Новий виборчий кодекс: що зміниться та чому варто піти на місцеві вибори — 2020 в Україні

Структура матеріалу
Чому варто піти на місцеві вибори 2020 року. Фото: УНІАН

Чому варто піти на місцеві вибори 2020 року. Фото: УНІАН

Верховна Рада 15 липня 2020 року призначила дату місцевих виборів в Україні на 25 жовтня. Вибори відбудуться на території всієї країни, крім тимчасово окупованих територій Криму та частини Донецької й Луганської областей.

Цього разу місцеві вибори в Україні проходитимуть за новим виборчим кодексом, який набув чинності в січні 2020 року. Про головні зміни, тонкощі та «підводні камені» виборчого процесу The Page розповів член Асоціації правників України, депутат Верховної Ради ⅤⅠⅠⅠ скликання, партнер Ario Law Firm Руслан Сидорович.

Telegram Logo
1

У чому відмінність місцевих виборів 2020 року?

На місцевих виборах 2020 року українці обиратимуть депутатів та голів міських, селищних і сільських рад. Останні вибори 25 жовтня 2015 року відбувалися за змішаною виборчою системою. Тобто 50% депутатів було обрано за мажоритарною системою і 50% — за пропорційною.

https://thepage.ua/exclusive/kto-ballotiruetsya-v-mery-kieva

Google News Logo Підписуйтесь на нас в Google News!

За новим виборчим кодексом восени 2020 року депутатів сільських, селищних і міських рад об’єднаних територіальних громад, де проживають до 10 тис. виборців, обиратимуть за багатомандатною мажоритарною системою. Кількість мандатів у такому разі залежатиме від кількості виборців.

До міських, районних та обласних рад територіальних громад, де проживають понад 10 тис. виборців, депутатів обиратимуть за пропорційною системою з відкритими списками. Висування тут може бути лише партійним.

2

Як працюватиме пропорційна система виборів?

Головна відмінність нових виборчих бюлетенів — виборець голосує і за партію, і за кандидата від цієї партії. Номер кандидата буде вказано в бюлетені, а квадрат для номера надрукують у вигляді трафарету для уникнення спірних моментів.

https://www.youtube.com/watch?v=QFAVpEH3hsY&feature=emb_logo

Якщо виборець проголосує за партію, але не вкаже підтримуваного кандидата, бюлетень однаково вважатиметься дійсним. Згідно з новим законодавством, у такому разі виборець автоматично погоджується із черговістю кандидатів, яку визначила партія.

3

Як проходитимуть вибори в умовах COVID-19?

Експериментів під час місцевих виборів не буде — наразі Україна не готова до впровадження електронного голосування.

За словами Руслана Сидоровича, електронне голосування є небезпечним за всієї його зовнішньої привабливості. Сьогодні немає механізмів, щоби дистанційно переконатися в тому, що на виборців не здійснюється жодного тиску. До того ж після проведення електронного голосування неможливо переконатися в правильності результатів виборів.

https://thepage.ua/exclusive/dve-sistemy-chetyre-byulletenya-kak-budut-prohodit-mestnye-vybory-2020-v-ukraine

Щоби потрапити на виборчу дільницю 25 жовтня 2020 року, потрібно дотримуватися санітарних норм і норм соціальної дистанції. Кількість людей, які можуть одночасно перебувати на виборчій дільниці, буде обмежено.

4

Чи можуть скасувати вибори?

За словами експерта, скасування виборів є малоймовірним із політичних причин, хоча в умовах пандемії такий ризик насправді є. Місцеві вибори 2020 року можуть перенести лише в тому разі, якщо станом на 25 жовтня епідемічна ситуація в країні буде критичною.

5

Які нові повноваження отримають місцеві ради?

До 2020 року землями сіл, селищ і міст без об’єднаної територіальної громади, що розташовані поза межами населеного пункту, керувала районна рада.

За новим законодавством у власність і розпорядження об’єднаної територіальної громади переходять усі землі та об’єкти комунального майна в межах цієї територіальної громади. Це дасть змогу ОТГ стати фінансово спроможнішими й залучати до місцевого бюджету більше коштів із бюджетів вищих рівнів. Повну відповідальність за те, що відбувається в межах громади, відтепер несе місцева рада та її голова.

6

Що робити в разі порушень виборчого процесу?

Підкупом виборців вважається обіцянка, роздача й дарування харчових продуктів, тютюнових і алкогольних виробів незалежно від їхньої вартості, якщо такі дії супроводжуються агітацією.

Перебувати в кабінці для голосування може лише один виборець. Винятком є люди з вадами зору — такому виборцю може допомогти проголосувати довірена особа.

Не можна демонструвати бюлетень, на якому вже зроблено позначку.

У разі виявлення факту недотримання виборчого законодавства безпосередньо на виборчій дільниці передусім необхідно зафіксувати порушення, зробити фото або відео. Далі треба звернутися до спостерігачів і вже з їхньою допомогою подати заяву до виборчої комісії або до поліції.

Порушення виборчого законодавства є злочином і передбачає адміністративне та кримінальне покарання.

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини