Як безкоштовно зробити тест на коронавірус

Структура матеріалу
Як зробити безплатний тест на коронавірус в Україні. Фото: Flickr

Як зробити безплатний тест на коронавірус в Україні. Фото: Flickr

Кількість хворих на коронавірус в Україні щодня зростає. Прогнозують, що до кінця вересня кількість хворих на COVID-19 щодня становитиме 3 тис. осіб. The Page розбиралося, як безкоштовно зробити тест на коронавірус, до кого звертатися і як відбувається ПЛР-тестування.

1

Кому роблять безкоштовний тест на коронавірус?

Безкоштовний ПЛР-тест на коронавірус можуть зробити пацієнтам, які відповідають визначенню підозрілого або вірогідного випадку захворювання на COVID-19. Йдеться про яскраво виражені симптоми гострої респіраторної інфекції (ГРВІ), вірусної пневмонії або важкого гострого респіраторного синдрому (ВГРС). Тобто якщо в пацієнта кашель, температура й задишка – це прямий шлях до безкоштовного тесту.

Telegram Logo

Члени сім'ї та контактні особи пацієнта з підозрою на коронавірус можуть зробити тест безкоштовно тільки в разі наявності симптомів COVID-19. Якщо симптомів немає, то й підстав робити тест немає. У такому разі за бажання тест на коронавірус можна зробити в приватній лабораторії за гроші.

Утім, безоплатні тести раз на 14 днів роблять медпрацівникам, які працюють із пацієнтами з COVID-19, а також працівникам Нацполіції та Нацгвардії, які контактують із великою кількістю людей — теж раз на 14 днів.

Google News Logo Підписуйтесь на нас в Google News!

Важливо: пацієнти, які йдуть на планову госпіталізацію без симптомів коронавірусу, не зобов'язані робити ПЛР-тест. У цьому разі досить зробити ІФА-тест.

2

Як безкоштовно зробити тест на коронавірус?

Пацієнту з підозрою на коронавірус необхідно зв'язатися зі своїм сімейним лікарем. Його номер телефону є в декларації, на сайті лікарні або в реєстратурі. Важливо: потрібно не йти на прийом, а саме зателефонувати. Лікар дізнається про симптоми й ухвалить рішення про направлення мобільної бригади для проведення ПЛР-тесту.

Якщо до лікаря додзвонитися не вдалося, а в пацієнта висока температура 38-38,5 – потрібно викликати «швидку» за номером 103. Медпрацівники оцінять стан хворого і визначать, чи є необхідність у госпіталізації. Якщо госпіталізувати пацієнта не треба, медпрацівники запропонують звернутися до сімейного лікаря. Потім за потребою до пацієнта можуть направити медпрацівника для проведення ПЛР-тесту.

Якщо немає високої температури й немає сімейного лікаря – саме час підписати декларацію. Це теж можна зробити в телефонному режимі: у реєстратурі потрібної лікарні розкажуть, як підписати декларацію з лікарем, якщо є симптоми коронавірусу. Також можна звернутися на гарячу лінію Національної служби здоров'я – 1677. За цим номером можна дізнатися, як вибрати лікаря або повідомити про порушення прав пацієнта.

Якщо в пацієнта є підозра на коронавірус, виражені симптоми й висока температура, але «швидка» відмовилася приїжджати за викликом, можна звернутися на урядову гарячу лінію — 1545.

Важливо: просто прийти до лікарні та попросити зробити безкоштовний ПЛР-тест не можна. Рішення про безплатне тестування ухвалює сімейний лікар.

3

Як роблять безкоштовний ПЛР-тест на коронавірус?

Якщо сімейний лікар ухвалив рішення про направлення на ПЛР-тестування, додому до пацієнта направлять мобільну бригаду, щоби взяти мазки для тесту. Незадовго до приїзду пацієнта попередять про це, попросять вийти на вулицю й чекати на приїзд бригади.

Бригада – це машина «швидкої допомоги» з водієм і двома медпрацівниками в захисних костюмах. Пацієнт зайде в машину, у нього уточнять прізвище й симптоми, візьмуть мазки з носа та горла й повідомлять, скільки чекати результатів тесту. Іноді через високу завантаженість у лабораторіях пацієнт може дізнатися результат упродовж 10 днів, але частіше все роблять оперативніше.

Результати тесту будуть у сімейного лікаря, який повідомить їх пацієнтові в телефонному режимі й ухвалить рішення про його подальше лікування.

4

Які є тести на коронавірус?

Є три види тестів на коронавірус: експрес-тести, тести полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) і тести імуноферментного аналізу (ІФА).

  • Експрес-тест

Експрес-тест вважається не зовсім точним. Він показує наявність антитіл у крові, а не наявність самого вірусу. Антитіла в організмі виробляються не з першого дня хвороби, а на 5-7 день.

Експрес-тест можна зробити за направленням сімейного лікаря безплатно. У пацієнта беруть кров із пальця, і результат стає відомий уже через 5-10 хвилин. Якщо в пацієнта ствердний експрес-тест на коронавірус, його результати однаково потрібно підкріпити ПЛР-тестом.

  • ПЛР-тест

ПЛР-тест на коронавірус вважається найточнішим. Він може виявити коронавірус у перші дні зараження ще до появи симптомів. Але найправдивіші результати тест показує із 7 до 14 дня захворювання. Для ПЛР-тесту в пацієнта беруть мазок із носа й горла.

Іноді ПЛР-тестування показує неправдивий результат. На результат тесту впливає підготовка до тесту, час забору матеріалу, техніка й матеріал. Крім того, у лабораторії можуть неправильно зберігати матеріал пацієнта, через що тест виявиться псевдонегативним.

  • ІФА-тест

Такий тест визначає наявність захисних антитіл до COVID-19, які утворюються в організмі після проникнення вірусу. Антитіла IgM підтвердять гостру стадію захворювання. Антитіла IgG покажуть, чи хворіла людина на коронавірус у минулому.

Такий тест роблять із допомогою забору крові з вени. За наявності ствердного результату ІФА-тесту рекомендується додатково провести ПЛР-тестування.

5

Що робити, якщо є симптоми коронавірусу, але сімейний лікар не направив на ПЛР-тест?

За даними НСЗУ, алгоритм дій людини в разі появи в неї симптомів COVID-19, як-от лихоманка, кашель, задишка, утруднене дихання, такий: зателефонувати лікарю, з яким укладено декларацію (йти до лікаря на прийом не треба). За необхідності лікар направить мобільну бригаду для забору аналізів для тестування на COVID-19. Пацієнт не має самостійно шукати, де пройти тестування, і самостійно йти до лабораторії — мобільна бригада зобов'язана приїхати до нього додому.

У разі якщо в пацієнта немає укладеної декларації з лікарем первинної ланки або лікар відмовив у виклику мобільної бригади попри наявність симптомів, у НСЗУ радять зателефонувати на регіональну телефонну гарячу лінію з питань COVID-19. Тоді бригаду викличе диспетчер обласної гарячої лінії.

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини