Літній підробіток. Чи заробляє бізнес на школярах та студентах

Фото: unsplash.com

Фото: unsplash.com

З настанням літнього сезону значна кількість школярів і студентів намагається реалізувати своє бажання попрацювати й отримати за це гідну оплату. Однак не всі роботодавці охоче беруть їх, особливо в умовах кризи, коли роботу втратило чимало працездатного населення України.

The Page з'ясувало, чи впав попит на літній підробіток в Україні, а також опитало компанії з різних сфер бізнесу, чи беруть вони на роботу або стажування школярів і студентів.

«Раніше надходило 10-15 тис. пропозицій про літнє стажування, зараз же — не більше двох тисяч. Вакансій дуже мало, бо через карантин майже весь бізнес стоїть на паузі», — пояснює експерт ринку праці Тетяна Пашкіна. Вона також припускає, що влітку 2020 року підлітків прийматимуть на роботу ще менш охоче, ніж раніше. Це пов'язано з тим, що в країні через карантин збільшилася кількість безробітних, тож у працедавців з'явилася можливість вибору з числа дорослих шукачів роботи.

Telegram Logo

«Між 16-річним і більш дорослим працівником роботодавець, звісно, вибере другого. Це пов'язано також з тим, що з повнолітнім він матиме менше паперових питань. Щодо стажувань для студентів і школярів, то вони, швидше за все, будуть від міжнародних компаній, які орієнтовані на кадровий резерв».

Тетяна Пашкіна

Тетяна Пашкіна

експерт ринку праці

Пашкіна зазначила, що зараз стажування пропонують компанії, бюджет яких навряд чи буде урізаний, а саме Coca-Cola, Philip Morris, Nestle та інші. Однак зараз незрозуміло, коли закінчиться навчальний рік і коли школярі й студенти звільняться.

Які компанії беруть на підробіток студентів і школярів

Сергій Бадрітдінов
Сергій Бадрітдінов
Гендиректор мережі магазинів Intertop Ukraine

«В Intertop є дуже багато парт-таймерів, і майже всі вони студенти. Найчастіше вони працюють помічниками в усіх підрозділах в офісах або безпосередньо в магазинах. Зарплату отримують залежно від кількості відпрацьованих годин. Після такого стажування багато хто з них залишається в компанії на постійну роботу і ми офіційно їх оформляємо. Для нас це відмінний інструмент пошуку людей».

Марія Дідковська
Марія Дідковська
Власниця ресторану Citronelle

«Школярі в Citronelle точно не працюють і не можуть. Буває, просяться на стажування студенти — на кухню або в зал, проте це складно і не має для ресторану безпосереднього інтересу, бо дуже багато часу потрібно вкладати в пояснення, при цьому не допускаючи до самих процесів. Вони можуть лише спостерігати й навчатися. Ми щосили намагаємося мотивувати людей, аби вони працювали довгі роки, а студенти вкрай рідко знають, чим хочуть займатися в майбутньому.

Але є й дуже хороші приклади. До Citronelle приходили керівники навчальних закладів і просили про співпрацю. Після того ми відбирали кілька студентів, вели їх, уклавши договори з вишами про проходження практики, і вони навчалися. За останні три-чотири роки в нас було чотири співробітники-стажисти, двоє з яких успішно склали тести й залишилися на постійну роботу. Зараз вони працюють за трудовими книжками і отримують зарплату як повноцінні співробітники».

Юрій Антонюк
Юрій Антонюк
Віце-президент, голова CEE EPAM

«В EPAM є спеціальна програма для роботи зі школярами та студентами. Ми проводимо виїзні лекції або виступи наших фахівців у школах, розповідаємо про професію і пропонуємо дітям спробувати себе. Крім того, ми безкоштовно навчаємо близько 2 тис. студентів на рік, і якщо у когось виникає бажання працювати з нами далі, ми беремо їх на постійну роботу. Ми будемо робити це і 2020-го, тільки в онлайн-режимі.

Щодо оплати праці, то її отримують ті, хто вже пройшов певний етап навчання і прийшов безпосередньо до офісу. Після наступного відбору ті, хто залишається, але ще не має своїх реальних проєктів, уже починають отримувати 50% потенційної майбутньої зарплати. За кілька місяців вони отримують кілька сотень доларів. Проте чи будемо ми брати цього літа студентів до офісу на підробіток, залежить від того, наскільки це буде безпечно для їхнього здоров'я».

Оксана Стехіна
Оксана Стехіна
Директор з розвитку бізнесу Dentsu Aegis Network Ukraine

«Взагалі у нас кожного року був digital summer camp, ми проводили великий відбір студентів, з яких обирали 15-20 чоловік і робили їм двотижневий інтенсив. Це навіть не робота, а безкоштовне навчання. Після цього кращі 5-7 осіб залишалися на постійну роботу на умовах звичайних співробітників. Це стосується лише повнолітніх. Але не знаю, чи буде у нас подібна програма цього року, бо незрозуміло, як в умовах карантину їх навчати дистанційно».

У пресслужбі кур'єрської доставки Glovo The Page повідомили, що кур'єри не є співробітниками компанії — вони незалежні контрагенти, які підключаються до платформи сервісу.

Google News Logo Підписуйтесь на нас в Google News!

«Підключитися до платформи Glovo в якості кур'єра можна тільки з повних 18 років. Майбутні кур'єри в обов'язковому порядку проходять сесію онбордингу, складають тест на знання правил дорожнього руху й відповідність стандартам Glovo, а також надають ряд документів для підписання договору. Тому підключення до платформи неповнолітніх виключено», — пояснили в компанії.

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини