Зупинення «Північного потоку — 2»: отруєння Навального обійдеться Росії в $50 млрд

Укладання газопроводу в територіальних водах Німеччини. Фото: gazprom.ru

Укладання газопроводу в територіальних водах Німеччини. Фото: gazprom.ru

Отруєння й госпіталізація Олексія Навального стали спусковим гачком для відмови ФРН від проєкту «Північний потік — 2». Канцлерка країни Ангела Меркель була однією із затятих прихильниць добудови російського газопровідного проєкту. Однак історія з відомим опозиціонером похитнула навіть її впевненість. Канцлерку вже підтримав президент США Дональд Трамп — перевиробництво СПГ змушує американців шукати нові ринки збуту, і ЄС у цьому питанні є ласим шматочком для будь-якого гравця.

Характеристика проєкту

«Північний потік — 2» — це консорціум «Газпрому» та низки західних енергетичних компаній, як-от BASF через дочку Wintershall Dea, Uniper, Engie, OMV і Shell.

Дві труби в складі «Північного потоку — 2» мають сумарну потужність 55 млрд кубометрів газу на рік. Маршрут протяжністю 1234 км цілком проходить дном Балтійського моря й майже повторює проходження труб «Північного потоку». Точка входу труби розташовується в передмісті німецького Грайфсвальда, звідки газ має йти наземним продовженням EUGAL.

Telegram Logo

Пряме трубопровідне з'єднання між Росією та ФРН різко здешевлює вартість ресурсу. Це відбувається завдяки значно коротшому маршруту, ніж сушею, а також усуненню необхідності проходження кордонів і пов'язаних із цим митних процедур.

Геополітичний підтекст

Загальна проєктна потужність «Північного потоку — 2» та його близнюка «Північного потоку» становить 110 млрд куб. м газу на рік. Це дає змогу Росії повністю відмовитися від наземних газопроводів «Союз», «Прогрес», «Уренгой — Помари — Ужгород», що проходять через Україну, а також від труби «Ямал — Європа», яка пролягає територією Білорусі та Польщі.

Google News Logo Підписуйтесь на нас в Google News!

Ціна питання

Заявлена вартість проєкту «Північний потік — 2» — 9,5 млрд євро. Однак насправді його вартість набагато вище. Сам «Північний потік — 2» — це тільки підводна частина маршруту. Але з півострова Ямал газ потрібно доставити до Усть-Луги на Балтиці. Заради цього було розпочато будівництво нової труби з Ямалу до Торжка. Та й землями ФРН газ теж піде іншою трубопровідною системою під назвою EUGAL.

За оцінкою незалежного аналітика нафтогазового сектору Михайла Крутіхіна, загальна вартість усіх витрат на обидва «Північні потоки» з наземними відгалуженнями може досягти $90 — 100 млрд.

До цього рахунку входить будівництво газотранспортного коридору Ямал — Торжок вартістю $70 — 80 млрд для обох потоків і сам «Північний потік — 2» вартістю приблизно $10 млрд. З огляду на те, що потужність обох потоків є однаковою, загальні витрати на другий потік можуть скласти $45 — 50 млрд.

Несподіваний поворот

З огляду на велику залученість у проєкт західних компаній Німеччина послідовно обстоювала добудову труби на тлі регулярних звинувачень із боку адміністрації Дональда Трампа. До того ж німецький інтерес полягає в тому, що запуск «Північного потоку — 2» дає змогу ФРН стати своєрідним розподільником газу з-поміж держав Центральної Європи. На цьому також можна непогано заробити.

Однак учора канцлерка ФРН Ангела Меркель пов'язала подальшу долю проєкту з розслідуванням отруєння Навального російською владою. Реакція з-за океану не забарилася. Президент США Дональд Трамп того ж дня заявив, що підтримує ідею щодо відмови від «Північного потоку — 2» після інциденту з отруєнням Олексія Навального.

Трамп і до історії з Навальним виступав різко проти російсько-німецького газопроводу, оскільки Німеччина буде платити Росії мільярди доларів. А водночас США повинні будуть і далі захищати Німеччину від Росії в рамках НАТО.

Конфігурація, що складається, майже повністю руйнує ідею добудови трубопроводу. Зрештою спочатку економічно вигідний проєкт згодом перетворився для російського керівництва на іміджевий. А зараз взагалі ризикує обернутися збитками в десятки мільярдів доларів США.

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини