Facebook Pixel

Бізнес-акваріум: газ, земля і Рада

Олег Гавриш
перший заступник головного редактора The Page

Як завжди, хочу повідомити вам неофіційні новини та версії, які стосуються відомих і прихованих подій в українському корпоративному світі, у бізнес-середовищі, у нашому акваріумі. Тут усі про всіх усе знають, іноді більше, ніж хотілося б.

Як розповіло The Page джерело в «Нафтогазі», за останні два місяці в Україні кількість промислових споживачів газу в компанії скоротилася на третину.

Quote«Якщо так піде й далі, до кінця року продаж газу промисловим споживачам впаде наполовину», — пояснив співрозмовник видання.

За його словами, вартість природного газу для промисловості прив'язана до спотових цін. Тому індустріальні споживачі змушені купувати газ за фантастичною ціною — $1,5 тис. Це вже призводить до скорочення обсягу закупівель.

Telegram Logo

І якщо в країнах Євросоюзу діють довгострокові контракти, за якими газ промисловим підприємствам продається за $200 — 300 за тис. куб. м, то в Україні подібної системи немає. Прив'язка цін на газ до споту призводить до різкого подорожчання палива і, як наслідок, зупинення підприємств.

Через падіння споживання газу імпортери різко знизили його купівлю за кордоном, що вплинуло на зміцнення національної валюти. Але це непогано. А от те, що промислові підприємства масово зупиняються через величезні ціни на паливо, призведе до падіння промислового виробництва та економічного зростання в IV кварталі.

Зростання цін на газ почалося через його подорожчання в ЄС, де вартість палива вперше в історії перевищила $1900 за тис. куб. м. Подорожчання спричинено штучним обмеженням постачання з боку «Газпрому», який у такий спосіб намагається домогтися дозволів на запуск «Північного потоку — 2» на вигідних для нього умовах.

Як розповіло джерело в МінАПК, запуск ринку землі поки що не приніс очікуваного результату. Кількість пропозицій про купівлю в багато разів перевищує кількість пропозицій про продаж. У підсумку ринок практично мертвий. Водночас ціни ніхто підвищувати не хоче.

Quote«Пайовики здебільшого хочуть $3 — 5 тисяч за гектар, тоді як платити за нього готові до $2 тисяч. Ситуація ускладнюється тим, що, згідно з договорами оренди, власник паїв має погодити продаж ділянки з орендарем, оскільки в нього переважне право викупу, — розповіло джерело в міністерстві. — Водночас викупити землю орендар не може, оскільки юрособам не можна її купувати. Поки що в наявності юридична колізія. Агрохолдинги користуються цим і дозволяють продавати ділянки принаймні на умовах збереження договорів оренди з ними. Як максимум вони прагнуть до того, щоб продати ділянки своїм же співробітникам».

За словами джерела в партії «Голос», шоумен Сергій Притула, який вийшов із неї, зараз активно набирає команду для нової політсили. Основний спонсор Притули — олігарх Віталій Хомутиннік, який доводиться йому родичем. З-поміж спонсорів Притули також Томаш Фіала — власник інвесткомпанії Dragon Capital. Ще одну політсилу намагається створити Дмитро Разумков, який веде переговори з лояльними до нього депутатами, зокрема головою комітету Верховної Ради з питань економічної політики Дмитром Наталухою, який відмовився голосувати за його відставку.

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Коментарі

Всі новини