальному світі» всі ці системи мають працювати та взаємодіяти між собою «як годинник». Реальність — протилежна. Системи, на які під час будівництва були витрачені великі кошти (і які були обіцяні покупцю), чи не працюють зовсім, чи працюють з обмеженими можливостями. Причому і в першому, і у другому випадку — вони жодним чином не пов’язані одна з одною. Те, що повинно зробити функціонування ЖК простішим та зручнішим, направду лише створює додаткові незручності керуючій компанії та мешканцям.

Історію IT-обіцянок з реклами практично всього українського девелопменту за останні 10 років можна вмістити лише в одну цитату з книги «Аліса в Країні Чудес» Льюїса Керрола:

Quote«Якщо ви не знаєте, куди йдете, то будь-яка дорога зможе привести вас туди»

Чому так виходить?

Будівництво — дуже консервативна сфера. Світ змінився, технології змінилися, а підходи до керування девелопментом та управлінська структура в більшості компаній — ні. Змінюються лише прізвища на тих самих посадах.

Як виглядає спрощена структура:

  • Власник — формує загальне бачення «продукту». Тобто яким має бути споруджуваний об’єкт у майбутньому.
  • Начальник відділу маркетингу — який відповідає за «красиві картинки» та буклети з презентаціями.
  • Головний архітектор — відповідає за планування.
  • Директор з будівництва — відповідає за те, щоб було побудовано.
  • Технічний директор — відповідає за проєктування внутрішніх систем будівлі.
  • Слабострумний інженер — перевіряє проєкти слабострумних систем.

Власник залучений до розробки архітектурної концепції в якості свого «домашнього завдання», бо без неї не буде і рендерів майбутнього об’єкта.

Власник не замовляє інженерну та IT-концепцію, яка має відповісти на питання «як саме будуть працювати всі системи між собою на об’єкті, що зображений на рендерах».

Передивіться уважно, чи є в наведеній структурі IT-директор, який має відповідати за формування загального бачення та вимог до проєктування всіх інженерних розділів? IT-директор — це вже давно не та людина, «яка налаштовує нам пошту».

Такої людини в переліку немає, і немає її з двох причин:

  1. Така людина коштує середню зарплату відповідного рівня для IT-сфери. Це значно більше, ніж середня зарплата будь-кого в девелоперській компанії — решта команди буде відчувати себе недооціненою.
  2. Якщо немає коштів/бажання платити (див. п.1) — то нехай за це відповідає внутрішня команда, яка вже отримує зарплатню.

Цитата з типового Власника: «У нас же є слабострумний інженер в штаті?»

Те, що слабострумний інженер і близько не має потрібної кваліфікації, це взагалі не його робота та сфера відповідальності, нікого не цікавить. Відмовитися він теж не може, бо якщо він не може — значить він «не професіонал» і просто знайдуть того, хто «пообіцяє, що зможе на зарплату в 15 000 грн».

Як буде розвиватися IT-складова українського девелопменту

Враховуючи, що ринок девелопменту через війну скоротився в числовому вираженні в 5 разів, то компанії вже фактично поділилися на тих, хто хоче «лише добудувати», і тих, хто думає на перспективу (але не має грошей на власну IT-команду).

В об’єктах перших, на жаль, годі й очікувати якихось позитивних змін.

Компанії, які думають на перспективу, а це, на жаль, меншість, будуть вступати в стратегічні партнерства з інжиніринговими компаніями та IT компаніями, які мають відповідні компетенції.

Ця меншість і сформує майбутнє ядро лідерів ринку — компаній, в яких все не тільки красиво виглядає, а ще й усе працює після здачі будинку.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]