«Я — банкрут. Що робити?» Інструкція з банкрутства компаній, ФОПів і фізосіб

Структура матеріалу
Інструкція з банкрутства компаній, ФОПів і фізосіб. Фото: unsplash

Інструкція з банкрутства компаній, ФОПів і фізосіб. Фото: unsplash

Усе більше компаній по всьому світу і в Україні підходять до точки неповернення, не останню роль у наближенні якої зіграла пандемія коронавірусу. І якщо власники не зможуть перебудуватися під нові реалії або знайти кошти, аби залишитися на плаву, — їм доведеться оголошувати себе банкрутами. А слідом за ними можуть потягнутися і фізособи, які втратили роботу, а відповідно, і свій дохід.

The Page спільно з членом правління Асоціації правників України та одним з розробників Кодексу з процедур банкрутства Юліаном Хорунжим підготували інструкцію з питань банкрутства фізосіб, юросіб і ФОПів в Україні.

Матеріали блоку «банкрутство»

1

Що таке банкрутство та які є види?

IMG_0518-r0.JPG

До банкрутства призводить нездатність людини або компанії розрахуватися за боргами або сплачувати податки. Як би не було важко визнавати, що твій човен тоне, залатати пробоїни виходить далеко не завжди. У цьому випадку фактично єдиним рятівним кругом стане банкрутство — по суті, єдиний легальний спосіб вийти з бізнесу без особливих втрат. 2019 року оголошувати себе банкрутами в Україні отримали можливість і фізичні особи.

В Україні є три основні види банкрутства:

Telegram Logo
 • корпоративне — тобто юридичних осіб (за виключенням банків і деяких інших підприємств);
 • фізичних осіб (зокрема і ФОПів);
 • неплатоспроможність банків – виведення з ринку.

Перші два регулюються Кодексом з процедур банкрутства. Останнє – законом «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Google News Logo Підписуйтесь на нас в Google News!

2

Навіщо потрібно банкрутство?

img-0513.PNG
 • Однозначним плюсом банкрутства є мораторій на виплату боргів. Він дає законну можливість не сплачувати гроші, зупиняє нарахування відсотків та штрафних санкцій тощо. За цей час боржник може «перевести дух» та спробувати все ж таки домовитися з кредиторами щодо реструктуризації заборгованості.
 • У власників бізнесу залишається можливість викупити власні активи на аукціоні та перезапустити свою справу, а у фізичних осіб-боржників – списати наявну заборгованість та розпочати «нове життя».
 • У разі банкрутства кредитори хоча і отримують кошти, проте, ймовірно, в меншому розмірі і значно пізніше, ніж це могло б відбутися шляхом мирного врегулювання проблеми.
3

Що може піти не так в разі банкрутства?

img-0514.JPG

Передусім варто використовувати всі наявні механізми позасудового врегулювання: переговори, фінансову реструктуризацію або санацію. А от думати про ліквідаційну процедуру та продаж усього майна на аукціоні слід в останню чергу — ця процедура може принести достатньо сюрпризів.

У більшості випадків боржники та кредитори вдаються до банкрутства, коли використано всі інші можливості врегулювання заборгованості, а домовитися не вдалося. Це призводить до конфлікту між ними. І тоді боржники планують викупити своє ж майно за заниженою вартістю — для цього вони «готують» дружніх до себе кредиторів, аби контролювати процедуру банкрутства.

«Недружні» кредитори (а це переважно банки), маючи неабиякий досвід у справах про банкрутство, намагаються активно протидіяти цьому. Вони вдаються фактично до всіх способів: це й процесуальні диверсії, й піар-кампанії, й відкриття кримінальних проваджень, і знищення чи пошкодження майна тощо. Усе це значно збільшує бюджети на процедуру банкрутства.

Кредитори мають широкий інструментарій для захисту своїх прав та інтересів. Тому, готуючись до банкрутства, важливо враховувати це і тверезо оцінювати вартість власних активів. До того ж їхня ціна при банкрутстві майже завжди є нижчою, ніж в разі продажу в звичайному режимі. Утім, і кредитори отримають менше коштів, до того ж зі значною затримкою.

4

Скільки коштує банкрутство?

img-0516.JPG

Задоволення не з дешевих. Ціна банкрутства – доволі неоднозначний термін, бо має багато складових.

Вартість банкрутства для юросіб

 • обов’язкові платежі (понад 60 тис. грн): зарплата арбітражного керуючого (понад 42 тис. грн), судовий збір (21 тис. грн), заява кредитора (4 тис. грн), а також інші можливі платні судові послуги – апеляція, касація тощо. Однак це не основні затрати, які впливають на ціну банкрутства. Ба більше, вартість судових процесів у процедурах банкрутства є значно нижчою за звичайні позовні провадження;
 • основні затрати в разі банкрутства — опосередковані. Це оплата роботи юристів, аудиторів, оцінщиків, організатора аукціону, охорона майна. Про вартість процедури в Україні красномовно свідчать дані рейтингу Doing Business. Рівень відшкодування вимог кредиторів становить 9% (середньоєвропейське значення – 38,5%). Вартість процедури – 40,5% вартості майна боржника (середньоєвропейське значення – 13,3%).

Вартість банкрутства для фізичних осіб та ФОПів

 • вартість процедури – нижча, ніж для юросіб. Передусім через набагато простіший процес банкрутства;
 • вартість відкриття провадження становить орієнтовно 30 тис. грн (зарплата арбітражного керуючого). Звісно, від послуг юриста боржнику відмовитися навряд чи вдасться, однак правнича допомога необхідна переважно лише на стадії підготовки звернення до суду. Та й вартість цих і супутніх послуг нижча.
5

Скільки триває процедура банкрутства?

img-0517.JPG

Для фізичних осіб та ФОПів

 • 7-8 місяців — якщо фізособа зайде в процедуру погашення боргів;
 • до 5 років — якщо йдеться про реструктуризацію;
 • до 15 років — якщо йдеться про іпотечні кредити.

Для юридичних осіб

Тут тривалість процедури залежить від багатьох факторів: наявності конфліктів між боржником, кредитором та арбітражним керуючим, кількості кредиторів, якості активів, процесуальних зловживань сторін (затягування процесу). Також впливає вибір процедури банкрутства — санація чи ліквідація.

 • від 7-8 міс до декількох років — у разі ліквідаційної процедури;
 • близько 5 років — якщо застосовується санація.
6

Які борги не списуються в разі банкрутства?

img-0519.PNG

Для фізичних осіб та ФОПів

За всі списані борги доведеться сплатити податок на доходи фізосіб. Не підлягають списанню:

 • відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю фізичної особи;
 • сплата аліментів;
 • виконання інших вимог, які нерозривно пов’язані з особистістю фізичної особи.

Для юридичних осіб

Деякі особливості можна зрозуміти лише в разі вибору процедури списання боргів:

 • санація (реструктуризація боргів) – за згодою кредиторів та суду можуть бути списані майже всі борги. Однак за це доведеться сплатити податок на прибуток.
 • ліквідація (погашення боргів) — припиняються всі зобов’язання боржника, щоправда, й юридична особа ліквідується та виключається з реєстру. Таке списання є необхідним передусім для контрагентів банкрута.
7

Виплата заборгованості по зарплаті в разі банкрутства

img-0520.PNG

Заробітна плата в разі банкрутства компанії виплачується першочергово. Вона не підпадає під мораторій на виплату боргів. Працівники можуть не звертатися з вимогами виплатити зарплату – суд їх враховує самостійно.

8

Фіктивне банкрутство

img-0521.PNG

Наразі подання свідомо неправдивої інформації декриміналізоване. За це встановлено лише адміністративну відповідальність. Але й за весь час існування статті у Кримінальному кодексі судових вироків за нею не було.

Утім, розповсюджена трохи інша практика – доведення до банкрутства. Явною ознакою цього є «розпродаж» активів власником. Він може продавати їх за заниженими цінами або «дарувати». Також власник може отримувати дорогі позики від пов’язаних компаній. Але за це передбачена кримінальна відповідальність. Якщо власника або менеджерів розкриють, вони будуть зобов’язані погасити всі борги.

9

Як врятувати компанію від банкрутства?

img-0515.JPG

Перший крок — комунікація з кредиторами. Якщо сторони підходять до вирішення питань адекватно, то вони (передусім кредитори) повинні розуміти, що судові процедури – це дорого і довго. Продаж майна в разі банкрутства – це невигідно для кредитора (виконавчий збір, витрати на процедуру банкрутства, плата організатору аукціону). Продаж майна, як правило, відбувається за цінами, нижче ринкових, і це теж дуже тривалий процес. Зрештою кредитор отримає менше грошей, і відбудеться це не скоро.

Якщо комунікація не вдається, то варто пам’ятати про позасудові механізми врегулювання. Це фінансова реструктуризація та санація боржника.

10

Які відмінності банкрутства юрособи, фізособи та ФОПа?

img-0522.JPG

Загалом процедури банкрутств є достатньо схожими. Утім, є й особливості:

 • процедури неплатоспроможності ФОПа та фізособи є ідентичними. За цивільним законодавством ФОП відповідає за свої зобов’язання усім майном, що належить фізособі;
 • справу про неплатоспроможність фізичної особи, на відміну від юрособи, може бути відкрито лише за заявою боржника. Щодо підприємств процедуру можуть розпочати і кредитори;
 • «стадії» процедури банкрутства. Для юридичних осіб: розпорядження майном боржника, санація та ліквідація. А у справі про неплатоспроможність фізичної особи: реструктуризація боргів та їх погашення (визнання фізособи банкрутом). У процедурах банкрутства фізичних осіб основний акцент стоїть саме на реструктуризації боргів. У корпоративному банкрутстві, де з набранням чинності новим Кодексом з процедур банкрутства акценти дещо змістилися у бік санації, ліквідація залишається превалюючою;
 • банкрутство фізособи вимагає від боржника абсолютної чесності щодо розкриття інформації про свій майновий стан. В іншому разі суд може закрити справу. В разі банкрутства юридичних осіб таких умов немає – пошуком активів займаються арбітражний керуючий та кредитори;
 • банкрутство фізособи є дешевшим та простішим, а участь арбітражного керуючого є обов’язковою лише до затвердження плану реструктуризації або в процедурі погашення боргів. Утім, процедура неплатоспроможності фізособи є тривалішою за банкрутство юрособи. Для громадян вона може тривати від 5 до 15 років.
11

Як оформити банкрутство фізичних осіб та ФОПів: документи, алгоритм дій

img-0523.JPG
 • Документи: підтвердження неплатоспроможності чи її загрози, інформація про всі активи та пасиви боржника, чек про авансування винагороди арбітражного керуючого, декларація про майновий стан та проєкт плану реструктуризації боргів.
 • Лише боржник може подати заяву про відкриття справи про банкрутство. Вона подається до господарського суду за місцем знаходження. Боржник зобов’язаний авансувати «зарплату» арбітражного керуючого за три місяці (орієнтовно 30 тис. грн), однак судовий збір він не сплачує.
 • Під час відкриття справи боржник подає декларацію про майновий стан. У разі її недостовірності (приховування активів, переписування майна на інших членів сім’ї) суд закриває справу. У цьому разі боржник втрачає доступ до реструктуризації боргів і можливості їх прощення.
 • Суд призначає арбітражного керуючого випадковим автоматичним відбором. У боржника є 120 днів, впродовж яких діє мораторій на виплату боргів (суд розглядає вимоги кредиторів протягом 60 днів з моменту відкриття провадження). Мораторій не поширюється на зобов’язання виплачувати аліменти. C може обмежити фізичну особу щодо розпорядження своїм майном. Наприклад, передати речі на зберігання, заборонити вчиняти окремі правочини або накласти арешт на майно.
 • Протягом 120 днів з моменту відкриття справи про банкрутство боржник та арбітражний керуючий зобов’язані розробити план реструктуризації та узгодити його з кредиторами. Цей план за своєю суттю є «сімейним бюджетом» боржника: які кошти залишаються в нього, а скільки йде на погашення боргів. План також містить умови прощення, списання та розстрочки боргів. Наприклад, податковий борг старший за три роки списується. А заборгованість з виплати аліментів, ЄСВ та відшкодування шкоди життю та здоров’ю третіх осіб реструктуризації не підлягає.
 • План розстрочки затверджується на 5 років. Але якщо реструктуризується кредит на житло, — на 10 років. На певних умовах строк може бути продовжено.
 • Отримані від продажу кошти спрямовуються на погашення — суд звільняє боржника від боргів.

Обмеження в процедурі банкрутства фізосіб та ФОПів

В Україні вони є максимально поблажливими для боржника у порівнянні з аналогічним законодавством сусідніх країн та Європи.

 • Справу про банкрутство не може бути відкрито щодо боржника, який притягався до кримінальної та адміністративної відповідальності за неправомірні дії, пов’язані з неплатоспроможністю. Або якщо протягом останніх 5 років ця особа вже визнавалася банкрутом.
 • При укладанні різного роду правочинів фізособа повинна повідомляти, що вона визнавалася банкрутом.
 • У разі невиконання плану реструктуризації або непогодження з ним кредиторів суд визнає фізособу банкрутом і вводить процедуру погашення боргів. Але деяке майно не може бути продане — квартира до 60 кв. м (або житлова площа 13,65 кв. м на кожного члена сім’ї) чи будинок не більше 120 кв. м, що не є під іпотекою.
12

Процедура банкрутства юридичних осіб: алгоритм дій, документи

img-0524.JPG
 • Документи: підтвердження неплатоспроможності чи її загрози, інформація про всі активи та пасиви боржника, чек про авансування винагороди арбітражного керуючого.
 • Справу про банкрутство може бути відкрито як за заявою боржника, так і за заявою кредитора. Боржник зобов’язаний звернутися до суду в разі неплатоспроможності. Заява подається до господарського суду за місцем знаходження. Заявник має авансувати зарплату арбітражному керуючому за три місяці та сплатити судовий збір.
 • Далі суд призначає арбітражного керуючого автоматизованим випадковим відбором і вводить мораторій на виплату практично всіх боргів. Кредитори подають свої вимоги протягом 30 днів, які суд розглядає три місяці. Арбітражний керуючий складає реєстр вимог.
 • Далі арбітражний керуючий, кредитори та боржник повинні розробити план санації (заходи щодо відновлення платоспроможності). В іншому разі боржник визнається банкрутом. Санація може бути декількох видів: мирова угода, залучення інвестора, заміщення активів, продаж майна або його частини, реструктуризація заборгованості.
 • Якщо кредитори та боржник не досягли згоди щодо санації, починається ліквідація. Усе майно боржника йде на продаж у системі ProZorro.Продажі.

Обмеження в процедурі банкрутства юросіб

 • У разі протидії керівника компанії-банкрута арбітражному керуючому його можуть відсторонити, а його обов’язки покласти на розпорядника майна.
 • Якщо банкрутство стало наслідком умисних дій керівника чи власників компанії (фіктивне банкрутство), на них можуть покласти додаткову відповідальність за боргами юрособи.

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини