Масові обшуки та допити, арешти майна, затримання власників успішних підприємств, тиск правоохоронців на бізнес — здається, що це опис розборок кримінальних авторитетів початку 90-х років. Але, на жаль, це українські реалії 2024 року.
Після гучних справ останніх місяців бізнес отримав головний меседж від правоохоронців: жертвою може стати кожен.
Я розповім, що варто знати кожному власнику та до чого готуватися.
Які напрями бізнесу в зоні ризику?
Ми можемо виділити з нашої практики та на основі аналізу публічної інформації про справи, відкриті проти бізнесу (не лише найгучніші), такі індустрії:
- IT — одна з «найулюбленіших» сфер для правоохоронців, адже через вилучення техніки та серверів, в тому числі криптогаманців, можна повністю паралізувати роботу бізнесу, що значно зменшує, на їх думку, можливості підприємців продовжувати «незаконну» діяльність;
- публічні закупівлі — напевно найпопулярніша сфера, якою цікавляться правоохоронці, тут усі дані про підприємців як на долоні. Складається уявлення, що через професійну деформацію вони упереджено вважають всіх учасників відкритих публічних торгів (сума тендера в яких перевищує 20 млн грн) корупціонерами, які, на їхню думку, завжди намагаються заволодіти державними коштами;
- підприємства у сфері гуртової торгівлі та імпорту — на такий бізнес часто накладають арешти одразу на рахунки, на складські приміщення і на розміщені там товари, не соромляться вилучати всю готівку, що є на підприємстві та у його засновників;
- бізнес у сфері E-commerce — ці компанії, на думку правоохоронців, завжди ухиляються від сплати податків, продають контрабандний або контрафактний товар шляхом «мінімізації податків» з використанням ФОП, не обліковуючи всю отриману готівку. Правоохоронці ініціюють обшуки, щоб вилучити таку готівку та товар, призначають податкові перевірки, доводять бізнес до банкрутства;
- FinTech, платіжні системи та фінансові установи — бізнес, який працює із великими грошима, завжди залишатиметься привабливим для правоохоронців;
- підприємці, які обмінюють криптовалюту, майнять її або надають товари чи послуги за оплату криптою — для правоохоронців будь-які фінансові угоди з цифровими активами можуть здатися підозрілими, а коли вони в ході обшуків ще й вилучать криптогаманці — «обмін валют можна закривати».
Як правоохоронці обирають ціль для обшуків?
Звісно, правоохоронці мають якось обрати той бізнес, який вони хочуть «прощупати» наступним.
Може здатися, що під їхній приціл потрапляють лише власники великого бізнесу, відомі інвестори, публічні люди з обкладинок Forbes. Але це не так — з нашої практики можна виділити низку критеріїв, які підвищують видимість підприємців для проведення перевірок та обшуків.
Зокрема, є такі «позитивні» критерії:
- зростання фінансових показників у рази порівняно з попередніми періодами;
- великі суми доходів, які компенсуються витратами майже в нуль, чим значно зменшується сплачений податок на прибуток;
- збільшення кількості контрагентів за останній період;
- зростання команди та наймання більшої кількості працівників.
Тобто у цьому випадку на вас звернуть увагу або через великий оборот коштів, або через значні суми сплачених податків. Для податківців це однозначний сигнал: у такого підприємця є на що накласти штраф. І насправді вийти з податкової перевірки «лише» зі штрафом та донарахуваннями може бути не найгіршим результатом: часто за великими сумами недоплати податків іде відкриття кримінального провадження, арешти майна та «накладення особистих санкцій» на власника та топменеджерів.
Є й «негативні» критерії:
- потрапляння ваших контрагентів до переліку ризикових;
- відкриття кримінальних проваджень щодо ваших контрагентів;
- розслідування щодо ваших працівників;
- накладення на вашого контрагента санкцій.
У цьому випадку з обшуком можуть прийти й до невеликого підприємця, який тихо та спокійно веде бізнес і платить податки. Ваша компанія безпосередньо може не бути пов’язана з підозрілою діяльністю, але податківці звернуть на вас увагу через пов’язаних осіб, бо ви, наприклад, невдало обрали контрагента, якого визнали ризиковим. У такому випадку за податковою перевіркою цілком можна очікувати візит і від інших правоохоронних органів.
Випадок із практики: працівник ІТ-компанії був відомим у вузьких колах хакером. У процесі розслідування на нього вийшли правоохоронці та запідозрили, що він може займатися цим не лише у вільний час, а й безпосередньо в інтересах ІТ-компанії. Як результат: «маски-шоу», обшуки, арешти серверів і вилучення камер відеозапису та на додачу купа перевірок компанії іншими органами. Жодних доказів хакерства з робочого місця так і не знайшли, однак компанія за той час зазнала значних збитків, як фінансових, так і репутаційних.
Як дізнатися, що ви можете стати жертвою правоохоронців?
Можна виділити такі сигнали, які говорять про майбутній недружній візит.
Найперше — це запит про надання документів інформації. Тут ви вже розумієте, що в органів є певна цікавість до вашого бізнесу і вони бажають, щоб ви добровільно дали відповіді на певні запитання.
Далі, незалежно від того, чи ви погодитеся надати цю відповідь, чи ні, у вас можуть примусово вилучити ці документи. Це значить, що за вас взялися серйозно та дружніх бесід уже не буде.
Наступний етап — допити. На допит зазвичай викликають або людей, пов’язаних із компанією в реєстрі (власники, директор, члени правління тощо), або людей, які відповідають за рух фінансів (фінансовий директор, головний бухгалтер). До допиту важливо максимально ретельно підготуватися, адже будь-яке невдале слово або випадково розкрита інформація можуть бути використані проти вас і вашого бізнесу.
Десь паралельно із цим правоохоронці можуть застосовувати негласні слідчі дії: прослуховування телефонів, встановлення камер, отримання доступу до листування та комп’ютерної мережі компанії. Так, ви можете про це так і не дізнатися, але такі дії говорять уже про те, що вашу компанію, напевно, мають перевірити з особистим візитом.
І звісно, найнеприємніша точка дотику — сам обшук. Лише офісом вашої компанії слідчі зазвичай не обмежуються: вони можуть завітати до вас додому, у домівки топменеджерів і навіть контрагентів.
Які порушення допускають правоохоронці під час обшуку?
Не завжди слідчі дотримуються чіткої процедури проведення обшуку, щоб досягти бажаної цілі: вилучити майно бізнесу та заморозити його роботу.
Це найпоширеніші приклади зловживання ними своїми повноваженнями:
- проводять обшуки без отримання законного дозволу — ухвали слідчого судді;
- не допускають до обшуку адвоката, фізично не впускають його до приміщення, навіть за наявності договору на надання правової допомоги;
- застосовують надмірний психологічний тиск до людей без потреби;
- вилучають особисті речі, інколи й із застосуванням сили;
- проводять допит працівників прямо під час обшуку;
- вилучають майно бізнесу, яке не було зазначене в ухвалі про обшук;
- вилучають всі готівкові кошти, що знайдуть;
- пошкоджують майно без потреби на це;
- перешкоджають фіксації порушень і вилучають телефони та відеокамери під час фільмування процесів.
Ці та інші порушення не завжди можна попередити, але їх точно потрібно зафіксувати в протоколі.
На кожному із цих етапів вашому бізнесу потрібна допомога професійних адвокатів. У нашій практиці ми рекомендуємо для підприємців у цьому випадку договір з адвокатом за викликом. Так ви не платите за час, який ви не користуєтеся адвокатськими послугами, однак у разі проведення обшуку чи інших слідчих дій ви можете викликати адвоката, і він допоможе вам захистити свої порушені права та оскаржити незаконні дії правоохоронців після обшуку.