Facebook Pixel

Бізнес-акваріум: визначилися основні кандидати на посади в новому Кабміні

Олег Гавриш
перший заступник головного редактора The Page

Як зазвичай, щовівторка, хочу повідомити вам неофіційні новини та версії, які стосуються відомих і прихованих подій в українському корпоративному світі, в бізнес-середовищі, в нашому акваріумі. Тут всі про всіх все знають іноді більше, ніж хотілося б.

Вже цього четверга починає працювати нова Верховна Рада України. Протягом тижня після початку її роботи може бути призначено новий уряд.

The Page переговорило з представником HR-компанії, яка підбирала кандидатів на ключові посади в уряді. Спробуємо пояснити, що їхнє призначення означає для підприємців.

Telegram Logo

Ми переговорили з главами трьох найбільш значних бізнес-асоціацій та з десятком великих підприємців. Вони розповіли про те, до чого призведе призначення кожного з кандидатів.

Отже, реальних кандидатів на посаду прем'єр-міністра три: Олексій Гончарук, Юрій Вітренко і Владислав Рашкован.

Перший кандидат – Олексій Гончарук — має найвищі шанси. Цей претендент влаштовує президента Володимира Зеленського, який дав йому путівку у велику політику. Він ліберально налаштований і тому зрозумілий західним кредиторам. Гончарук свого часу очолював Офіс ефективного регулювання структуру, яка займалася дерегуляцією бізнесу за рахунок західних грантів. BRDO була створена на гроші Світового банку, уряду Канади та ЄС. Гончарук хоча й молодий, але вже встиг здобути у підприємців славу «свого» — тобто чиновника, для якого важливі інтереси дрібного й середнього бізнесу. Загалом бізнес сприймає його «обережно-позитивно». Для більшості підприємців прихід Гончаручка не принесе нічого поганого. Він, швидше за все, буде виступати за співробітництво з МВФ та виконання його вимог, за дерегуляцію бізнесу й побудову економіки на зразок тієї, яка діє в країнах Євросоюзу. Єдина «ахіллесова п'ята» цього чиновника – підтримка скасування пільгового оподаткування підприємців. Серед мінусів Гончарука й те, що його не сприймають як самостійну фігуру. Для більшості людей, що ухвалюють рішення, очевидний ризик того, що цей кандидат може бути занадто залежним від президента.

Другого кандидата Юрія Вітренка (виконавчий директор групи Нафтогаз) — підприємці загалом також підтримують. Звичайно, претензії є і до нього: Вітренко невитриманий, схильний до емоційних рішень, нездатний керувати великим колективом чиновник. Одним словом, він поки що не готовий до системної роботи. Втім, є ще й інший аспект. Вітренко сприймається Зеленським та його спонсорами (Ігорем Коломойським зокрема) як неконтрольований прем'єр. І недоговороздатна людина. Цього достатньо, щоб не стати главою уряду.

Третій кандидат – Владислав Рашкован — раніше мав найвищі шанси на прем'єрство як найбільш зрозуміла для Заходу постать (він працює у центральному апараті Міжнародного валютного фонду). Але Рашкован відмовився брати участь у кастингу прем'єрів. Сталося це, не в останню чергу, через позицію Ігоря Коломойського. Зараз кандидатура Рашкована знову обговорюється як компромісна між Юрієм Вітренком та Олексієм Гончаруком. Чи очолить він уряд, наразі невідомо.

Міністром фінансів, швидше за все, залишиться Оксана Маркарова. Вона влаштовує міжнародних кредиторів України, а також не дратує Ігоря Коломойського і Віктора Пінчука – основних спонсорів команди Зеленського. Її досягненням вважають утримання і зміцнення курсу гривні цього літа. Хоча насправді валюта зміцнилася завдяки світовому зростанню цін на сталь, ЗРС та зерно протягом останніх двох місяціві. А також в наслідок зниження цін на нафту.

Найбільш ймовірна кандидатура міністра економіки – Тимофій Милованов. Прихильники реформ вважають його прозахідним кандидатом. А ось підприємці поки що побоюються, що Милованов повторить долю свого колеги Павла Шеремети, який запам'ятався як міністр економіки, здатний на численні промови, але не здатний на реальні справи, не здатний подолати неймовірний опір системи. Нагадаємо, що Милованов очолює Київську школу економіки ( KSE), а Шеремета працював у Киево-Могилянській бізнес-школі (KMBS).

Міністерство охорони здоров'я очолить Олег Петренко. Це молодий чиновник з команди Уляни Супрун, який продовжить її реформи. Очікувати зміни нинішнього курсу при ньому не варто.

Міненерго очолить Всеволод Ковальчук – гроза ДТЕК Ріната Ахметова. Він потрібен Коломойському у якості тарану для майбутньої війни з мішенню номер один. Ковальчук раніше активно виступав проти реформи ринку електроенергії, що вигідна Ахметову, але вкрай невигідна для феросплавного бізнесу Коломойського.

Частину міністерств буде ліквідовано, зокрема Мінагрополітики.

Найближчим часом ми розповімо про те, хто очолить Мін'юст, Мінінфраструктури та Мінистерство регіонального розвитку.

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]
Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter Cmd + Enter Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини