Facebook Pixel

«Уявіть, що більшість столиць Європи піде під воду». Інтерв'ю з почесним президентом Римського клубу

Фото: PG

Фото: PG

Екостійкість — головний тренд цього року. І, здається, ця мода надовго. Учені б'ють тривогу: глобальне потепління, зникнення видів рослин і тварин, забруднення атмосфери, проблеми світового океану — все це може призвести до того, що зникнуть цілі континенти. Як зміни клімату впливають на економіку і що робити, щоб зберегти природу, The Page розповів Ернст Ульріх фон Вайцзеккер, учасник Міжурядової групи Програми ООН з навколишнього середовища і почесний президент Римського клубу – своєрідного «мозкового центру», що об'єднує провідних вчених, політиків і фінансистів, які прогнозують світові процеси.

— Зараз екологія — це тема номер один у світі. Які проблеми в цій сфері ви б назвали основними і як вони впливають на економіку?

— Сьогодні наш світ прийнято називати «повним світом». Економіст Герман Дейлі, колишній фінансовий директор Світового банку, стверджував, що ми повинні розрізняти «порожній світ» і «повний світ». Саме «повний світ» так чи інакше руйнує природу. Я наведу приклад. Можна розрахувати вагу трьох хребетних на Землі: людей (ми ставимося до підтипу хребетних), худоби і диких тварин. Вгадайте, які результати? 30% загальної ваги на планеті складаємо ми, люди. Не слони, а всі люди. Слони, можливо, 0,5%. Худоба, яку ми вбиваємо та потім їмо, складає 67%, а це означає, що для диких тварин залишаються тільки три відсотки. Ви можете собі це уявити? Це неймовірно!

QuoteМедіа (переважно) розповідають про зміну клімату. Але є ще одна проблема — руйнування різноманітності форм життя. Це потрібно припиняти, інакше нічого не залишиться.

Людство руйнує природу. Це і є визначення «повного світу». Медіа (переважно) розповідають про зміну клімату, але є ще одна проблема — руйнування різноманітності форм життя. Що це означає для економіки? Економіку було винайдено давно і ось як: способом відібрання у природи всіх її цінностей і подальшим їх використанням, а також споживанням. Це потрібно припиняти, інакше нічого не залишиться. Так, ще залишається багато вугілля, але якщо ми його спалимо, то проблеми клімату тільки посиляться.

Telegram Logo

Ми повинні перейти на циклічну економіку — використовувати тільки те, що може бути використане повторно (з деякими винятками, звісно). Не можна по-старому просто витягати з природи ресурси, щоб задовольнити потреби людини. Шахтарські роботи потрібно припиняти. Це коротко про основну проблему.

Можна підійти до питання більш детально і поговорити про клімат. У нас було достатньо і дощів, і сонця, і рослин — все було добре. А зараз — різке збільшення температури по всьому світу. Цього літа в Південній Америці горіли ліси – тисячі квадратних кілометрів у вогні. Подібне відбувалося в Сибіру, а також у Канаді. Це викликано змінами клімату, які, в свою чергу, стали результатом людської діяльності. Фермери в Південній Америці просто спалили ліси, щоб звільнити місце для розміщення худоби.

Але ще більше насторожує те, що близько 7% результатів глобального потепління залишається в повітрі або на землі, а решта 93% йдуть в океани. Поки що найбільшу шкоду глобальне потепління завдає океанам. Уявіть, що це означає для льодів Гренландії або Антарктики. Просто уявіть, що лід Гренландії відколюється і йде в океан. Міста, як-от Санкт-Петербург, підуть під воду. Це більшість столиць Європи.

QuoteУявіть, якщо рівень води підніметься бодай на 5 метрів. У нас буде приблизно мільярд біженців.

В Азії ситуація ще гірша. Тут 50 міст-мільйонників, у деяких проживають 10 млн людей – наприклад, в Шанхаї. Всі ці міста розташовані на узбережжі. Уявіть, якщо рівень води підніметься бодай на 5 метрів. У нас буде приблизно мільярд біженців. Ми з політичної точки зору не зможемо розподілити таку кількість біженців. Кліматичні зміни стали однією з найважливіших проблем. Будапешт, Лондон, багато міст Німеччини оголосили про екстрену кліматичну ситуацію. Крім США. Президент цієї країни відмовляється вчитися. Він згодовує людям брехню і пишається цим. Це ж неймовірно!

— Згодна.

— Гаразд, я багато говорю, а ви мовчите.

— Наступне логічне питання: що робити?

— Існують три різні стратегії, які підсилюють одна одну. Перша полягає в заміні вугілля, нафти і газу відновлювальною енергією. Я був членом Парламенту, коли ми ініціювали тарифи, вигідні для виробників сонячної, вітряної, біомасовою та гідроенергією. Успіх був величезним. Спочатку у нас було 8% виробників водної енергії і 1% виробників сонячної та вітряної енергії. А зараз — 30%. І зростання триває. Це одна стратегія. Щоправда, зараз дуже багато петицій від розгніваних містян, які виступають проти додаткових вітрових електростанцій в Німеччині.

— Чому так?

— Їм не подобаються вітрогенератори – занадто багато шуму, псують пейзаж, гинуть птахи. Не знаю, що ще назвати. Що стосується цієї стратегії, то ми вже майже в кінці шляху. Щодо водної енергії – вже завершили побудову всіх установок у Європі (навряд чи тут можна знайти додаткове джерело енергії води). Поновлювані джерела енергії підтримують усі.

QuoteМоя сім'я живе в будинку, який навіть у найхолодніші зими не вимагає багато енергії. Утеплення запобігає витоку тепла, а вентиляція теплообміну підігріває свіже повітря. Це один з прикладів теплоефективності.

Друга стратегія полягає в ефективності. Моя сім'я живе в будинку, який навіть у найхолодніші зими не вимагає багато енергії. Це так зване пасивне домоволодіння. У будинку відмінне утеплення та вентиляція теплообміну, за допомогою якої тепле повітря з житлових кімнат нагріває свіже повітря, яке входить у приміщення. Тому свіже повітря надходить у житлові кімнати, і воно вже більш-менш тепле. Хіба це не чудово?

Утеплення запобігає витоку тепла, а вентиляція теплообміну підігріває свіже повітря. І це один приклад із сотні, який допомагає значно підвищити теплоефективність. На обігрів будинку не потрібні ні вугілля, ні нафта, ні газ. Третя стратегія — це достатність. Це про те, що вам, наприклад, не потрібно летіти в Тенеріфе на вікенд, а можна залишитися вдома.

— А як же ситуація з «Північним потоком – 2»? Німеччина будує магістральний газопровід з Росії, і це стара, відновлювальна енергія. Виходить, те, що погано для природи, добре для бізнесу. Як рятувати планету та заробляти гроші?

— Останні розрахунки показують, що, відповідно до європейських умов, вугільна, газова і нафтова індустрії не приносять прибутку, а навпаки – є збитковими. Частково це відбувається через кампанії відмови від застарілих енергоносіїв. Клієнти думають: «О ні, клімат більш важливий». Одвічні суперечності клімату та економіки начебто зникають, тому що люди більше не зацікавлені в цьому. А сонячна індустрія перебуває в стані розквіту. Те ж саме з ефективністю.

Стартапи сьогодні проводять діджиталізацію, яка в цілому кліматично-нейтральна. Плюс у нас є джерела відновлюваної енергії та ефективне їх використання. Тобто з'являється певна гармонія. Але в кожній країні по-різному. Польща ще живе по-старому: вони хочуть палити вугілля, а це псує клімат; тому вони не погоджуються на зобов'язання. У Німеччині все простіше. Ісландія, Австрія, Швейцарія прискорено рухаються до відмови від впливу на клімат. До речі, не тільки північні країни. Наприклад, це робить і Коста-Ріка.

— Тобто це залежить від економіки? В успішних країн тут все добре і навпаки?

QuoteПотрібно змінити політичні підходи так, щоб негативний вплив на клімат робило країну бідною, а благотворний вплив – багатою. Сьогодні все навпаки.

— Я завжди пропоную ось що: змінити політичні підходи в країні таким чином, щоб негативний вплив на клімат робило країну бідною, а благотворний вплив – багатою. Сьогодні все навпаки. Країни багатіють, негативно впливаючи на клімат, а бідніють, піклуючись про природу. Найращий політичний засіб — це кліматична податкова реформа: повільне підвищення цін на енергію та повільне зниження непрямої ціни на людську працю, що для нас дуже добре.

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини