Вакцина проти коронавірусу Pfizer/BioNTech: ціна, ефективність, протипоказання та побічні ефекти

Структура матеріалу
Вакцина від коронавірусу Pfizer/BioNTech. Фото: Facebook/Pfizer

Вакцина від коронавірусу Pfizer/BioNTech. Фото: Facebook/Pfizer

Україна вже зареєструвала вакцину проти коронавірусу американсько-німецького виробництва Pfizer/BioNTech. Очікується, що вона прибуде в країну вже у лютому 2021 року. The Page зібрало інформацію про те, які у неї переваги, побічні ефекти й особливості.

Цикл публікацій про вакцини від коронавірусу від The Page:

1

Вакцина проти коронавірусу Pfizer: склад

Офіційна назва вакцини – тозінамеран або BNT162b2. До складу вакцини Pfizer/BioNTech входять наступні інгредієнти: мРНК, ліпіди ((4-гідроксібутіл) Азанде) біс (гексан-6,1-дііл) біс (2 гексілдеканоат), 2 [(поліетиленгліколь) -2000] -N, N -дітетрадецілацетамід, 1,2- дістеароіл-sn-гліцеро-3-фосфохолін і холестерин), хлорид калію, одноосновний фосфат калію, хлорид натрію, дигідрат двоосновний фосфату натрію і сахароза.

Вакцина працює за допомогою технології, яку розробляли кілька десятиліть. Основна її складова – молекула матричної РНК. У ній записана інформація про збудник вірусу COVID-19 – SARS-CoV-2. Молекула потрапляє до клітини людини, білок синтезується і тіло дає імунну відповідь. Важливо: вакцина Pfizer/BioNTech не містить сам вірус SARS-CoV-2, і відповідно вакцина не зможе викликати захворювання COVID-19.

Telegram Logo

Зберігається вакцина при температурі -70° C, після доставки в центр вакцинації її потрібно буде розморозити і використовувати протягом п'яти днів. Для транспортування вакцини, Pfizer розробив коробку з сухим льодом і GPS-трекером. До 5 тис. доз вакцини зможуть зберігатися протягом 10 днів, за умов правильної температури та закритої упаковки.

2

Ефективність вакцини

Згідно з дослідженнями виробників і Міністерства охорони здоров'я Ізраїлю, вакцина американсько-німецького виробництва Pfizer/BioNTech запобігає передачі коронавірусу на 89,4%. МОЗ Ізраїлю додав, що вакцина майже на 99% захищає від смерті, якщо людина, яку вакцинували раніше, захворіє на коронавірус.

Google News Logo Підписуйтесь на нас в Google News!

Вірогідність захворювання скорочується на 91,9% через тиждень після вакцинації і на 95,8% – на чотирнадцяту добу після другої дози; випадки захворювання з підвищенням температури та/або респіраторними симптомами скорочуються на 96,9% через тиждень, і 98% – на 14 день після другої дози; ймовірність госпіталізації скорочується – 95,6% і 98,9%, ймовірність важкої форми коронавірусу – на 96,4% і 99,2%, ймовірність смерті – на 94,5% і 98,9%.

Журнал The Lancet опублікував дослідження ізраїльського медичного центру Шиба. Згідно з його даними, ефективність вакцини після першої дози склала 85%, а ризик зараження знизився на 75%.

Раніше компанії оголосили, що за підсумками третьої фази клінічних випробувань ефективність вакцини досягла 90%, але її ефективності недостатньо для боротьби зі штамом коронавірусу з ПАР. Згідно зі звітом, експерти не виявили серйозних побоювань з приводу безпеки, пов'язаних із вакциною.

Журнал New England Journal of Medicine повідомив, що вакцина Pfizer/BioNTech на 92% ефективна для запобігання важких захворювань після введення двох доз, і на 62% – після першої. Передбачувана ефективність для запобігання смертельних випадків дорівнює 72%. Ще випробування свідчать, що препарат однаково ефективний як у людей старше 70 років, так і у молодих.

До слова, найбільш поширеним препаратом проти СOVID-19 в світі станом на середину лютого стала вакцина Pfizer/BioNTech. За даними Our World in Data, її використовують у 61 країні світу.

3

Показання та протипоказання до вакцинації препаратом Pfizer/BioNTech

FDA дозволило екстрене застосування вакцини Pfizer/BioNTech для осіб у віці 16 років і старше.

Не рекомендується за наявності поміченої раніше важкої алергічної реакції після попередньої дози цієї вакцини, або алергічної реакції на будь-які її інгредієнти.

Вакцинація Pfizer/BioNTech складається з двох етапів: першого щеплення і повторного через місяць для формування імунітету. Термін дії захисних властивостей вакцини проти COVID-19 зараз невідомий.

Разом з тим через недостатність даних ВООЗ не рекомендує проводити вакцинацію вагітних жінок. Якщо вагітні жінки неминуче піддаються високому ризику впливу (наприклад, медичні працівники), питання про вакцинацію може бути розглянуто під час обговорення з їхніми провайдерами медичних послуг. Якщо жінки-годувальниці належать до групи, яка рекомендована для вакцинації (наприклад, медичні працівники), їх можуть вакцинувати. Грудне вигодовування після вакцинації припиняти не потрібно.

Особи з імунодефіцитом, які входять в рекомендовану для вакцинації групу, можуть бути вакциновані – однак тільки за наявності можливостей – після отримання інформації та рекомендацій. Особи з ВІЛ-інфекцією можуть бути вакциновані. Під час клінічних випробувань були отримані обмежені дані щодо безпеки вакцини для ВІЛ-інфікованих осіб з добре контрольованою хворобою.

Якщо людина вже хворіла на COVID-19, її теж можуть вакцинувати.

«Людині, яка перехворіла на COVID-19, може бути рекомендовано пересунути щеплення на 6 місяців, але якщо у неї є бажання, і вона потрапила у пріоритетні групи, перенесена хвороба не є протипоказанням до вакцинації».

Віктор Ляшко

Віктор Ляшко

Головний санітарний лікар України

Після введення першої дози, людині повинні видати карту вакцинації, в якій буде вказана дата явки для отримання другої дози вакцини.

4

Вакцина Pfizer: побічні ефекти

Відомі побічні ефекти від вакцини Pfizer/BioNTech:

 • біль у місці ін'єкції;
 • втомлюваність;
 • головний біль;
 • м'язові болі;
 • озноб;
 • біль у суглобах;
 • підвищення температури тіла;
 • припухлість у місці ін'єкції;
 • почервоніння у місці ін'єкції;
 • нудота;
 • загальне нездужання;
 • збільшення лімфатичних вузлів (лімфаденопатія).

Існує незначна ймовірність того, що вакцина може викликати важку алергічну реакцію. Зазвичай вона виникає в інтервалі від декількох хвилин до однієї години після введення дози.

Ознаки важкої алергічної реакції можуть включати утруднене дихання, набряк обличчя і горла, прискорене серцебиття, рясну висипку по всьому тілу, запаморочення і слабкість.

У січні 2021 року не менше 23 осіб, яких прищепили від коронавірусу вакциною Pfizer/BioNTech, померли в Норвегії. За словами головного лікаря Норвезького агентства лікарських засобів Сигурда Хорті, звичайні симптоми, які викликає вакцина, такі як нудота і температура, могли призвести до смерті окремих людей старшого віку зі слабким здоров'ям. Дійсно, вакцинація у Норвегії почалася наприкінці грудня 2020 року. Першими в країні були щеплені мешканці будинку людей похилого віку в Осло.

5

Вакцина Pfizer/BioNTech в Україні

За даними МОЗ, в лютому 2021 року Україна отримає 117 тис. доз вакцини в рамках програми COVAX. Україна отримає допомогу від США і в транспортуванні і в зберіганні препарату від Pfizer/BioNTech. США планують надати Україні холодильники для зберігання вакцини. Поки що невідома точна кількість холодильників.

6

Ціна вакцини проти коронавірусу

У країнах ЄС вакцина Pfizer/BioNTech коштуватиме 15,5 євро (525,98 грн) за дозу. Повний курс обійдеться в 31 євро (1051,96 грн). Остаточна вартість залежить від розміру партії, яку замовить країна.

Нагадаємо: вакцинація в Україні буде безкоштовною, за рахунок держави, але при бажанні і достатній кількості вакцини, можна буде вакцинуватися раніше, ніж підійде черга, за свій рахунок.

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини