7 листопада і Зеленський. Що ріднить президента з Володимиром Леніним

Олег Гавриш
Олег Гавриш
перший заступник головного редактора The Page

Сьогодні 7 листопада. День, коли в Петрограді у 1917 році стався переворот, внаслідок якого до влади прийшли більшовики. Формально тоді Петроград був столицею країни, в яку входила Україна. Четвертий Універсал, який оголосив Україну незалежною, з'явився тільки в січні 1918 року. За пару днів до окупації Києва більшовиками.

Буквально через пару років більшовикам вдалося знищити українську державу, а потім розв'язати небачені досі репресії проти українського селянства (Голодомор), інтелігенції (Розстріляне Відродження) і будь-яких здорових сил (сталінські репресії, боротьба з УПА).

СРСР, держава створена більшовиками, зрештою розпалося, передусім через неефективність планової економіки, сировинного і неефективного експорту та відсутності приватної ініціативи. Свою роль зіграла і сама система влади, яка спиралася на тимчасових правителів, які з'їдали самі себе.

Новий уряд, зокрема прем'єр-міністра Олексія Гончарука виглядає повною протилежністю радянській парадигмі. Молоді, бадьорі капіталісти, які виросли на західних цінностях, Гончарук і його команда, здавалося б, несуть принципово іншу картину світу.

На жаль, цього не можна сказати про оточення президента Володимира Зеленського і тих, хто впливає на нього. Тут ми можемо побачити великий набір штампів, ідей та уявлень із радянського минулого, у яких не має нічого спільного із капіталізмом. Перерахуймо принаймні чотири з них, щоб вам легше було зрозуміти, чому радянська влада ближче, ніж вам здається. І що Олексію Гончаруку доводиться працювати в не надто простих умовах.

  1. Найбільша кількість неадекватних, прорадянських ініціатив пропонується головою комітету Верховної Ради з фінансів, бюджету і податкової діяльності Данилом Гетманцевим. Приклад – закон про введення регулювання націнки при торгівлі тютюном. Одна з ключових особливостей радянської планової економіки – обмеження рентабельності і націнок, які встановлювали навіть не на приватні, а на державні підприємства.
  2. Позиція підприємця Ігоря Коломойського. Погляди бізнесмена, який найбільше зробив для приходу Володимира Зеленського до влади, аж ніяк не капіталістичні, а скоріше з радянського минулого. Як розповів Коломойський The Page, найбільш зрозумілий йому український політик – соціалістка Юлія Тимошенко. Бізнесмен проти запровадження ліберального ринку землі, продажу більшості держпідприємств, які він називає стратегічними. Часто у своїх висловлюваннях він посилається на радянську спадщину і ментально СРСР, на жаль, сформував його світогляд.
  3. Ідея про необхідність взяти під контроль роботу фізичних осіб підприємців. А якщо точніше, максимально вихолостити і знищити пільги для ФОПів. Її навіть підтримує чимало членів прогресивної частини команди Зеленського. В тому числі й урядовців. Зрозуміло, що все це відбувається в рамках програми виведення доходів бізнесменів з тіні. Інше питання, що ми маємо ситуацію, коли разом із водою можуть виплеснути дитину. Тому що середній і дрібний бізнес не проживе без податкових пільг. А ті, хто йшов від податків з їх використанням, знайдуть інші інструменти щоб дурити державу.
  4. Одна з головних рис, яка ріднить нас із радянською владою – надзвичайний вплив силовиків на економіку. В СРСР з часів Брежнєва владу захопило КДБ, яке в результаті довело країну до розпаду своїми авантюрами і спробою підморозити систему. В Україні система — це прокуратура, суди, МВС, податкова, митниця і найголовніше — СБУ. Лише ті люди, у яких є дах, зв'язки, вплив у цих структурах, можуть успішно робити бізнес. Це досконалий пережиток радянської влади. Ніхто з можновладців не може зрозуміти, що неможливо побудувати нову країну, не зламавши ці органи. Принаймні, не обмеживши їх вплив на владу і бізнес. По-хорошому всю цю камарилью потрібно розігнати. Тільки так ми зможемо змінити владу.

Радянська влада – прокляття цієї країни. Прокляття, яке лікується тільки покаянням. А покаяння означає розворот на 180 градусів.

7 листопада хороший день подумати про це. Найкращий, можна сказати.

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини